Չինաստանի տնտեսության խթանման ֆոնին նավթի գներն աճում են
ՄՈՍԿՎԱ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ազգային բանկի տոկոսադրույքների նվազեցման տեղեկատվության ֆոնին նավթի համաշխարհային գներն օգոստոսի 25-ին աճի միտում են ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմնեպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, մեկ բարել Brent տեսակի նավթի գինն աճել է 1,98 տոկոսով` հասնելով 43,53 դոլարի, իսկ մեկ բարել WTI տեսակի նավթը թանկացել է 3,22 տոկոսով` հասնելով 39,48 դոլարի:
Չինաստանի ֆինանսական կարգավորող մարմինն այսօր տեղեկացրել է 0,25 տոկոսային կետով դեպոզիտների և վարկերի տոկոսադրույքների նվազեցման մասին: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 26-ին, իսկ վարկային տոկոսը կկազմի 4,6 տոկոս: Բանկը սեպտեմբերի 6-ից նաև 0,5 տոկոսով բանկերի համար կնվազեցնի պահուստների նորմերը:
The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում Schneider Electric-ի վերլուծաբան Մեթ Սմիթը նշել է, որ կարգավորիչ մարմնի որոշումը թույլ է տվել շուկային վերադառնալ աճի: Չինական տնտեսության աճի դանդաղումը հատկապես կարևոր տեղեկություն էր նավթային շուկաների համար, քանի որ երկիրը «սև ոսկու» օգտագործման ոլորտում աշխարհում երկրորդ պետությունն է:
«Այն ամենն, ինչ անում է չինական կառավարությունը, դիտարկվում է որպես շուկային օգնություն: Միևնույն ժամանակ, շուկաների համար գլխավոր թեման մնում է կայուն պահանջարկը: Գները պետք է երկարաժամկետ հատվածում ցածր մնան, որպեսզի շուկաները վստահ լինեն, որ առաջարկները շարունակում են ազդեցություն ունենալ իրենց վրա»,- հայտարարել է Energy Aspects թերթի վերլուծաբան Ամրիտա Սենը:

Цены на нефть растут на фоне новых мер стимулирования экономики КНР
Цены нанефть вовторник перешли кросту после обвала накануне нафоне сообщений оснижении процентных ставок Народным банком Китая, свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на18.26 мск стоимость октябрьских фьючерсов насевероморскую смесь Brent повышалась на1,98%— до43,53 доллара забаррель. Октябрьские фьючерсы налегкую нефть WTI дорожали на3,22%, до39,48 доллара забаррель.
Финансовый регулятор Китая вовторник сообщил оснижении ставок подепозитам икредитам на0,25 процентного пункта. Решение вступит всилу 26 августа— ставка покредитам окажется науровне 4,6%. Банк также с6 сентября снизит нормы резервирования длябанков на0,5 процентного пункта.
Решение регулятора побудило рынок вернуться кросту, как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, сообщил газетеThe Wall Street Journalсырьевой аналитик Schneider Electric Мэтт Смит (Matt Smith). Замедление китайской экономики было особенно важным сообщением длянефтяных рынков, так какстрана является вторым повеличине вмире потребителем "черного золота".
"Все, что делает китайское правительство, рассматривается каквероятная помощь рынку. Однако главной темой рынков по-прежнему остается стойкий спрос… Цены должны быть низкими втечение большего времени, чтобы рынки убедились, что предложение начинает реагировать наних",— заявил газете аналитик рынка вEnergy Aspects Амрита Сен (Amrita Sen).