Ամփոփվել են «Միություն 2015-հաղթանակի ժառանգներ» մրցույթի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միություն-2015. Հաղթանակի ժառանգներ-Հայաստան» միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական կրթական մրցույթ-հավաքն ակտիվ ընթացքի մեջ է՝ սպորտային, կրթական ու մշակութային ծրագրերով: Դասընթացներն ու մրցութային ծրագրերն անցկացվում են Ծաղկաձորի մարզաբազայի տարածքում տեղակայված ուսումնական կետերում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից, օգոստոսի 20-ին խառը սկզբունքով համալրված դասակներն իրենց ուժերն էին չափում «Ռազմականացված կրոսավազք 3կմ՝ դասակի կազմով» մրցաձևում: Անցկացվել է նաև պատմությունից վիկտորինա:
Մարզաբազայի անտառային գոտում բացազատված վրանային ճամբարում փորձառու մասնագետների օգնությամբ հավաքի մասնակիցները ծանոթանում են լեռնագնացության առանձնահատկություններին ու փորձում մեկ օր ապրել արտակարգ պայմաններում:
Կազմկոմիտեի նախագահի տեղակալ, ուսումնամարզական պարապմունքների և մրցույթների ղեկավար Վլադիմիր Ֆեդորցովի խոսքերով՝ մինչ օրս անցկացված սպորտային ծրագրերի ընթացքն ու արդյունքները գոհացնող են, նաև՝ հուսադրող. «Բոլոր մրցաձևերը թիմային են. մեր առաջնահերթ նպատակն է զարգացնել թիմային մտածելակերպ, ինչը հաջողության հասնելու գրավականն է: Օրեցօր ականատեսն ենք, թե ինչպես են նրանք մտերմանում, օգնում միմյանց, միասնական ուժերով հաղթահարում դժվարությունները»:
Մրցույթ հավաքի շրջանակում անցկացվոում են վարպետության դասընթացները նաև մարզչական կազմի համար: ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ինչպես նաև հավաքի մասնակից պետություններից ժամանած փորձառու մասնագետներն իրենց գործնական և տեսական գիտելիքներն ու հմտություններն են փոխանցում երիտասարդ մարզիչներին բարձրացնելով նրանց պատրաստվածության մակարդակը: Մարզիչների համար անցկացվող դասընթացները հիմնականում վերաբերում են տվյալ օրվա սպորտային մրցաձևերին և առաջին բուժօգնությանը:
Օգոստոսի 20-ին մասնակիցները ծանոթացան քիմիական-կենսաբանական ճառագայթման ժամանակ պաշտպանության միջոցներին, անցան ընդհանուր կրակային պատրաստության դասեր ինչպես կրակադաշտում՝ իրական զենքերով, այնպես էլ դասասենյակում՝ կրակային պատրաստության ուսումնական համալիրներով: Անցկացվել են նաև հետախուզության դասընթացներ:
Օրն ամփոփվել է Բելառուսի Հանրապետության և Մերձդնեստրի մշակութային ծրագրով: Հավաքի մասնակիցների համար կազմակերպվել էր նաև համերգ՝ հայ երգիչների մասնակցությամբ:

Международный молодежный образовательный «СОЮЗ-2015 - Наследники Победы» Армения с каждым днем приобретает все новый размах
Открывшийся 17 августа на базе Главного спортивного комплекса Цахкадзора 12-ый Международный молодежный образовательный сбор военно-спортивных организаций «СОЮЗ-2015 — Наследники Победы» Армения с каждым днем приобретает все новый размах по содержанию, спортивными, культурными и образовательными мероприятиями. Занятия и соревнования проходят в учебных пунктах по всей территории спортивного комплекса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, 20 августа отряды выступили в соревновании по марш-броску на 3 километра. Первое место по командному зачету занял отряд “СОБР”, второе – “Разведчики”, третье – “Варяг”. Вечером группы приняли участие в викторине по истории.
По окончании спортивных соревнований текущего дня два отряда на сутки были размещены в палаточном лагере, где, благодаря специалистам, получат возможностьознакомиться с азами горного альпинизма, а также выживания в чрезвычайных ситуациях.
По словам руководителя учебно-тренировочных занятий, заместителя руководителя Оргкомитета сборов Владимира Федорцова, результаты и процесс соревнований по сегодняшний день удовлетворительны и обнадеживающие. “Все соревнования в основном командные. Наша главная цель – развить командное мышление, что является залогом успеха. Мы становимся очевидцами, как с каждым днем участники сборов становятся ближе, помогают друг другу, совместно преодолевают трудности”,-отмечает заместитель руководителя Оргкомитета.
В рамках сборов проводятсяучебно-тренировочные занятия и “мастер-классы” не только для молодежи, но и для самих тренеров. Специалисты Министерства обороны Армении, как и гости сборов, делятся своими профессиональными знаниями и навыками с участниками сборов. Во время занятий тренерам разъясняется методика проведения соревнований, как и оказание первой медицинской помощи.
20 августа команды имели возможность ознакомиться с элементами РХБ защиты, поведения в чрезвычайных ситуациях, по экстремальной и боевой медицине, а также - основам стрельбы, экстремальной и боевой медицины, разведки.
После окончания соревнований и учебно-тренировочные занятий команды из Белоруссии и Приднестровья представили свои страны в рамках проводимых каждый вечер “дней стран - участниц сборов”. Для участников сбора выступили также армянские певцы.