Նախագահ Սարգսյանը հարցազրույցում անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում կայունության պահպանման համար կարևոր է Հայաստանի անդամակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագիր կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ «Միր» հեռուստաընկերության «Միասին» հաղորդաշարին տված հարցազրույցի ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգասյանըˋ անդրադառնալով է տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին և Վրաստանիˋ ՆԱՏՕ-ին միանալու ձգտումներին:
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Վրաստանի հետ և պարտավոր ենք հարգանքով վերաբերվել մեր հարևանի ընտրությանը: Մենք գտնում ենք, որ յուրաքանչյուր երկիր, տարբեր միություններ ընդգրկվելիս կամ իր ազգային գերակայություները սահմանելիս, այնուամենայնիվ, պետք է ելակետ ունենա այն, որ դա բացասաբար չազդի տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակի վրա: Մեր ելակետն այն է, որ անվտանգությունն անբաժանելի և փոխլրացնող է»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքովˋ 21-րդ դարում այնքան մարտահրավերներ կան, որ պետությունները պարզապես ի վիճակի չեն միայնակ պայքարել այդ մարտահրավերների դեմ, և միությունների մեջ ներգրավվելը պարզապես անհրաժեշտություն է դառնում:
Հայաստանի Նախագահի դիրքորոշմամբˋ հիմա ամենակարևորն այն է, որ Հայաստանի անդամակցությունը մեկ միությանը, և Վրաստանի անդամակցությունը կամ համագործակցությունը մեկ այլ միության հետ չհանգեցնի մեր տարածաշրջանում տիրող իրադրության վատթարացմանը: «Վրաստանի դիրքորոշումից չափազանց շատ բան է կախված մեր երկրներում կայունության պահպանման առումով: Ես համոզված եմ, որ չի գա այն ժամանակը, երբ մենք վատ հարաբերություններ կունենանք Վրաստանի հետ հենց այդ պատճառով: Կարծում եմ, իրավիճակը նույն կերպ է ընկալում նաև Վրաստանի ղեկավարությունը: Վրաստանի ղեկավարության կողմից որևէ քայլ չենք տեսել, որը կարող էր հանգեցնել իրավիճակի սրման»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN, 10 APRIL, ARMENPRESS. Armenia’s accession to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) is important for the maintenance of stability in the region. As “Armenpress” reports, this is whatPresident of the Republic of Armenia Serzh Sargsyanmentioned as he touched upon regional security issues and Georgia’s aspirations to join NATO in an interview that he gave to the “Together” television series on “Mir” Television.
“Armenia has great relations with Georgia, and it is our duty to respect our neighboring country’s choice. We find that, when acceding to different unions or setting the national priorities, every country must have a basis to make sure that there is no negative impact on the overall situation in the region. Armenia’s basis is that security is inseparable and interchangeable,”President Sargsyan said.
According to the President, there are so many challenges in the 21stcentury that countries are simply incapable of fighting against them alone, and that’s when acceding to unions simply becomes necessary.
According to the President of Armenia, the most important thing now is to make sure that Armenia’s accession to one union and Georgia’s accession to or cooperation with another union doesn’t worsen the situation in our region.“The maintenance of stability in our countries very highly depends on Georgia’s position. I’m certain that there won’t come a time when we will have bad relations with Georgia because of that. I believe the Georgian authorities also view the situation in this way. Armenia hasn’t seen any action of the Georgian authorities that could lead to intensification of the situation,”Serzh Sargsyan emphasized.