Թբիլիսիի հայկական գեղարվեստի պահապանը` Իռենա Օհանջանովա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի երիտասարդ հայ նկարիչներից մեկի` Իռենա Օհանջանովայի աշխատանքները շատերին են ծանոթ: Երբ փորձում էի գտնել նրա տունը, որը գտնվում է Թբիլիսիի հինավուրց պարսպի ուղիղ հետնամասում, կողքի շենքերի բնակիչները իմ հարցին, թե որտե՞ղ է բնակվում Իրենան, պատասխանում էին. «Տիկնիկներ պատրաստող աղջի՞կը»: Իրականում Իռենան ոչ միայն տիկնիկների, արձանիկների և նկարների հեղինակ է, նա իր մեծ ներդնումնունի անցած դարի սկզբի վրացական գեղարվեստի դպրոցի հայազգի նկարիչների մասին հիշողությունը վառ պահելու գործում. այն դպրոցի, որից դուրս է եկել արդեն դասական դարձած հայ նկարիչների մի ամբողջ ծաղկաբույլ:«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույց նկարչուհու հետ:
-Քո աշխատանքներում հիմնականում շեշտը դրվում է կնոջ վրա: Ինչո՞ւ:
-Դե առաջին հերթին, որովհետև ես կին եմ և ինձ հետաքրքիր է արտահայտել իմ որևէ հոգեվիճակը որոշակի դերում՝ փոխանցելով իմ ներկա պահի «ես»-ը կտավին: Իսկ տիկնիկներ սկսել եմ պատրաստել շատ հանկարծակի, երբ մի անգամ մի գեղեցիկ շշի սովորական փականի փոխարեն սարքեցի կնոջ դեմքով փական: Պահեր կա, երբ ես ինձ զգում եմ որպես նկարիչ կամ քանդակագործ, կամ թատերական բեմի նկարիչ: Վերջին 10 տարիների ընթացքում ես աշխատում եմ ավագ սերնդի թատերական ռեժիսորներից մեկի հետ՝ Գոգի Թոդադձեի հետ, ով հրավիրում է ինձ համարյա իր բոլոր ներկայացումների ձևավորմանը:
-Իսկ որքանո՞վ թբիլիսաբնակ հայազգի նկարիչները լավ գիտեն միմյանց, շփվում են արդյոք միմյանց հետ:
-Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մի շարք հայազգի նկարիչներով սերտ շփվում ենք, սակայն յուրաքանչյուրս աշխատում է իր ոճում, ինքն իր համար: Իհարկե պատահում են համատեղ ցուցահանդեսներ, որոնց հիմքը մի քանի տարի առաջ դրեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, ով փորձեց մեկ տեղ հավաքել Վրաստանի հայազգի նկարիչներին: Սակայն այսօր հայերի դերը Վրաստանում դժվար է համեմատել անցած դարի 60-70 թվականներին ունեցած դերի հետ, երբ հայ նկարիչները կազմում էին Վրաստանի մշակույթի զարգացման հիմնասյուները: Ցավոք, այսօր պակասում են Բաժբեուկները, Դիլբարյանները: Չկան նման հսկա առաջնորդներ:
-Ո՞րն է պատճառը:
-Դժվար է միանշանակ պատասխանել: Այն սերունդներն ավելի հետաքրքիր էին, ավելի մեծ ներուժ ունեին: Չի բացառվում, որ ինչ-որ բան սկսել է պակասել այս քաղաքում, այս միջավայրում:
-Որքանո՞վ է հայ համայնքը լավ ճանաչում իր արդի նկարիչներին, ովքեր ստեղծագործում են Վրաստանում:
-Հայ համայնքն բավական մեծաթիվ է ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ ողջ Վրաստանում: Սակայն հաստատուն կապ միմյանց հետ պահպանում են փոքրաթիվ մարդիկ: Շատերը, սակայն, իմանալով ցուցահանդեսների մասին, անպայման փորձում են այցելել դրանք: Քաղաքի տարբեր շրջաններում հայերի ցրվածության պատճառով դժվար է լինում բոլորին պահել կապի մեջ: Ինչը ավելի հեշտ էր նախկինում, երբ բոլորը մոտ էին ապրում իրար:
-Այս տարի գարնանը քո ղեկավարության ներքո Թբիլիսիում ընթացավ ինքնուս հայազգի նկարիչների ցուցահանդես: Որտեղի՞ց ծագեց այդ գաղափարը:
-Ես «Հին Թիֆլիս. քաղաքի կյանքից պատկերներ: Մարգինալիա» խորագրով ցուցահանդեսի հեղինակն ու ղեկավարն էի, սակայն սա իմ առաջին ցուցահանդեսը չէ: Դեռ երեք տարի առաջ Վրաստանի ազգային թանգարանում մենք իրականացրեցինք վրացական դպրոցի հայազգի նկարիչների ցուցահանդես: Այն ընդգրկեց 200 տարվա պատմություն, որտեղ տեղ գտան Հակոբ Հովնաթանյանից մինչև Գայանե Խաչատրյանի աշխատանքները: Հաջորդ իմ աշխատանքը դարձավ մոռացված ինքնուս հայազգի նկարիչների ցուցահանդեսը, որտեղ տեղ գտան Կարապետ Գրիգորյանցի, Վանո Խոջաբեկովի և Վաղարշակ Էլիբեկյանի աշխատանքները: Եթե Էլիբեկյանը լավ ծանոթ է հայ հասարակությանը, ապա Վրաստանում այն վաղուց չէր ցուցադրվել: Վրաստանում գտնվեց նրա ընդամենը 5 աշխատանք: Վանո Խոջաբեկովի մասին լսել էին շատերը, սակայն մոտիկից նրա աշխատանքները ոչ բոլորը հնարավորություն ունեին տեսնելու՝ դրանք հիմնականում պահվում են թանգարաններում: Իսկ Կարապետ Գրիգորյանցի մասին այսօր համարյա ոչինչ հայտնի չէ, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կա ընդամենը մեկ աշխատանք, իսկ վրացական արխիվներում մենք հայտնաբերեցինք նրա շուրջ 40 աշխատանք, որոնք կարիք ունեին վերականգնման: Շնորհիվ Հայաստանի և Վրաստանի մշակույթի նախարարությունների, Վիրահայոց թեմի և բարերար Աշոտ Արսենյանի հնարավոր եղավ իրանանացնել այդ կտավների մեծածավալ վերականգնում: Այս ցուցահանդեսի կազմման ամենավերջին պահին մենք հայտնաբերեցինք նկարչի ևս 6 աշխատանք: Երազում եմ գտնել նաև նրա գրական աշխատանքները, քանի որ նա սովորական նկարիչ չէր, սակայն չնչին բան է հաջողվել պահպանել նրանից հետո:
-Ովքե՞ր էին այս ցուցահանդեսի հիմնական այցելուները:
-Սա թբիլիսյան ցուցահանդես էր: Կարապետ Գրիգորյանցը, ծնունդով չլինելով թբիլիսցի, Թիֆլիսյան արվեստի արգասիք էր՝ նա կայացավ հենց այստեղ: Վանո Խոջաբեկովի աշխատանքները արտահայտիչ պատկերում էին դիմախաղը, նա ստեղծում էր հրաշալի տիպաժներ: Ուղղակի զարմանում ես, թե ինչպես էր նա կարողանում դա անել՝ լինելով ինքնուս: Այդ առումով, ցուցահանդեսը հետաքրքիր էր ոչ միայն արվեստի սիրահարների համար, այլ նաև պատմաբանների և ազգագրագետների, քանի որ, օրինակ, Վանոն նկարում էր քաղաքային պատկերներ, որոնց մասին շատ թբիլիսցիներ արդեն մոռացել են: Օրինակ, «Փեսայի պարը ծնողների շիրիմին», երբ որբացած տղան, ամուսնությունից առաջ ընկերների և հոգևորականի հետ միասին գալիս էր ծնողների շիրիմի մոտ, և պարի միջոցով հանգուցյալներին փոխանցում իր ուրախությունն ամուսնության առիթով:
-Ի՞նչ նոր ծրագրեր ես պատրաստվում իրականացնել:
-Վերջին ցուցահանդեսին ես ծանոթացա մի կնոջ հետ, որ ներկայացավ որպես նկարիչ Մադլեն Ամիրխանովայի բարեկամուհի: Ամիրխանովան անցած դարի առաջին կեսին եղել էր Վրաստանի լավագույն նկարիչների ուսանողուհին և մտնում էր Էլլա Ախվլեդիանիի կանանց պլաներային խմբի մեջ: Այս տարի լրանում է նկարչուհու 100 ամյակը, և այն պետք է նշել: Ես անչափ երազում եմ նաև հաջորդ տարի կազմակերպել Բաժբեուկ-Մելիքյանի 125-ամյակին նվիրված միջոցառում, քանի որ Թբիլիսիում առկա են այս մեծ տաղանդի բազում գործեր:

Хранительница армянской живописи в Тбилиси
Работы Ирены Оганджанова– одной из молодых художниц-армянок, живущих в Тбилиси, знакомы многим. Когда я пыталась уточнить ее адрес, то жители соседних зданий на вопрос “Где живет Ирена Оганджанова?” отвечали: “Девушка, что создает кукол?”. Ирена не только создает картины и кукольные скульптуры, но и вносит свой вклад в сохранение памяти о выдающихся армянских художников конца 19 и начала 20-го веков. «Арменпресс» представляет интервью с нею.
-У тебя в основном просматривается тема женщин, почему?
-Во первых, потому что я тоже женщина и мне интересно проявление определенных состояний в каком-то образе. Скорее всего, это возможно проявить себя на холсте в каком-то образе. Случайно начала делать куклы. Я любила всякие поделки; нашлась очень красивая бутылка, для которой я сделала крышку в виде женского лица, а уже из крышки для бутылки начались появляться на свет куклы. У меня бывают периоды, когда я ощущаю себя как театральный художник, ило как живописец, или скульптор. Как живописец я нахожусь в поиске, но в последние годы живопись интересует меня больше. За последние лет 10 работаю с серьезным режиссером - Гоги Тодадзе, который приглашает меня работать над практически всеми своимипостановками.
-Насколько тесно армянские художники Тбилиси общаются друг с другом?
-На протяжении нескольких лет мы – художники, этнические армяне, общаемся, дружим, нам всегда приятно встречаться, но каждый работает сам для себя, в своем стиле. Конечно, бывают совместные выставки, и плацдармом этого общения послужила инициатива епископа Вазгена Мирзаханяна, главы армянской епархии в Грузии, когда он несколько лет назад попытался в одном месте собрать работы армянских художников Грузии. Но роль этнических армян в развитии грузинского изобразительного искусства небольшая, и сложно сравнить ее с тем, что было в 60-70 годах, тем более, нельзя сравнить с тем, что было в начале прошлого века, когда этнические армяне составляли костяк, который задавал направление в развитии искусства Грузии. К сожалению, ни Бажбеуковых, ни Дилбаряновых сегодня у нас нет, нет мощных фигур и лидеров.
-Почему? Что послужило причиной?
-Трудно ответить, те поколения были более интересными, это поколение имеет меньший потенциал по сравнению с прошлыми. Возможно, в последние годы чего-то не хватает в этой среде, в этом городе.
-Насколько хорошо армянская община Тбилиси знакома с современными художниками армянского происхождения,творящими в Грузии?
-Армянская община по своей численности очень большая - как в Тбилиси, так и в самой Грузии. Но постоянный контакт сохраняют небольшое количество людей. Многие, узнав о выставке, обязательно придут, но из-за большого количества и разбросанности по всем районам им стало труднее сохранять тот тесный контакт, который был в прошлом.
- Весной текущего года под твоим руководством в Тбилиси прошла выставка армянских художников-самоучек, откуда появилась эта идея?
-Я - автор проекта и координатор выставки, но это не первая моя попытка организовать выставку. Первая была три года назад, когда в Национальном музее Грузии прошла выставка армянских художников Грузии. Тогда мы охватили 200-летний период творчества армянских художников грузинской школы, где представлены художники от Овнатаняна до Гаяне Хачатурян. Вторым моим опытом стала выставка забытых, к сожалению, армянских художников, которые, несмотря на незаслуженное забытье, представляют большую ценность в исскустве. А на последней выставке мы представили трех художников-самоучек - Карапета Григорянца, Вано Ходжабекова и Вагаршака Элибекяна. Если Вагаршак Элибекян очень хорошо известен армянской публике, то в Грузии слишком давно не было его выставок, в Грузии нашлось очень мало картин Элибекяна, смогли найти всего 5 его работ.О Вано Ходжабекове слышали многие, но мало ли кто имел возможность видеть его работы. В основном, они находятся в музеях. А Карапета Григорянца, который практически незнаком армянской публике. В Национальной галерее Армении всего лишь одна из его работ, а в музеях Грузии хранятся более 40 картин. Он никогда не экспонировался, хотя работал параллельно с Пиросмани, и его работы украшали стены кабаков и различных заведений Тбилиси. Все его работы находились в ужасном состоянии, и перед экспозицией представители Национального музея Грузии провели очень серьезную реставрацию, которую спонсировали Министерства культуры Грузии и Армении, а также Епархия армянской апостольской церкви в Грузии и депутат Ашот Арсенян из Национального Собрания Армении. Благодаря выставке нам удалось обнаружить еще 6 работ мастера, которые были в ужасном состоянии и требовали серьезной реставрации. А так как он был еще и писателем, то будет просто замечательно, если нам удастся найти его литературные произведения.
-Кто посетил выставку?
-Это была очень тбилисская выставка. Карапет Григорянц является продуктом Тифлиса того периода; он родился не в этом городе, но состоялся именно здесь. Работы того же Вано Ходжабекова, который рисовал жанровые сцены, передавая потрясающую мимику лица, создавал потрясающие типажи, и поражаешься тому, что он был самоучкой. Выставка была интересна и для историков и этнографов, так как Вано рисовал такие сюжеты, о которых многие тбилисцы уже позабыли. К примеру, “Танец жениха на могиле родителей”, когда осиротевший парень приходит на могилу родителей перед свадьбой вместе со священником и друзьями. Там он, танцуя, передает родителям свою радость по поводу женитьбы.
-Каковы планы на ближайшее будущее?
-На прошедшей выставке я познакомилась с одной женщиной, представившейся родственницей Мадлен Амирхановой, которая в первой половине прошлого века была ученицей лучших грузинских художников того времени и входила в женскую планерную группу Эллы Ахвледиани. Оказалось, что в этом году ей исполнилось 100 лет. Но к моменту, когда я хотела встретиться с ней, ей нездоровилось. Мне хочется устроить выставку ее работ. В следующем году будет 125-летие Бажбеук-Меликяна, в Тбилиси немало работ этой культовой фигуры. Очень хотелось бы отметить этот юбилей выставкой его картин.