Գիտնականները մարդու մահվան ժամանակը որոշելու նոր մեթոդ են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի Զալցբուրգ քաղաքի մի խումբ հետազոտողներ՝ խոզի օրգանիզմի հյուսվածքներով մի շարք փորձեր կատարելուց հետո, սովորել են որոշել մարդու մահվան ստույգ ժամանակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ինչպես ասում են գիտնականները, նոր տեխնոլոգիան թույլ Է տալիս մահվան վրա հասնելու ժամանակը մինչեւ մեկ ժամ ճշտությամբ որոշել նույնիսկ 10 օր անցնելուց հետո:
Կենդանաբաններն ապացուցել են, որ խոզի հյուսվածքների որոշակի պրոտեիններ ժամանակի ընթացքում քայքայվում են շատ կանխատեսելի կերպով, ինչը թույլ Է տալիս մեծ ճշգրտությամբ որոշել մահվան ժամանակը:
Այս առնչությամբ, հաշվի առնելով խոզի եւ մարդու կառուցվածքի նմանությունը, նույն համալսարանի պաթոլոգոանատոմները վերլուծել են մարդու հյուսվածքի 60 նմուշներ եւ հանգել այն եզրակացության, որ մահացած մարդկանց մկանային սպիտակուցներում դիտվում են համանման գործընթացներ:
Այժմ գիտնականների խումբը մտադիր Է հետազոտության արդյունքները համակարգել ըստ սեռի, ջերմաստիճանի, խոնավության եւ մարմնի զանգվածի ինդեքսի:

Ученые нашли новый метод установления времени смерти
Группа исследователей из австрийского Зальцбурга научилась устанавливать точное время смерти человека после серии опытов с тканями организма свиньи,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Как говорят ученые, новая технология позволяет определять время наступления смерти с точностью до часа даже по истечении 10 дней.
Зоологи доказали, что определенные протеины свиных тканей с течением времени распадаются крайне предсказуемо, что позволяет определить время смерти с высокой точностью.
В связи с этим, учитывая сходство строения свиньи и человека, патологоанатомы того же университета проанализировали 60 образцов человеческой ткани и пришли к выводу, что в мышечных белках умерших людей наблюдаются аналогичные процессы.
Теперь группа ученых намерена систематизировать результаты исследования по полу, температуре, влажности и индексу массы тела.