Քըրք Քըրքորյանի հուղարկավորության մասին մանրամասները պարզ կդառնան կտակի բացահայտումից հետո. Հարութ Սասունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայազգի միլիարդատեր Քըրք Քըրքորյանի հուղարկավորության վերաբերյալ դեռ ոչինչ չի հայտարարվել: «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիրՀարութ Սասունյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հնարավոր է՝ լինի փակ հուղարկավորություն: «Այս պահին ոչ մի բան չի հայտարարվել: Հաջորդ օրերին կծրագրվեն ու կհայտարարվեն մանրամասներ: Այս պահին չգիտեմ, թե կտակում ինչ է գրվել: Բայց նրան իմանալով՝ կարող եմ ասել՝ մարդ էր, ով հանրային վայրերում, ժողովրդի առաջ շատ չէր սիրում երևալ, միշտ առանձին էր անում ամեն ինչ: Հնարավոր է՝ նա ցանակցած լինի, որ առանձին մի փակ հուղարկավորություն լինի: Իր նկարագրից դատելով՝ այդպես եմ մտածում: Հնարավոր է՝ ներքին կարգով թաղում լինի, ոչ ժողովրդային: Դա իմ ենթադրությունն է»,- ընդգծեց Հարութ Սասունյանը:
Հարութ Սասունյանը հույս հայտնեց, որ Քրք Քրքորյանի հովանավորությամբ նկարահանվող՝ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմը կհասցվի իր ավարտին: «Նրա հարստությունը մոտ 5 միլիարդ դոլար է, բայց այն, թե ինչին պետք է հատկացվի, դեռ պարզ չէ: Բայց գիտեմ, որ մի ֆիլմ կա, որը ընթաքցքի մեջ է, հավանաբար, այն կշարունակվի, որի համար, հավանաբար, գումար թողել է»,- ավելացրեց Հարութ Սասունյանը:

Arrangements for the funeral of Kirk Kerkorian will be known after the opening of his last will and testament: Harut Sassounian
YEREVAN, 16 JUNE, ARMENPRESS: Nothing has been announced about the funeral of Armenian billionaire Kirk Kerkorian. Harut Sassounian, publisher and editor-in-chief of the California Courier newspaper, told Armenpres: “It is possible that it will be a private funeral, not public. Nothing has been announced at the moment. In the coming days the details will be planned and announced. I do not know what is written in Kerkorian’s last will and testament. But, knowing him, I can say that he was a man who did not like publicity. He was a private man. It is possible that he had wished a private funeral. I think so, based on my knowledge of his personality. It is possible that his funeral will not be public, but private. This is my assumption", Sassounian emphasized.
Sassounian, who was the Vice President of Kerkorian’s Lincy Foundation, stated that he was hopeful that the movie about the Armenian Genocide being produced by Kerkorian would be completed. Sassounian added: "Kerkorian’s wealth is estimated approximately 4 billion dollars, but what it would be allocated to is not clear yet. But I know that there is a film being made, and most probably it will continue to be made and a certain amount of money has been allocated for it."
At the age of 98 Armenian American businessman, billionaire, benefactor Kirk Kerkorian died. Kerkorian's death was confirmed Tuesday by Anthony Mandekic, the CEO of Kerkorian's company, Tracinda Corp. He said Kerkorian died Monday evening at his home in Beverly Hills of age-related causes.