Կարեն Ճշմարտիյանը Ճապոնիայի դեսպանին է ներկայացրել ՀՀ տնտեսության զարգացման ներկա վիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հուլիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը: Ինչպես «Արմենպրես»ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնամիկայի նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Կարեն Ճշմարիտյանը շնորհավորել է դեսպան Տագուչիին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ Հայաստանում Ճապոնիայի նորաբաց դեսպանության աշխատանքը կնպաստի տնտեսության տարբեր բնագավառներում հայ-ճապոնական կապերի խորացմանն ու արդեն իսկ առկա համագործակցության ընդլայնմանը:
Դեսպան Տագուչին, շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար, վստահեցրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը երկու երկրների միջև առկա համագործակցությունը խորացնելու համար: Նա նաև գոհունակությամբ նշել է, որ ճապոնական կողմի աջակցությամբ Հայաստանում հաջողությամբ իրականացվել են մի շարք ծրագրեր էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ոլորտներում և շեշտել, որ առկա է զգալի ներուժ տնտեսության այլ ոլորտներում ևս հայ-ճապոնական համատեղ ծրագրերի իրականացման համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը դեսպանի խնդրանքով ներկայացրել է ՀՀ տնտեսության զարգացման ներկա վիճակը, տնտեսական զարգացման ռազմավարության և արդյունաբերական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները: Կարեն Ճշմարիտյանը նշել է, որ հաշվի առնելով սահմանափակ ռեսուրսներն ու աշխարհագրական տարածքը, աշխարհաքաղաքական իրավիճակն ու շրջափակման իրողությունը մի կողմից, և կրթության ու գիտության նկատմամբ հայերի գենետիկ հակվածությունը, առկա մարդկային ներուժը մյուս կողմից` Հայաստանը որդեգրել է գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման և ինովացիոն համակարգի զարգացման քաղաքականություն, ինչն ամրագրված է նաև «Հայաստան. Կայուն տնտեսական զարգացման ռազմավարություն. Ինովացիոն զարգացման ուղին» հայեցակարգի նախագծում: Էկոնոմիկայի նախարարը Ճապոնիայի դեսպանին փոխանցել է «Հայաստան. Կայուն տնտեսական զարգացման ռազմավարություն. Ինովացիոն զարգացման ուղին» հայեցակարգի նախագիծը, ինչպես նաև նշել, որ առաջիկայում նրան կտրամադրվի Հայաստանի Հանրապետության 2014-2025թթ. հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագիրը:
Որպես համագործակցության ուղղություններ` նախարարն առանձնացրել է քիմիական արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների և ինովացիոն ոլորտները: Կարեն Ճշմարիտյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի համար հատկապես հետաքրքիր է ինովացիոն ոլորտում Ճապոնիայի ունեցած հարուստ փորձը:
Նշելով, որ Հայաստանը որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականություն, ինչը լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ ճապոնական ընկերությունների` դեպի Հայաստան չվերթեր իրականացնելու համար, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն առաջարկել է քննարկել Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև ավիացիայի ոլորտում համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է նաև Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Ճապոնիայի արտաքին առևտրի կազմակերպության /JETRO/ միջև համագործակցության հաստատման անհրաժեշտությունը, ինչը ևս կնպաստի տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման խթանմանը, առևտրի և ներդրումների ծավալների ավելացմանը:

Карен Чшмаритян представил послу Японии положение в развитии экономики Армении на данный момент
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян 17-го июля принял новоназначенного посла Японии в Армении Эйджи Тагучи. На встрече принимал участие замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении, Карен Чшмаритян поздравил посла с назначением и выразил надежду, что работа нового посольства Японии будет способствовать углублению экономического сотрудничества между обеими странами.
Посол Тагучи поблагодарил и уверил, что приложит все усилия к углублению экономического сотрудничества между обеими странами. Он отметил с удовлетворением, что с помощью Японии удалось осуществить ряд программ в энергетике, сельском хозяйстве, развитии сельских общин.
По просьбе посла министр экономики Армении Карен Чшмаритян представил послу Японии положение в развитии экономики Армении на данный момент, стратегические направления и промышленную политику. Карен Чшмаритян отметил, что, учитывая скудость ресурсов, ограниченность территории, тягу армян к науке и прочие геополитические фактиры, Армения выбрала путь наукоемкого развития экономики, что закреплено и в концепции «Армения: Стратегия стабильного экономического развития. Путь инновационного развития». Карен Чшмаритян передал послу экземпляр концепции «Армения: Стратегия стабильного экономического развития. Путь инновационного развития» и отметил, что передаст ему и перспективный план экономического развития Армении на 2014-2025 года.
В качестве направлений сотрудничества с Японией министр отметил химическое производство, рудодобывающую промышленность, высокие технологии и инновации. Карен Чшмаритян также отметил, что особый интерес представляет опыт Японии в области инноваций.
Он сказал, что Армения приняла политику «открытого неба», что может стать стимулом для японских авиакомпаний летать в Армению; Карен Чшмаритян предложил послу обсудить возможность подписания соглашения между Арменией и Японией в области авиации.
В ходе встречи обе стороны отметили важность сотрудничества между Фондом развития Армении и японской организацией по внешней торговле JETRO, что также послужит осуществлению взаимовыгодных проектов и возрастанию объемов торговли и инвестиций.