Իրանը բանակցում է հայ-իրանական երկաթգծի կառուցման ներդրող գտնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի տրանսպորտի նախարարությունը բազմաթիվ բանակցությունների է վարել Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման շուրջ, սակայն առայսօր լուրջ ներդրողներ չեն գտնվել: Լրագրողների հետ հուլիսի 24-ին կայացած հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մուհամադ Ռեիսին: «Իրանը Հայաստանը դիտարկում է որպես Պարսից ծովը Սև ծովին կապելու լավ միջանցք: Այդ երկաթգծի կառուցման համար անհրաժեշտ է մոտ 3 միլիարդ 200 միլիոն դոլար, ինչն իր հերթին ակնկալում է լուրջ ներդրող, որը դեռևս չի գտնվել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նա:
Նա նկատեց, որ Իրանի նկատմամբ տարիների ընթացքում կիրառվող պատժամիջոցների վերացումից հետո, Իրան-Հայաստան հարաբերություներն ավելի կզարգանան: «Իրանի արտաքին քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթությունը հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացումն է: Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում Հայաստան է ժամանելու Իրանի փոխնախագահը` ի պատասխան ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի այցին: Այցի ընթացքում տեղի են ունենալու բանակցություններ` Հայաստան-Իրան էներգետիկ նախագծերի շուրջ, ինչպես նաև Հայաստանի և Իրանի միջև արդեն ստորագրված նախագծերի իրագործման շուրջ (Մեղրի ՀԷԿ, Հյուսիս-հարավ ճանապարհ)»,-շեշտեց Մուհամադ Ռեիսին:

Иран ведет переговоры для привлечения инвестора в армяно-иранскую железную дорогу
Министерство транспорта Ирана ведет переговоры для привлечения инвестора в армяно-иранскую железную дорогу, однако пока серьезных инвесоров не нашло. Об этом на встрече с журналистами 24-го июля сказал посол ИРИ в Армении Мухаммад Реиси.
«Иран рассматривает Армению как хороший путь, связывающий Персидский залив с Черным морем. Для строительства этой железной дороги необходимо около3млрд200млн долларов, что предполагает серьезного инвестора, которого пока нет»,- сказал Мухаммад Реиси.
Как передает «Арменпресс», он сказал, что после снятия санкций против Ирана он сможет еще больше развить отношения с Арменией.
«Приоритетом внешней политики ИРИ является поддержание хороших отношений с соседними странами. В ближайшее время в Армению приедет вице-президент ИРИ – в ответ на визит премьер-министра Армении Овика Абрамяна. Во время его визита пройдут переговоры по энергетической программе, в том числе, по уже подписанным соглашениям (Мегри-ГЭС, дорога Север-Юг)»,- сказал Мухаммад Реиси.