Դատարանը Հայրապետյանի տնային կալանքի բողոքարկման քննությունը հետաձգել Է փետրվարի 11-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի երկարացման բողոքարկման քննությունը հետաձգել Է փետրվարի 11-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են դատարանի մամուլի ծառայությունում: Ավելի վաղ Մոսկվայի Բասմանյան դատարանում, որը որոշում Էր ընդունել երկարացնել խափանման միջոցը, հայտնել Էին, որ նիստը կկայանա փետրվարի 9-ին, բայց այնուհետեւ դատարանը այն նշանակել Է փետրվարի 11-ին:
Մեղադրյալը քննչական մեկուսարանից ազատվել եւ տնային կալանքի տակ Է դրվել, բայց պաշտպանությունը խնդրում Է Էլ ավելի մեղմացնել խափանման միջոցը եւ նրան ազատ արձակել գրավով կամ չմեկնելու մասին ստորագրությամբ:
Հետաքննությունը Հայրապետյանին մեղադրում Է 2009 թվականի ապրիլին «Սիստեմա» բանկային արդյունաբերական խմբի կառույցներին Ուրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեֆտ»-ի վաճառքին մեղսակից լինելու մեջ, որը վերջինս գլխավորում Էր երեք տարի: Ընդգրկուն արբիտրաժային գործընթացի արդյունքում «Բաշնեֆտ»-ը վերադարձվել Է պետությանը:
Հետաքննության տվյալներով՝ Հայրապետյանն ունի երկքաղաքացիություն, ինչպես նաեւ անշարժ գույք՝ արտասահմանում: Մասնավորապես, վերջին ժամանակներս նա ապրում Էր Մոնակոյում: Հետաքննությունն այս փաստով Էր հիմնավորում նրան մեկուսարանում պահելու անհրաժեշտությունը: Հոկտեմբերի սկզբին գործարարին տեղափոխել Էին տնային կալանքի տակ:

Обжалование домашнего ареста Айрапетяна суд отложил до 11 февраля
Московский городской суд отложил до 11 февраля слушания по обжалованию меры пресечения - домашнего ареста, избранного для бизнесмена армянского происхождения Левона Айрапетяна. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на РИА Новости, об этом сообщает пресс-служба суда.
Ранее Басманный суд, который принимал решение о мере пресечения, сообщал, что слушания состоятся 9-го февраля.
Обвиняемый был освобожден и помещен под домашний арест, однако защита просит большего послабления и освобождения под залог или под подписку о невыезде.
Следствие обвиняет Левона Айрапетяна в соучастии с Уралом Рахимовым по делу «Башнефти», которую последний возглавляет в течение последних 3 лет. В результате Арбитражного процесса «Башнефть» отошла к государству.
По данным расследования, Левон Айрапетян имеет двойное гражданство и недвижимость заграницей, жил он в последнее время в Монако. Именно этим следствие мотивирует задержание обвиняемого. С начала октября Левон Айрапетян находится под домашним арестом.