100 LIVE-ն սկսում է «Ավրորա» համաշխարհային մրցանակի հավակնորդների առաջադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկում է «Ավրորա» մրցանակի (Тhe Aurora Prize for Awakening Humanity) հավակնորդների առաջադրման փուլը։ «Ավրորա»-ն համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա նոր մրցանակ է, որը շնորհվելու է այն անհատներին կամ խմբերին, որոնք իրենց վտանգի ենթարկելով օգնել են այլոց գոյատևել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի (IDEA) հանրային կապերի բաժնից, հուլիսից մինչեւ հոկտեմբեր www.100Lives.com/hy/prize կայքէջը մարդկանց հնարավորություն կտա մրցանակի առաջադրելու այն անհատներին, որոնք հաղթահարել են սեփական անձին սպառնացող բազում մարտահրավերներ եւ բացառիկ ազդեցություն են ունեցել մարդկային կյանքերի փրկության եւ մարդասիրական պայքարն առաջ մղելու գործում։
Մրցանակի հավակնորդներին գնահատելու համար «Ավրորա» մրցանակը ընտրող հանձնաժողովում ընդգրկել է արժանի մարդկանց. Նոբելյան մրցանակակիրներ Էլի Ուիզելը, Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի ներկայիս նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը, ինչպես նաեւ օսկարակիր դերասան ու մարդասիրական ոլորտի ակտիվիստ Ջորջ Քլունին։ Նրանք բոլորը տարբեր ոլորտներում հաջողությունների հասած անձինք են, որոնց միավորում է իրենց նվիրվածությունը մարդասիրության սկզբունքներին։
«Մենք ցանկանում ենք վերհանել խիզախումի եւ ոգեշնչման դեռեւս ոչ շատ հայտնի դրվագներ, մենք ուզում ենք արժանին մատուցել նրանց, ովքեր պատասխանատվություն են զգացել եւ հանուն մարդասիրության վտանգել են իրենց՝ուրիշների կյանքը փրկելու համար»,-ասել է «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա» մրցանակը 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի բարեգործության տեսլականն է: Նախաձեռնությունը երախտագիտություն է դրսեւորում այն անհատների եւ կազմակերպությունների հանդեպ, ում հերոսական քայլերը պահպանել են հայերի կյանքը Ցեղասպանության տարիներին՝ 100 տարի առաջ: 100 LIVES-ը պատմում է վերապրողների եւ նրանց փրկողների պատմությունները եւ կարեւորում մարդասիրությունը: Նրանք միասին ցանկանում են ստեղծել մարդասիրական շարժում՝ հրավիրելով մարդկանց ուշադրությունն այն խնդիրների վրա, որոնց լուծելուն են ուղղված աշխարհում հայտնի անհատների եւ կազմակերպությունների էական եւ հետեւողական ջանքերը:
«Ցավալիորեն, մարդկությունը դեռ շարունակում է տառապել ողբերգական դեպքերից ու խնդիրներից: Այս մրցանակը նպատակ ունի աշխարհի ուշադրությունը բեւեռել այն հիշարժան ջանքերի վրա, որոնք գործադրվել են, որպեսզի աշխարհի ամենախոցելի խմբերին օգնեն գոյատեւել մոլորակով մեկ դեռեւս մոլեգնող հումանիտար ճգնաժամերում»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի համանախագահ Ջորջ Քլունին:
Հաղթողին կշնորհվի 100 հազար ԱՄՆ դոլար դրամական պարգեւ, իսկ նրան ոգեշնչած եւ գործողության մղած մարդասիրական կազմակերպությանը՝ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ։ Սա համահունչ է մրցանակի ոգուն, եւ հաղթողին թույլ է տալիս շարունակել բարեգործության շղթան։ Թեկնածուները կարող են լինել շահույթ չհետապնդող տարբեր ոլորտներից, այդ թվում՝ տնտեսական զարգացում, հանրային առողջապահություն, իրավագիտություն, կառավարում եւ կրթություն:
«Այս մրցանակը ստեղծվել է, որպեսզի իրական փոփոխություն բերի պայքարի այն ոլորտներում, որոնք մարդկանց ոգեշնչում են վտանգի ենթարկելու իրենց առողջությունը, ազատությունը, վարկանիշը կամ բարեկեցությունը, եւ օգնելու ուրիշներին գոյատեւել եւ հասնել բարօրության:Այս մրցանակը մյուսներից տարբերվում է այն ժառանգությամբ, որը նա ձեւավորելու է մարդասիրական ձեռնարկումները ոգեշնչող կազմակերպություններում ներդնելու միջոցով»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի համանախագահ Էլի Ուիզելը:
2016թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում կայանալիք արարողության ընթացքում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ մրցանակը։

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS: Nominations are now open for the Aurora Prize for Awakening Humanity, a new annual international humanitarian award to be given to a person or a group of people who put themselves at risk to enable others to survive. Armenpress reports, citing the official website of the IDeA (Initiatives for Development of Armenia) Charitable Foundation that from July to October, a designated portal onwww.100Lives.com/en/Prizewill allow individuals to submit nominations for candidates they believe have overcome great personal challenges to make an exceptional impact on preserving human life and advancing humanitarian causes.
To evaluate the submitted nominations, the Aurora Prize has gathered together an acclaimed group of people to serve on its Selection Committee, including Nobel Laureates Elie Wiesel, Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former Australian Foreign Minister and President and CEO of the International Crisis Group Gareth Evans; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney. All of them are accomplished in a diverse range of fields, but are united in their commitment to the principles of humanitarianism.
“We are calling for nominations of lesser known yet inspirational stories of courage and intervention,” said Aurora Prize Co-Founder, Ruben Vardanyan. “We want to honor those who risk their own safety because of a heightened sense of humanity and responsibility and support life-saving causes in a tangible way.”
The Aurora Prize is the philanthropic vision of Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan, the co-founders of 100 LIVES, an initiative expressing gratitude to the individuals and institutions whose heroic actions saved Armenian lives during the Genocide 100 years ago. 100 LIVES seeks to share remarkable stories of saviors and survivors and celebrate the strength of the human spirit. Together they are seeking to build a humanitarian movement by drawing attention to the issues faced by the world's most vulnerable and reward individuals and organizations that work to address those issues in a substantial and consequential manner.
“Sadly, tragic issues and events continue to plague the world’s populations,” said Aurora Prize Co-Chair George Clooney. “This Prize seeks to draw the world’s attention to some of the remarkable efforts being undertaken to help save the world's most vulnerable from humanitarian crises happening around the globe.”
The winner will be honored with a US$100,000 award, as well as a US$1,000,000 grant to be donated to a charitable organization that inspired their work. This is consistent with the spirit of the Prize and allows the recipient to continue the cycle of giving. Nominations may span a broad range of sectors in the non-profit field, including economic development, public health, law, government and education.
“The Aurora Prize is designed to make a real difference to the causes that motivate people to risk their health, liberty, reputation, or livelihood to help others to survive and thrive,” said Aurora Prize Co-Chair Elie Wiesel. ”What distinguishes this Prize from others is the legacy this award will create through investing in the organizations that inspire acts of humanity.”
Mr. Clooney will present the inaugural Aurora Prize to the winning recipient during a ceremony to be held April 24, 2016 in Yerevan, Armenia.