Հայաստանում սկսվել են ռուսական ռազմակայանի զենիթայինների դաշտային պարամունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հակաօդային պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումները «Կամխուտ» բարձրլեռնային ուսումնավարժական համալիրում դաշտային հավաքների են ձեռնամուխ եղել ծովի մակերեւույթից ավելի քան 1,5 հազար մետր բարձրության վրա: Ուսումնական միջոցառումներում ներգրավված են զենիթահրթիռային ստորաբաժանումների շուրջ 300 զինծառայողներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, դաշտային պարապմունքների ժամանակ կանցկացվեն պայմանական հակառակորդի առանձին եւ խմբային օդային թիրախների հարձակման դիմագրավման վարժանքներ, որոնց ընթացքում զինծառայողները կլուծեն 100-ից ավելի մարտավարական խնդիրներ առանց մարտական հրաձգությունների, ակտիվ աղմուկային խանգարումների, հակատեղորոշիչ հրթիռների կիրառման պայմաններում:
«Բանակային միջազգային խաղեր-2015»-ին, մասնավորապես, «հակաօդային պաշտպանության վարպետներ» մրցույթին զենիթահրթիռային անձնակազմերի պատրաստման շրջանակներում միավորումում տեղի կունենա առաջին ընտրական փուլը:
«Կամխուտ» բարձրլեռնային զինափորձարանում դաշտային պարապմունքների ավարտից հետո հակաօդային պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումները զինավարժանքների կմեկնեն Կապուստին Յարի զինափորձարան: Այնտեղ նրանք կպատրաստվեն զենիթայինների համառուսաստանյան մրցումներին, որոնք տեղի կունենան ընթացիկ տարվա օգոստոսին:

В Армении начались полевые занятия зенитчиков ЮВО
Подразделения войск противовоздушной обороны российской военной базы Южного военного округа в Республике Армения приступили к полевым сборам на высокогорном учебно-тренировочном комплексе Камхуд на высоте более 1,5 тыс. метров над уровнем моря. К учебным мероприятиям привлечено около 300 военнослужащих зенитно-ракетных подразделений.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа,на полевых занятиях будут проведены тренировки по отражению нападения одиночных и групповых воздушных целей условного противника, в ходе которых военнослужащие решат более 100 тактических задач без боевых стрельб, в условиях применения активных шумовых помех, а также противолокационных ракет.
В рамках подготовки зенитных ракетных расчетов к «Международным армейским играм-2015ե, в частности к конкурсу «мастера противовоздушного бояե в соединении пройдет первый отборочный этап.
После завершения полевых занятий на высокогорном полигоне Камхуд подразделения войск ПВО отправятся на учения на полигон Капустин Яр. Там они подготовятся к Всероссийским состязаниям зенитчиков, которые пройдут в августе текущего года.