Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Մալթայի դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Մալթայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պիեր Կլիվ Աժյուսը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է Մալթայի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով՝ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ամենայն աջակցություն կցուցաբերեն դեսպան Աժյուսին՝ հայ-մալթական կապերի զարգացմանն ուղղված նրա նախաձեռնություններում:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Մալթայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ ավելի քան քսան տարվա ընթացքում, հարաբերությունները և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը դեռևս ցանկալի մակարդակի չեն հասել: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ Պիեր Կլիվ Աժյուսի նշանակմամբ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում առաջընթաց կարձանագրվի:
Դեսպանը ընդգծել է, որ այդ նշանակմամբ Մալթայի իշխանություններն իրենց պատրաստակամությունն ու շահագրգռությունն են արտահայտել Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու գործում, և վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի բոլոր ջանքերը երկկողմ կապերն ավելի ամրապնդելու և խորացնելու ուղղությամբ:

Президенту Армении вручил свои верительные грамоты посол Мальты
Сегодня президенту Армении Сержу Саргсяну вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Мальты Пьер Клив Ажюс. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, президент поздравил дипломата с новым назначением и пожелал ему успехов в его миссии в Армении. Подчеркнув, что Армения считает важным развитие взаимовыгодного сотрудничества с Мальтой как в двустороннем, так и многостороннем формате, Серж Саргсян заверил собеседника, что власти страны окажут ему всемерное содействие в его инициативах, направленных на развитие армяно-мальтийских отношений.
Стороны были единодушны в том, что за 20 лет со дня установления дипломатических отношении между двумя странами, отношения и сотрудничество в разных сферах между Арменией и Мальтой пока не достигли желаемого уровня. Президент Армении выразил надежду, что с назначением Пьера Клива Ажюса будет зарегистрирован прогресс в этом плане.
Посол Мальты подчеркнул, что этим назначением власти его страны выразили свою готовность и заинтересованность развитием отношений с Арменией, и заверил, что приложит все усилия для дальнейшего укрепления и углубления двусторонних связей.