Գիտնականներն ապացուցել են հայ ժողովրդի ծագման մասին Մովսես Խորենացու ճշմարտացիությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորագույն գենետիկ հետազոտություններով ապացուցվել է հայ ժողովրդի ծագման թվագրության իսկությունը, որ 5-րդ դարում տվել է պատմահայր Մովսես Խորենացին:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է ամերիկյան «Նյու Յորք Թայմս» պարբերականը:
Մովսես Խորենացինիր «Հայոց պատմություն» աշխատությունում գրի առնված ավանդազրույցում նշում է, որ հայ ժողովուրդը ծագել է մ. թ. ա. 2492 թվականին: Թեև պատմիչը նշել է, որ ճանապարհորդել է Բաբելոն և ուսումնասիրել հնադարյան աղբյուրները, այդ ժամանակաշրջանը երկար տարիներ համարվում էր առասպելական: Սակայն գիտնականների կատարած վերջին հետազոտությունները ապացուցում են Խորենացու պատմության արժանահավատությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Նյու Յորք Թայմսը», գենետիկները սկանավորել են Հայաստանի և Լիբանանի 173 հայերի գեները և դրանք համեմատել աշխարհի այլ 78 ազգերի գեների հետ: Պարզվել է, որ հայերը հնագույն ցեղախմբերի խառնուրդ են, ում ժառանգներն այսօր բնակվում են Սարդինիայում, Կենտրոնական Ասիայում և մի քանի այլ տարածաշրջաններում: Գենետիկական ուսումնասիրությունների համաձայնˋ այդ ժողովուդների միախառնումը տեղի է ունեցել Քրիստոսից 3000-2000 տարի առաջ, ինչը լիովին համընկնում է Մովսես Խորենացու տված թվագրության հետ:
Բրոնզե դարի վերջին, երբցեղախմբերիմիաձուլումը դեռ ընթացքի մեջ էր, տեղի է ունեցել ժողովուրդների տեղաշարժˋ պայմանավորված առևտրով, պատերազմներով և ժողովրդագրական աճով: Իսկ մ. թ. ա.1200 թվականից հետո Միջերկրական ծովի արևելյան ափի բրոնզեդարյան քաղաքակրթությունների անսպասելի անկումը, կարծես թե, հանգեցրել է մյուս ժողովուրդներից հայերի մեկուսացմանը: Հետագա տարիներին հայերի և մյուս ժողովուրդների միջև էական միաձուլումներ տեղի չեն ունեցել, ինչի մասին վկայում են գնետեիկ հետազոտությունները:
Այս մեկուսացումը պայմանավորել է հայկական մշակութային մի շարք առանձնահատկություններˋ լեզուն, այբուբենը, կրոնը:
Բացի այդ, գենետիկ հետազոտությունները շեղումներ են ցույց տվել հայկական արևելյան և արևմտյան հատվածների միջև, որն առաջացել է 500 տարի առաջˋ Օսմանյան և Սեֆյան դինաստիաների միջև բռնկված պատերազմի սկզբին, երբ Հայաստանը բաժանվեց թուրքական և պարսկական կայսրությունների միջև:
«Այս ԴՆԹ-ուսումնասիրությունն ընդհանուր գծերով հաստատում է հայկական պատմության մասին մեր գիտելիքները»,- ասել է Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի պատմաբան Հովհան Սիմոնյանը:
Հետազոտողների հետաքրքիր բացահայտումներից է նաև այն, որ հայերը շատ ավելի մոտ են կանգնած 8 հազար տարի առաջ գյուղատնտեսությունը Եվրոպա բերած նեոլիթյան երկրագործներին, քան Մերձավոր Արևելքի ներկայիս բնակիչները:

Scientists prove accuracy of Moses of Khoren's theory on Armenia's establishment
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. Movses Khorenatsi, a historian in the fifth century, wrote that his native Armenia had been established in 2492 B.C., a date usually regarded as legendary though he claimed to have traveled to Babylon and consulted ancient records. But either he made a lucky guess or he really did gain access to useful data, because a new genomic analysis suggests that his date is entirely plausible. As reports “Armenpress”, the prominent New York Times stated this in a recent article.
The article on the origins of our country particularly runs as follows:
“Geneticists have scanned the genomes of 173 Armenians from Armenia and Lebanon and compared them with those of 78 other populations from around the world. They found that the Armenians are a mix of ancient populations whose descendants now live in Sardinia, Central Asia and several other regions. This formative mixture occurred from 3000 to 2000 B.C., the geneticists calculated, coincident with Movses Khorenatsi’s date for the founding of Armenia.
After 1200 B.C., the Bronze Age civilizations of the eastern Mediterranean suddenly collapsed, an event that seems to have brought about the isolation of Armenians from other populations. No significant mixing with other peoples after that date can be detected in the genomes of living Armenians, the geneticists said.
The isolation was probably sustained by the many characteristic aspects of Armenian culture. Armenians have a distinctive language and alphabet, and the Armenian Apostolic Church was the first branch of Christianity to become established as a state religion, in A.D. 301, anticipating that by the Roman empire in A.D. 380.
The researchers also see a signal of genetic divergence that developed about 500 years ago between western and eastern Armenians. The date corresponds to the onset of wars between the Ottoman and Safavid dynasties and the division of the Armenian population between the Turkish and Persian empires.
“This DNA study confirms in general outline much of what we know about Armenian history,” said Hovann Simonian, a historian of Armenia affiliated with the University of Southern California."
"Armenians share 29 percent of their DNA ancestry with Otzi, a man whose 5,300-year-old mummy emerged in 1991 from a melting Alpine glacier. Other genetically isolated populations of the Near East, like Cypriots, Sephardic Jews and Lebanese Christians, also share a lot of ancestry with the Iceman, whereas other Near Easterners, like Turks, Syrians and Palestinians, share less. This indicates that the Armenians and other isolated populations are closer than present-day inhabitants of the Near East to the Neolithic farmers who brought agriculture to Europe about 8,000 years ago," the article concluded.