Լյուքսեմբուրգն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև
ԼՅՈՒՔՍԵՄԲՈՒՐԳ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչողող բանաձև: Այդ մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի անդամ Լորեն Մոզարը՝ ովխոստացավ ավելի ուշ ներկայացնել այլ մանրամասներ:
Բանաձևը խորհրդարանին է ներկայացրել Լյուքսեմբուրգի ընդդիմադիր Քրիստոնեա սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցությունը, որի անդամ է Լորեն Մոզարը: Վերջինս ավելի վաղ ընդգծել էր՝ բանաձևի նախագծում նշված է, որ 1915-ին Օսմանյան Կայսրությունում հայերի նկատմամբ կատարված գազանություններն ու հանցագործությունները ցեղասպանություն են:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Նրան հետեւել են Ֆրանսիան, Իտալիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Սլովակիան, Կիպրոսը, Լիբանանը, Արգենտինան (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Վատիկանը: Իսկ բոլորովին վերջերս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը պաշտոնապես հաստատեցին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը և Եվրոպական խորհրդարանը:

LUXEMBOURG, 6 MAY, ARMENPRESS. The Parliament of Luxembourg has unanimously adopted a resolution on recognition of the Armenian Genocide. This is what Member of the Parliament of Luxembourg Laurent Mosar said in an interview with “Armenpress” and promised to provide details later.
The resolution was submitted to the parliament by Luxembourg’s Christian Social People's Party, which is an opposition party and one of the members of which is Laurent Mosar. The latter had previously emphasized that the draft of the resolution stated that the crimes and atrocities perpetrated against the Armenians in the Ottoman Empire in 1915 are genocide.
The Armenian Genocide has been recognized by organizations such as the Council of Europe, the European Parliament, several UN Committees, the World Council of Churches, etc. Many countries have recognized the Armenian Genocide. In 1965, Uruguay became the first country to officially recognize the Armenian Genocide, followed by France, Italy, Belgium, the Netherlands, Switzerland, Sweden, Russia, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, Cyprus, Lebanon, Argentina (2 laws, 5 resolutions), Venezuela, Chile, Canada and the Vatican. Just recently, Pope Francis and the European Parliament officially affirmed their position on the recognition of the Armenian Genocide.