Գյուղատնտեսության նախարարը Կոտայքի մարզում խնձորի առատ բերք է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն օգոստոսի 26-ին աշխատանքային այց կատարեց Կոտայքի մարզում, որի ընթացքում նախ եղավ Ալափարս համայնքում` ծանոթանալու համար ազնվամորու աճեցման տնտեսության աշխատանքներին, ապա` Նոր Գեղի համայնքի խնձորի այգիներում և ծանոթացավ նոր ջերմոցների կառուցման ընթացքին, իսկ Աբովյան քաղաքում այցելեց «Առողջ սունկ»-ի արտադրամաս:
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշեց, որ այս տարի Կոտայքի մարզում առատ բերք է սպասվում:«Կարելի է ասել, որ այս տարին խնձորի տարի է, որովհետև շատ լավ բերք կա, մարզն էլ նպաստավոր է խնձորի աճեցման համար, քանի որ գտնվում է նախալեռնային գոտում: Իսկ Կոտայքում ամենամեծ ձեռքբերումը ես համարում եմ հողերի մշակության ծավալների աճն այս տարի, որոնք վերջին 10 տարում ավելացել են 1000 հեկտաով: Ես համոզված եմ, որ այս տարվանից սկսած ամեն տարի մշակվող հողերի տարածքներն ավելանալու են»,- հավելեց Սերգո Կարապետյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սերգո Կարապետյանն ընդգծեց, որ մարզում ջերմոցային տնտեսությունների թվի ավելացում է գրանցվում: Միայն այս տարի 50 հա հողատարածքի վրա նոր ջերմոցային տնտեսությունններ են ստեղծվել, իսկ 20 հեկտարի վրա դեռ կառուցվում են: Մարզում նաև պտղատու այգիներ են հիմնվել վերջին 2 տարում` մոտ 1000 հեկտարի վրա:
«Կոտայքի մարզում արդեն ավարտվել է ցորենի բերքահավաքն ու անցյալ տարվա համեմատ ավելի շատ բերք է ստացվել, քանի որ 900 հեկտար հացահատակային մշակաբույսերի ցանքեր էին ավելացել,- հայտնեց նախարարը` հավելելով, որ մարզը բոլոր առումներով լավ ցուցանիշներ ունի:

Minister of Agriculture foresees abundant apple harvest in Kotayk Province
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. The Minister of Agriculture of the Republic of Armenia, Sergo Karapetyan, paid a working visit to Kotayk Province on August 26. He visited Alapars community to get acquainted with the raspberry cultivation, and then he attended apple orchards in Nor Geghi and got acquainted with the construction works of the new greenhouses.
The Minister mentioned in an interview with journalists that abundant apple harvest is expected in Kotayk Province. “We can say that this year is a year of apple, because there is a excellent harvest, and the province is favorable for apple cultivation. I consider the increase in the volume of soil cultivation the greatest achievement of Kotayk Province, which increased by 1000 acres during the last 10 years”, Sergo Karapetyan added.
“Armenpress” reports that Sergo Karapetyan emphasized that the number greenhouses rises in the province. Only this year greenhouses covering 50 acres were constructed and constructions are in process on an area of 20 acres.