ԵԽԽՎ-ում բացվել է «Հայերը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում. 100 տարի առաջ» խորագրով ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում ապրիլի 22-ին տեղի է ունեցել «Հայերը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում. 100 տարի առաջ» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը: Լուսանկարների հավաքածուն ներկայացնում է անցյալ դարասկզբի եվրոպական մամուլի անդրադարձը հայերի մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցել են ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը, նախարարների խորհրդի նախագահ, Բելգիայի փոխվարչապետ Դիդիե Ռեյնոլդսը, ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վ. Սավիցկին, բազմաթիվ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ` Ռ. Ռուքեն (Ֆրանսիա), Մ. Նիկոլետտին (Իտալիա), Ռ. Վոլտերը (Բրիտանիա), Մ. Մաթեու Պին (Անդորրա), ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի նախագահ Ստեֆան Շեննախը, այլ հանձնաժողովների, քաղաքական խմբերի ղեկավարներ, բազմաթիվ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ՝ Հունաստանից, Իսպանիայից, Լիտվայից, Լեհաստանից, Սերբիայից, Նորվեգիայից եւ այլն, ԵԽԽՎ աշխատակազմի, քարտուղարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, Ստրասբուրգում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ներկաներին բացման խոսքով ողջունել են ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը եւ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, որից հետո մասնակիցները դիտել են ցուցահանդեսի նյութերը, որոնք տրամադրվել էին Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կողմից: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել էր ՀՀ ԱԺ պատվիրակության եւ ՀՀ ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ:
Ցուցահանդեսում հարյուր տարվա հեռավորությունից եւս մեկ անգամ հնչեցվել եւ ներկայացվել է դարասկզբի ողբերգական իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը, որը, որքան էլ ոմանք ձգտում են բնութագրել այլ բառերով՝ չօգտագործելով ցեղասպանություն եզրույթը, այնուամենայնիվ, բազմաթիվ երկրներ եւ միջազգային կազմակերպություններ իրերը կոչում են իրենց անունով: Դրա վկայությունն է նաեւ ԵԽԽՎ շուրջ 190 անդամների կողմից ստորագրված հայտարարությունը, որը ՀՀ պատվիրակությունն այսօր արդեն պաշտոնապես հանձնել է ԵԽԽՎ գրասենյակ եւ կանոնակարգի պահանջներին համաձայն մշակվելուց հետո՝ այն կտեղադրվի ԵԽԽՎ կայքում:
Ցուցահանդեսի բացմանը ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն երախտիքի խոսք է ուղղել բոլոր այն պետություններին եւ գործընկերներին, ովքեր Հայաստանի կողքին են եւ իրենց ներկայությամբ հաստատում են, որ ոչ միայն ԵԽ հռչակած սկզբունքների ու նպատակների, այլեւ դրանց իրականացման ջատագովն են:
Հերմինե Նաղդալյանի իր ելույթում նշել է.
«Հարգարժան տիկին նախագահ,
Վեհաժողովի մեծարգո անդամներ,
Ուզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել տիկին Բրասերին, խորհրդարանական վեհաժողովի քարտուղարությանը եւ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ցուցահանդեսի կազմակերպմանը:
Այսօր մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ ԵԽԽՎ կամարների ներքո, բացելու «Հայերը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում. 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը, բայց ես ուզում եմ հավատալ ու հավատացնել, որ անցյալ դարասկզբի եվրոպական մամուլի՝ հայերին վերաբերող անդրադարձի մասին պատմող այս լուսանկարները սովորական ու հերթական ցուցադրություն չեն դառնալու: Այս լուսանկարներն իրականում ունեն ողբերգական ու պայթուցիկ պատմություն. դրանք 100 տարվա հեռավորությունից ներկայացնում են իմ ժողովրդի ողբերգության պատմությունը՝ երբեմն բացահայտ, երբեմն ենթատեքստով, ողբերգություն, որն առայսօր աշխարհը բաժանում է երկու մասի: Մենք երախտապարտ ենք այն միջազգային կազմակերպություններին ու այն երկրներին, որոնց խորհրդարանները 1894-1923թթ. Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի ջարդերն ու բռնագաղթը համարձակություն են ունեցել անվանելու իրենց իսկական անունով՝ գենոցիդ, եւ դատապարտել ու դատապարտում են ոչ միայն անցյալ դարում կատարված Ցեղասպանությունը, այլեւ մեր դարում ցեղասպանության ժխտողականության քաղաքականությունը, որի հիմքում նույն Ցեղասպանությունն է: Մարդու իրավունքները գերագույն արժեք հռչակած մեր ասամբլեայի անդամներն իրավունք չունեն անտեսելու մարդկանց, հանրության, ազգի ու ժողովրդի բնական իրավունքը՝ կյանքի իրավունքը, որի բռնի խախտումն է ցեղասպանությունը՝ ֆիզիկական ոչնչացումից բացի նաեւ հայրենազրկումը, ունեզրկումը եւ ինքնության դեմ ոտնձգությունը:
Ես շնորհակալ եմ իմ բոլոր գործընկերներին, ովքեր այսօր այստեղ են՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության կողքին, որովհետեւ ձեր ներկայությունը հաստատում է, որ դուք ոչ միայն ԵԽ հռչակած սկզբունքների ու նպատակների, այլեւ դրանց իրականացման ջատագովն եք: Դուք ոչ միայն խոսքով, այլեւ գործով եք պաշտպանում ձեր տեսակետները: Հարկավ, ես չեմ կարծում, որ 100-ամյա պատմություն ունեցող այս լուսանկարները հեղափոխական ազդեցություն են ունենալու, փոխելու են աշխարհընկալումն ու պատկերացումները նրանց, ովքեր պատմությանը վերաբերում են իբրեւ իրենց ամենօրյա շահերի ու նպատակների հիմնավորման ու հաստատման գործիքի, ովքեր շահարկում ու փոփոխում են պատմությունը՝ հարմարեցնելով իրենց խնդիրներին: Բայց ես հավատում եմ, որ աչքեր ունեցողները եւ տեսնել ցանկացողներն այս լուսանկարներում կտեսնեն իրական պատմությունը եւ կհասկանան նաեւ այն, ինչ չկա այս լուսանկարներում:
Մենք շնորհակալ ենք այն պետություններին, որոնք մեր ողբերգության ամենադաժան օրերին մարդասիրական հիմնադրամների, անհատ բարերարների ու պետական պաշտոնյաների մակարդակով մահից, սովից ու թրքացումից փրկել են հայ որբերին՝ հայրենիք դառնալով նրանց համար: Մենք շնորհակալ ենք սակավաթիվ, բայց պատմության էջերում իրենց անունները թողած ու չթողած թուրքերին ու քրդերին, ովքեր, վտանգելով իրենց կյանքը, հակառակվել են իշխանության եւ կառավարության հրահանգներին ու փրկել հայերին՝ օգնության ձեռք մեկնելով նրանց:
Ցեղասպանության պատմությունը դաժան տարեգրություն է, որի էջերը կարդալու ուժ ու քաղաքական կամք պիտի ունենանք բոլորս: Երբ Ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Ահմեդ Ջեմալ փաշայի թոռը՝ Հասան Ջեմալը, գրում եւ հրատարակում է «1915. Հայոց ցեղասպանություն» վերնագրով գիրք, դա հույս է ներշնչում, որ այս ցուցահանդեսը նաեւ Թուրքիայում կարող է կայանալ, ու դա արդեն քայլ է դեպի սեփական պատմության իմացություն, որը նախեւառաջ պետք է Թուրքիայի քաղաքացիներին:
Մի քանի օր առաջ Հռոմի Պապը խոսեց հայկական ջարդերի մասին որպես 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանություն եւ կոչ արեց միջազգային հանրությանը ճանաչել այն: Սա կարեւոր ազդանշան էր:
Մեր Վեհաժողովի ավելի քան 190 անդամներ նույնպես ոգեկոչեցին Ցեղասպանությունը` միանալով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի գրավոր հայտարարությանը: Մենք երախտապարտ ենք:

Exhibition titled "Armenians on Front Pages of World Press: 100 Years Ago" held in PACE
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. On April 22 within the framework of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the opening of the exhibition titled “The Armenians in the First Pages of the World Press: 100 Years Ago” was held. The collection of the photos presents the reflection of theworld press of the beginning of the last century.
The Information and Public Relations Department of the National Assembly of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the PACE President Anne Brasseur, the Chairman of the Committee of Ministers of the Council of Europe, the Deputy Prime Minister of Belgium Didier Reynders, the PACE Secretary General W. Sawicki, Heads of delegations of numerous countries: R. Rouquet (France), M. Nicoletti (Italy), R. Walter (United Kingdom), M. Mateu Pi (Andorra), the Chairman of the PACE Monitoring Committee Stefan Schennach, heads of other Committees, political groups, representatives of numerous countries from Greece, Spain, Lithuania, Poland, Serbia, Norway and others, from the PACE Staff, Secretariat, European Court of Human Rights, Armenian community in Strasbourg took part in the opening of the exhibition.
The PACE President Anne Brasseur and the Head of the Armenian Delegation to the PACE, the NA Deputy Speaker welcomed the attendees with opening remarks, after which the participants observed the materials of the exhibition, which were provided by the Armenian Genocide Museum. The exhibition was organized on the initiative of the RA NA Delegation and the RA Representation.
In the exhibition from the distance of hundred years the truth about the tragic events of the beginning of the century onceagain wasvoiced and presented, which as some people seek to characterize in other words, not using the term genocide, nevertheless, numerous countries and international organizations call the things with their name. Its evidence is also the statement signed by about 190 PACE members which today the RA Delegation has already officially handed to the PACE Office and after being revised in accordance with the requirements of the statute it will be posted in the PACE website.
The Head of the Armenian Delegation to the PACE, the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan has addressed her gratitude to all the states and colleagues who are next to Armenia and with their presence confirm that they are the apologists of the principles and goals declared by the CoE, but also of their implementation.
We present Hermine Naghdalyan’s full speech below:
“Dear Madam President,
I want to express my deep gratitude to Madam Brasseur, theSecretariatof the Parliamentary Assembly and all those who have contributed to the organization of this exhibition.
Today, we have gathered here, underthePACEroofto open the exhibition – ‘Armenians on the Front Pages of the World Press.’ But I want to believe and assure you that the photos,reflecting Armenians on the front pages of the world press of the last century,will not be an ordinary and serial exhibition. These photos, in reality, have a tragic and explosive story; they represent the history of the tragedy of my nation from the distance of 100 years - sometimes in an obvious manner, sometimes with pretext. This is a tragedy,whichputsthe world into two parts up to present. We are grateful to those international organizations and countries, who had the courage to name the massacres and deportations of the 1.5mln Armenians onthe territory of the Ottoman Empire,from 1894 to 1923 in theright way. They name these acts as genocide; they condemned and still condemn not only thefirstgenocide committed in the last century, but also the denial of the genocide,which we face during this century. We, theMembers of the Assembly, who declared human rights to be the supreme value, have no right to ignore the natural right of nations and peoples, their righttolife,theforcible violation of which is genocide, including deprivation of the homeland and property, harassment against the identity,let alonethe physical destruction.
I am grateful to all my colleagues who arehere today, withtheDelegation of the National Assembly of the Republic of Armenia. Your presence proves the fact that you are not onlymereapologists of the principles and objectives declared by the Council of Europe,but you are also apologists fortherealization of these principles and objectives. You defend your views not onlybywords, but also through certain activities. Of course, I do not think that these photos with 100 years of history will have a revolutionary impact, will change the world view and perceptions of those who treat the history as a tool for their daily interests and objectives, as well asofthose who manipulate and change the history adjusting it to their problems. However, Idobelieve that those who have eyes and the desire to see will see the real history in these photos and will also understand what is missing in them.
We are grateful to all those stateswhoduring the most severe days of our tragedy,through theirhumanitarian foundations, benefactors and governmental authorities, saved the Armenian orphans from death, famine and turning into Turks by becoming a motherland for them. We are grateful tothosefew Turks and Kurds,whosenames are kept or not in the records of history, who,risking their lives,acted against the instructions of their state power and government andlent a helping hand toArmenian people.
The history of theGenocide is a painful chronicle and we all should have enough strength and political will to read its pages. When Hasan Cemal, the grandson of one of themainorganizers of theGenocide,AhmetCemal, writes and publishes a book entitled “1915. Armenian Genocide,” itgiveshope thatsuchexhibitionscan be held in Turkey as well. This will be a step towards the recognition of own history which, first of all, needthe citizens of Turkey.
Several days ago Pope Francis spoke on the Armenian killings as the first genocide of the 20thcentury and urged the international community to recognize it as such. This is an important signal.
More than 190 members of our Assembly also commemorated the Genocide, joining the statement on the Genocide Centennial in written form. We are grateful.
This exhibition reveals that no matter how long time shall pass, we will remember and we will demand.