Լեոնարդո դա Վինչիի «Իլիկով Տիրամայրը» կտավն առաջին անգամ կցուցադրեն Եվրոպայի սահմաններից դուրս
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեոնարդո դա Վինչիի գլուխգործոցներից մեկը՝ «Իլիկով Տիրամայրը», առաջին անգամ դուրս կբերվի Եվրոպայի սահմաններից եւ կցուցադրվի Ճապոնիայում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով տեղական զանգվածային լրատվամիջոցներին, իտալացի վարպետին նվիրված հատուկ ցուցադրանքը 2016 թվականի հունվարի 16-ին կբացվի մայրաքաղաքի «Էդո-Տոկիո» թանգարանում: Իրադարձությունը տեղի կունենա նաեւ Իտալիայի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 150-ամյակի առթիվ:
Նկարը, որի չափերը կազմում են 48 x 36 սանտիմետր, գտնվում Է Շոտլանդիայի Ազգային պատկերասրահում: «Այս ստեղծագործությունը լիովին արտացոլում Է դա Վինչիի փիլոսոփայությունն ու տաղանդը: Այն, որ նկարը կցուցադրվի Եվրոպայի սահմաններից դուրս, Էլ ավելի մեծ թվով մարդանց համար հիանալի հնարավորություն Է դիտելու եւ զգալու հանճարեղ վարպետի վրձնի աշխատանքը»,- մեջբերում Է NHK հեռուստաալիքը իտալացի պրոֆեսոր Ալեսանդրո Վեցոզիի՝ Լեոնարդոյի իդեալական թանգարանի տնօրենի խոսքը, որը գտնվում Է նկարչի հայրենի Վինչի քաղաքում:
Նկարը, որտեղ աստվածամայրը պատկերված Է մանուկը գրկին՝ լեռնային բնապատկերի ֆոնի վրա, թվագրվում Է 1500 – 1510 թվականներով: Դրա արժեքը գնահատվում Է 30 միլիոն դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Картину Леонардо да Винчи "Мадонна с веретеном" впервые покажут за пределами Европы
Один из шедевров Леонардо да Винчи - "Мадонна с веретеном" - будет впервые вывезен за пределы Европы и показан в Японии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, специальная экспозиция, посвященная творчеству итальянского мастера, откроется в столичном музее "Эдо-Токио" 16 января 2016 года.
Событие также приурочено к 150-летию установления дипломатических отношений между Италией и Японией.
Картина, размеры которой составляют 48 на 36 см, находится в Национальной галерее Шотландии. "Это произведение в полной мере отражает философию и талант да Винчи. То, что картина будет выставлена за пределами Европы, - это великолепная возможность для еще большего числа людей посмотреть и почувствовать работу кисти гениального мастера", - приводит телеканал NHKслова итальянского профессора Алессандро Веццози, директора Идеального музея Леонардо в его родном городке Винчи.
Картина, на которой богоматерь изображена с младенцем на руках на фоне горного пейзажа, датируется 1500-1510 годами. Ее стоимость оценивается в $30 млн.