Նախագահ Սարգսյանը հարցազրույցում անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում կայունության պահպանման համար կարևոր է Հայաստանի անդամակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագիր կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ «Միր» հեռուստաընկերության «Միասին» հաղորդաշարին տված հարցազրույցի ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգասյանըˋ անդրադառնալով է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին և Վրաստանիˋ ՆԱՏՕ-ին միանալու ձգտումներին:
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Վրաստանի հետ և պարտավոր ենք հարգանքով վերաբերվել մեր հարևանի ընտրությանը: Մենք գտնում ենք, որ յուրաքանչյուր երկիր, տարբեր միություններ ընդգրկվելիս կամ իր ազգային գերակայություները սահմանելիս, այնուամենայնիվ, պետք է ելակետ ունենա այն, որ դա բացասաբար չազդի տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակի վրա: Մեր ելակետն այն է, որ անվտանգությունն անբաժանելի և փոխլրացնող է»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքովˋ 21-րդ դարում այնքան մարտահրավերներ կան, որ պետությունները պարզապես ի վիճակի չեն միայնակ պայքարել այդ մարտահրավերների դեմ, և միությունների մեջ ներգրավվելը պարզապես անհրաժեշտություն է դառնում:
Հայաստանի Նախագահի դիրքորոշմամբˋ հիմա ամենակարևորն այն է, որ Հայաստանի անդամակցությունը մեկ միությանը, և Վրաստանի անդամակցությունը կամ համագործակցությունը մեկ այլ միության հետ չհանգեցնի մեր տարածաշրջանում տիրող իրադրության վատթարացմանը: «Վրաստանի դիրքորոշումից չափազանց շատ բան է կախված մեր երկրներում կայունության պահպանման առումով: Ես համոզված եմ, որ չի գա այն ժամանակը, երբ մենք վատ հարաբերություններ կունենանք Վրաստանի հետ հենց այդ պատճառով: Կարծում եմ, իրավիճակը նույն կերպ է ընկալում նաև Վրաստանի ղեկավարությունը: Վրաստանի ղեկավարության կողմից որևէ քայլ չենք տեսել, որը կարող էր հանգեցնել իրավիճակի սրման»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении коснулся вопросов региональной безопасности
Членство Армении в ОДКБ важно для обеспечения стабильности в регионе. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью телеканалу «Мир» сказал президент Армении Серж Саргсян, коснувшись вопросов региональной безопасности и стремления Грузии вступить в НАТО.
«У нас очень хорошие отношения с Грузией, и мы обязаны с уважением относится к выбору нашего соседа. Мы считаем, что каждая страна, присоединяясь к разным союзам или определяя свои национальные приоритеты, должна исходит из того, чтобы это не влияло негативно на общую ситуацию в регионе. Мы исходим из того, что безопасность неразделима и взаимодополняема», - отметил Саргсян.
По словам президента Армении, в 21-м веке так много вызовов, что государства просто не в состоянии в одиночку противостоять им, и вступление в союзы становится необходимым.
Саргсян отметил, что самое важное заключается в том, что вступление Армении в один союз и членство или сотрудничество Грузии с другим союзом не привело к ухудшению ситуации в регионе.
«От позиции Грузии зависит очень многое в плане сохранения стабильности в наших государствах. Я уверен, что не настанет тот момент, когда у нас будут плохие отношения с Грузией именно по этой причине. Думаю, что ситуацию идентично воспринимает также руководство Грузии. Мы не видели никаких шагов со стороны руководства Грузии, которые привели бы к эскалации ситуации», - подчеркнул Серж Саргсян.