Նախագահը մասնակցեց ԵՊՀ առաջին ֆակուլտետների հիմնադրման 95-ամյակի միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի, ներկա եւ նախկին համալսարանականների, մտավորականների, քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ Երեւանի պետական համալսարանում մեկնարկեց ԵՊՀ առաջին ֆակուլտետների հիմնադրման 95-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` բացման խոսքում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը հույս հայտնեց, որ համալսարանական նորանոր սերունդները կգտնեն իրենց տեղը հասարակությունում: Ռեկտորի խոսքերով` հայապահպանության առաքելությունը լոկ անհատներին վերապահելը անպատասխանատու գործ է, եւ միայն կրթված սերունդը կարող է պահպանել ու արժեւորել հայրենասիրության, հայապահպանության գաղափարները:
«ԵՊՀ-ն նման սերնդի կայացման առաքելություն է ստացել եւ, հատկապես, Բանասիրության եւ Հայ պատմության ֆակուլտետները լուրջ ներդրում ունեն: Պատրաստվում են մանկավարժ կադրեր, ովքեր մուտք են գործում հանրակրթական ոլորտ եւ հանրային արժեքները, հայապահպանության գաղափարախոսությունը փոխանցում մատաղ սերնդին»,- ասաց Արամ Սիմոնյանը:
Միջոցառման ընթացքում ԵՊՀ Պատմության եւ Հայ բանասիրության ֆակուլտետների դեկանները ներկայացրեցին իրենց ֆակուլտետների անցած ճանապարհը, ձեռքբերումներն ու հաջողությունները: «Շնորհավորում եմ ԵՊՀ ֆակուլտետների հիմնադրման 95-ամյակի կապակցությամբ: Երեւանի պետական համալսարանն անգնահատելի ավանդ ունի ցեղասպանության ենթարկված հայ ժողովրդի վերածննդի, Խորհրդային եւ անկախ Հայաստանի կայացման գործում, եւ այս դահլիճում նստածներից շատերն ու ձեր նախորդներն ունեն սեփական ներդրումն այդ ավանդին»,- նշեց ՀՀ ՆախագահՍերժ Սարգսյանը:
Հանդիսության ավարտին նա պետական պարգեւներ հանձնեց ԵՊՀ Պատմության եւ Հայ բանասիրության ֆակուլտետների պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի մի խումբ ներկայացուցիչների:

Президент Армении принял участие в торжественной церемонии, посвященной 95-летию основания первых факультетов ЕГУ
Президент Армении Серж Саргсян 10 сентября принял участие в торжественной церемонии, посвященной 95-летию основания первых факультетов Ереванского государственного университета (ЕГУ). В мероприятии приняли участие ректор ЕГУ Арам Симонян, бывшие и текущие студенты университета, ученые и общественно-политические деятели.
Как сообщает Арменпресс, в приветственном слове ректор ЕГУ выразил надежду на то, что новые поколения студентов университета найдут свое место в обществе. По его словам, доверять миссию сохранения армянства только отдельным личностям является безответственным делом, и только образованное поколение может сохранять и ценить патриотизм, национальные идеи.
«ЕГУ принял на себя миссию становления подобного поколения, и особо серьезный вклад в этом деле имеют факультеты филологии и истории Армении. Здесь проходят подготовку педагоги, которые войдут в сферу общественного образования и будут передавать молодому поколению национальную идеологию и общественные ценности», - сказал Симонян.
«Поздравляю с 95-летием основания факультетов ЕГУ. Ереванский государственный университет имеет неоценимый вклад в возрождении подвергшегося геноциду армянского народа, становлении Советской и независимой Армении, и многие из сидящих здесь имеют свою долю в этом вкладе», - отметил президент.
В конце церемонии Серж Саргсян вручил награды ряду представителей профессорско-преподавательского состава факультетов филологии и истории Армении.