Գիտնականները պարզել են, որ ժամանակակից մարդը «գերգիշատիչ» Է կենդանիների աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդն, ի տարբերություն մյուս գիշատիչների, 9 – 14 անգամ ավելի հաճախ Է ամենաուժեղ, խոշոր չափահաս առանձնյակների որս անում, որոնք անհրաժեշտ են վայրի կենդանիների եւ ձկների պոպուլյացիաների թվակազմի պահպանման համար: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պարզել են գիտնականները, որոնց հոդվածը հրապարակվել Է Science հանդեսում:
«Հաշվի առնելով այս գերիշխող դիրքը՝ ազդեցությունը գիշատիչների վրա եւ (մարդու) գիշատիչ վարքի այլ բացառիկ գծեր՝ մենք ենթադրում ենք, որ մարդը հանդես Է գալիս որպես «գերգիշատիչ», որը, եթե նրան չսահմանափակեն, կշարունակի ազդել բնապահպանական եւ Էվոլյուցիոն գործընթացների վրա ամբողջ աշխարհում»,- իրենց հոդվածում գրում են Քրիս Դարիմոնտը Վիկտորիայի համալսարանից (Կանադա) եւ նրա գործընկերները:
Նրանք ընդգծում են, որ այն դեպքում, երբ գիշատիչների մեծ մասը որսում Է երիտասարդ կենդանիներ, մարդը հիմնականում բնաջինջ Է անում չափահաս կենդանիների, որոնք գտնվում են վերարտադրողական տարիքում, ընդ որում ամենախոշորներին եւ ուժեղներին: Մինչդեռ այդ առանձնյակներն են ամենից շատ անհրաժեշտ պոպուլյացիաների թվակազմի եւ առանձնյակների առողջության պահպանման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые выяснили, что современный человек является "супер-хищником" в мире животных
Человек, отличие от других хищников, в 9-14 раз чаще охотится на самых сильных, крупных взрослых особей, необходимых для поддержания численности популяций диких животных и рыб, выяснили ученые, статья которых опубликованав журнале Science.
"Учитывая это доминирующее положение, влияние на хищников и другие уникальные черты хищнического поведения (человека), мы предполагаем, что человек выступает, как "супер-хищник", который - если его не ограничивать - будет продолжать влиять на экологические и эволюционные процессы по всему миру", - пишут в своей статье Крис Даримонт (Chris Darimont)из университета ВикторииКанада)и его коллеги.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,Даримонт и его коллеги подчеркивают, что в то время как большая часть хищников охотится на молодых животных, человек истребляет в основном взрослых животных, находящихся в репродуктивном возрасте, причем самых крупных и сильных. Именно эти особи больше всего необходимы для поддержания численности популяций и здоровья особей.