Ձեր կենսագրությունն անխզելիորեն կապված է արցախյան շարժման ակունքների հետ. ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Զորի Բալայանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Զորի Բալայանին՝ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հարգելի պարոն Բալայան, շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան հոբելյանի առթիվ:
Ձեր կյանքն ու գրական-հասարակական գործունեությունն ինքնատիպ մի ստեղծագործություն են, որում սերտորեն զուգորդված են ժամանակն ու իրադարձությունները, պատմությունն ու իրականությունը: Ավելի քան կես դար մի քանի սերունդ ճանապարհորդել է Ձեր ստեղծած լրագրողական ու հրապարակախոսական իրապատում տարածքում՝ Կամչատկայից ու Բայկալից մինչեւ Խաղաղ եւ Ատլանտյան օվկիանոսներ, աշխարհասփյուռ հայության հետ կապվելով «Կիլիկիայի» ու «Արմենիայի» տախտակամածերի վրա ստեղծված Ձեր անկրկնելի նոթագրությամբ:
Ձեր կենսագրությունն անխզելիորեն կապված է արցախյան ազատագրական շարժման ակունքների ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման գործընթացի, դրա միջազգայնացման ու ճշմարտացի ընկալման հետ: Այդ կապը շարունակաբար ձգվում է ցայսօր՝ ի դեմս հայի, լրագրողի ու գրողի, անկախության ու պետականության բարձրագույն գաղափարին նվիրված քաղաքացու Ձեր անխոնջ գործունեության:
Ծննդյան օրվա առթիվ ջերմ շնորհավորանքներիս հետ միասին մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, ստեղծագործական ու հասարակական բեղմնավոր գործունեություն եւ ամենայն բարիք»:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. The Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan has sent a congratulatory message to Zori Balayan on his 80th birthday anniversary. The Mass Media and Public Relations Department of the National Assembly of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the address runs as follows:
“Dear Mr Balayan, I congratulate you on your birth jubilee. Your life and literary-public activity are considered to be a peculiar creative work, where the time and the events, the history and the reality are closely interlinked. For more than half a century several generations have traveled in the territory of your created journalistic and publicist real stories, from Kamchatka and Baikal to the Pacific and Atlantic oceans, making communications with the Armenians spread all over the world by your unique notes created on board of “Cilicia” and “Armenia” ships.
Your biography is inseparably connected with the origins of the Artsakh liberation movement and the process of the Nagorno Karabakh people's self-determination, its internalization and truthful perception. That link continuously extends up to nowadays through your tireless activity of an Armenian, journalist, writer, and citizen devoted to the highest idea of independence and statehood.
On the occasion of your birthday I wish you health, creative and public fruitful activity and all the best together with warm congratulations.”