Գիտնականները պարզել են, թե ինչու են տղամարդիկ միջին հաշվով ավելի շուտ մահանում կանանցից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի բոլոր երկրներում կանայք տղամարդկանցից զգալիորեն ավելի երկար են ապարում ոչ թե ռիսկի եւ վնասակար սովորությունների հակում ունենալու պատճառով, այլ ինֆարկտի եւ սրտի եւ անոթների այլ ճակատագրական հիվանդությունների նկատմամբ նախահակվածություն ունենալու պատճառով, հայտարարում են գիտնականներն այն հոդվածում , որը հրապարակվել Է Proceedings ofthe National Academy ofSciences.հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վիճակագրության՝ այսօրվա դրությամբ մարդու կյանքի միջին տեւողությունը կազմում Է 71 տարի: Աշխարհի բոլոր երկրներում՝ Աֆրիկայի ամենաաղքատ երկրներից մինչեւ Եվրոպայի ամենահարուստ երկրները, կանանց կյանքի տեւողությունը կայուն կերպով մնում Է ավելի բարձր, քան տղամարկանցը՝ 73 տարի 68 տարվա դիմաց:
Ինչպես նշել Է Լոս Անջելեսի (ԱՄՆ) Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի ծերաբան Էյլին Քրիմինսը, գիտնականներն առայժմ չգիտեն, թե ճշտորեն ինչի հետ Է կապված այս ֆենոմենը եւ ինչու Է այն դրսեւորվում անկախ առողջապահության եւ եկամուտների մակարդակից: Այնուամենայնիվ, նրանց մեծ մասը կարծում Է, որ այդ «անհամապատասխանությունն» առաջացել Է այն պատճառով, որ տղամարդիկ ավելի հաճախ եւ ավելի շատ են ծխում եւ խմում եւ ավելի են հակված դեպի ռիսկը, քան կանայք,ինչը կրճատում Է նրանց կյանքի միջին տեւողությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые выяснили, почему мужчины в среднем умирают раньше женщин
Женщины вовсех странах мира живут заметно дольше мужчин неиз-за их склонности криску ивредных привычек, аиз-за предрасположенности сильного пола кинфаркту ипрочим фатальным болезням сердца исосудов, заявляют ученые встатье, опубликованной вжурналеProceedings ofthe National Academy ofSciences, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По статистике ВОЗ, средняя продолжительность жизни человека насегодняшний день составляет 71 год. Во всех странах мира, отсамых бедных государств Африки идо богатейших стран Европы, продолжительность жизни женщин стабильно остается выше, чем умужчин— 73 года против 68 лет.
Как отмечает Эйлин Кримминс (Eileen Crimmins), геронтолог изуниверситета Южной Калифорнии вЛос-Анджелесе (США), ученые пока незнают, счем точно связан этот феномен ипочему он проявляется внезависимости отуровня здравоохранения идоходов. Тем неменее, большинство изних считает, что этот "разрыв" порожден тем, что мужчины чаще ибольше курят ипьют иболее склонны криску, чем женщины, что сокращает среднюю продолжительность их жизни.