Էլինա Դանիելյանն` օլիմպիադայում ելույթերի, չեմպիոնական մրցախաղի, շախմատում համակարգչի դերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի Հայաստանի կանանց հավաքականը շախմատային 41-րդ օլիմպիադայում բավականին հաջող ելույթ ունեցավ և մի պահ նույնիսկ պայքարում էր մեդալների համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանիհավաքականի առաջին համար Էլինա Դանիելյանը, ամփոփելով արդեն անցած օլիմպիադան, իր գոհունակությունը հայտնեց ձեռք բերած արդյունքից: Նա խոսեց նաև այս տարվա հետագա անելիքների և 2015 թվականին Հայաստանում կայանալիք աշխարհի թիմային առաջնության մասին:
-Շախմատի կանանց հավաքականի այս տարվա օլիմպիադայի արդյունքները, իսկապես, հաջող էին: Վերջնական արդյունքով` 5-րդն էիք, արդյոք կարելի՞ էր ավելին անել:
-Եթե արդյունքի մասին ասեմ, ապա մեր ցույց տված արդյունքները վատ չէին: Եթե մեր հիմնական մրցակիցների` Ռուսաստանի հավաքականի հետ խաղում կարողանայինք հաղթել, երևի թե ավելի լավ կլիներ: Սակայն ամեն ինչ չէ, որ կախված էր այդ խաղից: Ռուսների հետ խաղի ժամանակ մենք կիսում էինք երրորդ տեղը: Մեդալների համար պայքարում մեզ միայն հաղթանակ էր հարկավոր: Պարտիաների ընթացքում ունեինք հաղթելու հնարավորություն, պարզապես չստացվեց: Սակայն, ամեն դեպքում, մենք կարող էինք ավելին անել օլիմպիադայում:
-Իսկ ի՞նչը չբավականացրեց ռուսների դեմ խաղում:
-Հիմա դժվար է ասել, թե ինչը պակասեց կամ ավելի եղավ, սակայն ցայտնոտի ժամանակ այնպիսի սխալներ ենք անում, որ հետագայում բացատրել չի լինում: Եթե իմ անունից խոսեմ, ապա ռուսների հետ պարտիան ինձ ուժասպառ արեց: Այսպես է, եթե մրցակիցն ուժեղ է, ուրեմն մրցավեճն էլ լարված է անցնում: Դու չես լարվում, երբ խաղում ես քեզանից թույլի հետ, իսկ ուժեղների հետ խաղում միշտ էլ ձգված ես:
-Հավաքականի կազմում թարմություն մտցնելու և երիտասարդներին մասնակցության հնարավորություն տալու ժամանակը չէ՞, արդյոք:
-Իհարկե, ես միշտ կողմ եմ, որպեսզի երիտասարդներին հնավորություն տրվի, և նրանք աճեն: Ցավոք, հիմա Հայաստանում բարձրակարգ աղջիկ շախմատիստներ չկան, ովքեր կարողանան փոխարինել մեզ:
-Այս դեպքում, ինչպե՞ս ստեղծել այդ հնարավորությունը, որպեսզի շախմատիստուհիները կայանան:
-Դա մեկ օրվա կամ մեկ տարվա խնդիր չէ: Դա լուրջ աշխատանք է, որը լուրջ համակարգ ստեղծելու կարիք ունի:
-Հիմա, օրինակ, շախմատը դպրոցներում հիմնական առարկա է դարձել, դա կարո՞ղ է օգնել աղջիկների շախմատի զարգացմանը:
-Ոչ, ես չեմ կարծում, թե դա կարող է հիմք դառնալ: Իմ կարծիքով, շախմատը, որպես դպրոցական առարկա, երեխաների ընդհանուր զարգացման համար է լավ: Պրոֆեսիոնալիզմի համար, դա հիմք չի կարող լինել:
-Մի փոքր խոսենք տղամարդկանց հավաքականի ելույթների մասին…
-Մենք պարզապես միշտ սովոր ենք մեր տղաներին տեսնել լավագույնների շարքում: Չեմ կարծում, որ նրանք շատ վատ խաղացին: Պարզապես եղավ այն, ինչը եղավ: Տղաները չեն կարող միշտ առաջինը լինել: Նույնիսկ Ֆրանսիայի հետ խաղում կարիք չկար անակնկալի գալ, քանի որ Ֆրանսիան ուժեղ հավաքական ունի:
-2015 թվականին Հայաստանը կընդունի շախմատի կանանց և տղամարդկանց թիմային առաջնությունը: Ձեզ կօգնի այն հանգամանքը, որը խաղալու եք հարազատ պատերի ներքո:
-Բարդ հարց է: Մենք շատ երկար ժամանակ է տանը պաշտոնական խաղեր չենք անցկացրել: Ընդհանրապես ասում են, որ տան պատերն օգնում են, սակայն մյուս կողմից էլ ավելի շատ պարտավորեցնում են:
-Շախմատային տարին կեզրափակվի Կարլսեն-Անանդ մրցավեճով: Ձեր կարծիքով, ո՞վ է ֆավորիտը:
-Միանշանակ` Կարլսենը: Անկախ հավակնորդների մրցաշարում Անանդի հաջող խաղից, այս մրցավեճում ևս Կարլսենը կրկին հաղթանակած դուրս կգա:
-Շախմատը քիչ-քիչ հեռանում է ստեղծագործ խաղ լինելուց, և համակարգիչը իր «ձեռագիրն» է թողնում շախմատիստների խաղի վրա: Արդյոք այս դեպքում չի՞ կորչում ստեղծագործելու հնարավորությունը:
-Իհարկե, այդ ժամանակ կորչում է ստեղծագործ միտքը, կորչում են ամեն տեսակի տվյալները: Բայց միաժամանակ, հիմա շատ դժվար է առանց համակարգչի, դժվար է նույնիսկ պահպանել խաղամակարդակը: Եթե չափը չանցնեն, ապա համակարգիչը հիմա կարող է օգնել միայն:
-Տարին կամաց-կամաց մոտենում է եզրագծին, իսկ ի՞նչ պլաններ ունեք հաջորդիվ, եթե, իհարկե, գաղտնիք չէ:
-Մի քանի օրից կրկին մեկնում եմ մրցումների: Օգոստոսի 24-ին մեկնարկում է ՖԻԴԵ-ի Գրան պրիի վերջին շրջանը: Մեկնելու եմ ԱՄԷ` Շարժա: Դժվար է ասել, թե ինչ կլինի, քանի որ իրար ետևից երեք մրցաշարերի եմ մասնակցելու: Վերջին շրջանում, երբ գնում եմ մրցումների, իմ առջև հստակ նպատակներ չեմ դնում: Ամեն ինչ ցույց է տալիս մրցաշարի ընթացքը:

Элина Даниелян о выступлениях на Олимпиаде, чемпионских баталиях, о роли компьютера в шахматах
Женская сборная Армении довольно удачно выступила на 41-ой Всемирной шахматной олимпиаде в Норвегии и даже в какой-то момент боролась за призовое место. В беседе с Арменпресс «первый номер» нашей команды Элина Даниелян, подытоживая результаты участия наших шахматисток в этом престижном спортивном форуме, с удовлетворением отметила игру своих коллег по команде, коснулась дальнейших планов на этот год и предстоящего в 2015 году в Армении командного первенства мира.
Женская сборная Армении, действительно, успешно выступила на этой Олимпиаде. Вы оказались на 5-ом месте, можно ли было добиться большего?
Если говорить о результатах, то они неплохие. Если бы нам удалось одержать победу над нашим главным соперником – российской командой, то конечно, результаты могли быть лучше. Но не все зависело от этой игры. Во время игры с россиянками мы делили 3-тье место. В борьбе за медали нам нужна была только победа. В ходе партий у нас были шансы победить, просто не получилось. Однако, в любом случае, мы могли бы больше сделать на этой Олимпиаде.
Чем Вы недовольны в поединке с россиянками?
Сейчас трудно сказать, чего не хватило, однако. при цейтноте делаешь такие ошибки, которые потом трудно объяснить. Если говорить обо мне, то партия с русскими меня измотала. Ведь если противник сильный, то поединок проходит очень напряженно. Конечно, ты так не напрягаешься, играя с более слабым соперником, а в случае, если он сильнее тебя, напряжение зашкаливает.
Может быть, пришло время привлечь в команду новые, молодые силы?
Конечно, я всегда за то, чтобы молодежь получала возможность роста. К сожалению, сейчас в Армении нет молодых шахматисток высокого класса, которые могли бы придти к нам на смену.
В таком случае, что следует делать, чтобы они состоялись?
Этого не добьешься в один день или за год Это серьезная работа, необходимо создание серьезной системы подготовки…
Сейчас шахматы преподаются в школах, они официально включены как предмет в учебную программу. Это может помочь?
Не думаю, что это может стать основой… Я считаю, что преподавание шахмат в школе, скорее, призвано способствовать общему развитию детей, а основой для профессионализма быть не может.
Можете сказать несколько слов о выступлениях нашей мужской сборной
Мы привыкли всегда видеть наших ребят среди лучших. Не думаю, что они играли плохо, просто так получилось… Они не могут всегда быть первыми, даже в игре с Францией не стоило так удивляться, ведь французская команда очень сильная.
В 2015 году Армения примет командное первенство мира – мужское и женское. Как Вы думаете, вам помогут «родные стены»?
Это сложный вопрос. Мы давно не проводили официальные игры дома. Вообще говорят, что родные стены помогают, с другой стороны, это еще больше обязывает…
Шахматный год завершится поединком Карлсен-Ананд. На Ваш взгляд, кто фаворит?
Однозначно, Карлсен. Независимо от удачной игры Ананда на турнире претендентов, Карлсен и в этом поединке вышел победителем.
Шахматы постепенно уходят от чисто творческой игры, компьютер оставляет свой «почерк» на игре шахматистов. Это, действительно, так, творчество отступает, исчезает?
Конечно, при этом творческая мысль уступает. В то же время, сейчас трудно обходиться без компьютера, сложно даже сохранить уровень игры. Если не переходишь черту, то компьютер может быть только на пользу.
Если не секрет, что Вы собираетесь делать в ближайшем будущем?
Через несколько дней опять поеду на соревнования. 24 августа в ОАЭ – в Шарже – стартует последний этап «Гран-при» ФИДЕ. Трудно сказать, чего можно ожидать, поскольку я подряд буду участвовать в трех турнирах. Правда, в последний период, участвуя в соревнованиях, я не ставлю перед собой конкретных целей, все покажет ход турнира…