Վաշինգտոնում ավարտվել են Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների փակման արարողությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Կիլիկիո կաթողիկոսության պաշտոնական կայքից: «Մարիոթ» հյուրանոցում ԱՄՆ-ի Արևելյան և Արևմտյան, Կիլիկյան ու Էջմիածնի թեմերի, 100-րդ տարելիցի կենտրոնական հանձնախմբի կազմակերպությամբ տեղի է ունեցել եռօրյա միջոցառումների եզրափակիչ ճաշկերույթը, որին ներկա են եղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետները, ինչպես նաև ավելի քան երկու հազար հայեր:
Ճաշկերույթին ներկա են եղել նաև ամերիկացի զանազան պետական, քաղաքական գործիչներ, մտավորականներ, որոնք հանձնախմբի կողմից պարգևատրվել են Հայ դատի աշխատանքներում իրենց ցուցաբերած զորակցության համար: Պարգևները հանձնել են երկու Վեհափառ Հայրապետները:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով միջոցառումների շրջանակներում մայիսի 9-ի առավոտյան տեղի է ունեցել պատարագ, որը մատուցել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն: Ապա ներկաներին իր հայրապետական պատգամն է փոխանցել Արամ Ա կաթողիկոսը:

В Вашингтоне завершились мероприятия по 100-летию Геноцида армян
В Вашингтоне состоялась церемония закрытия мероприятий по 100-летию Геноцида армян, об этом «Арменпресс» стало известно из официального сайта Католикосата Киликии.
В отеле «Мариотт» состоялся банкет с участием представителей духовенства из епархий Востока и Запада США, Киликии и Эчмиадзина; присутствовали католикосы Гарегин Второй и Арам Первый. Общее число гостей превышало 2000 человек армян.
Кроме них на банкете были государственные, политические деятели Америки, интеллигенция. Часть из них получила награды за помощь работе Айдата, которые вручали оба католикоса.
По сведениям источника, утром 9-го мая Гарегином Вторым был отслужен молебен, после этого свое пастырское напутствие сообщил Арам Первый.