Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու վրա կատարված հարձակման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների վրա հուլիսի 19- երեկոյան ծրագրված հարձակում է իրականացվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նշված է Հայ Առաքելական ուղղափառ սուրբ եկեղեցու Վիրահայոց թեմի տարածած հայտարարության մեջ, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«2014 թվականի հուլիսի 19-ին՝ երեկոյան ժամը 17:00-ի սահմաններում, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում, ազգային և կրոնական ատելությամբ դրդված, իրականացվել է ծրագրված հարձակում Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների վրա։Նույն օրը, կեսօրին ոմն վրացուհի եկեղեցու պարսպի մոտ կայանել է իր մեքենան և չի կարողացել այն դուրս բերել՝ խոչընդոտող այլ մեքենաների պատճառով: Նրան օգնություն են առաջարկել Հայ Եկեղեցու հոգևորականը և թեմի պաշտոնյաները:
Սակայն կինը մերժել և զանգահարել է իր մտերիմներին, ովքեր գալով եկեղեցու բակի մոտ օգնել են դուրս բերել մեքենան՝ միաժամանակ ազգային բնույթի հայհոյանքներ տալով հայ հոգևորականի և Առաջնորդարանի պաշտոնեության հասցեին: Եկեղեցու աշխատակիցներից մի քանիսը մոտեցել են, որ կարգի հրավիրեն նրանց, սակայն վերոնշյալները շարունակել են իրենց խուլիգանական պահվածքը և նույնիսկ հարվածել եկեղեցու պաշտոնյային, ինչն էլ պատճառ է դարձել ծեծկռտուքի: Կարճ ժամանակ անց երկու կողմերն էլ հեռացել են:
Երեկոյան կողմ նույն խումբը, հավաքագրելով մոտ 50 հոգի, հարձակվել են եկեղեցու առջև կանգնած Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի, թեմի Իրավական հարցերով և համագործակցության բաժնի տնօրեն Լևոն Իսախանյանի և տնտեսվար Ռոբերտ Իսախանյանի վրա և դաժանորեն ծեծել նրանց՝ մարմնական վնասվածքներ հասցնելով հոգևորականներին և Առաջնորդարանի աշխատակիցներին: Հարձակվողները պոկել են հոգևորականներից մեկի լանջախաչը և վերցրել են իրենց հետ:
Այդ պահին եկեղեցուց դուրս են եկել մկրտության արարողության մասնակիցներ, ովքեր փորձել են կարգի հրավիրել հարձակվող ամբոխին, սակայն եկեղեցու դեմ հարձակվողներն այս անգամ ուժ են կիրառել նաև մկրտության եկած ժողովրդի վրա, որոնց մեջ եղել են կանայք և երեխաներ, ովքեր այդ տեսարանից երկյուղած, նորից ետ՝ եկեղեցի են մտել: Այդ դաժան տեսարանները նկարահանվել են «Հայարտան» դիտարկող տեսախցիկներով: Մինչև ոստիկանների մոտենալը, Առաջնորդարանի վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանը իրեն ամրակցված օրինական զենքից մի քանի անգամ կրակել է օդ և հանդարտեցրել կռվողներին:
Այս պահի դրությամբ քրեական գործ է հարուցվել և ընթանում է քննություն: Բավական լուրջ վնասվածքներ է ստացել Լևոն Իսախանյանը, ում տրվել է դատաբժշկական ուղեգիր:
Ականատեսները պատմում են, թե հարձակվող ամբոխը ինչպիսի ազգային ատելությամբ է լցված եղել հայության հանդեպ: Նրանցից ոմանք եղել են ալկոհոլի և թմրադեղերի ազդեցության տակ: Ականատեսները վկայում են, որ եկեղեցու վրա հարձակված 50-հոգանոց ամբոխին ղեկավարում էին թանկարժեք մեքենաներով և վայելուչ հագուկապով այրեր: Այս ամենը Վրաստանի շատ եկեղեցիներում, երբեմն նաև լրատվությամբ, կենցաղային մակարդակով Հայ Եկեղեցու և ընդհանրապես հայության հանդեպ սերմանվող ատելության արդյունք է:
Մենք բարձր ենք գնահատում Վրաստանի ներքին կայունությունը, այս երկրում բազմադարյա միջազգային և միջկրոնական հարաբերությունները և կոչ ենք անում Վրաստանի իրավապահ մարմիններին համապատասխանաբար գնահատել տվյալ գործողությունները և հետաքննել դրանք՝ որպես կրոնական և ազգային հողի վրա իրականացված հանցագործություն, ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ Վրաստանում ազգային և կրոնական նշաններով ցանկացած պառակտում կանխելու նպատակով»:

Criminal case filed on assault on Armenian Church in Tbilisi
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. On July 19, 2014, a pre-planned attack was perpetrated on the representatives of the Armenian Church of St. Etchmiadzin located in Tbilisi, which was motivated by ethnic and religious hatred. As reports “Armenpress”, this was stated in a press release issued by the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia. The statement in particular runs as follows:
“On July 19, 2014, a pre-planned attack was perpetrated on the representatives of the Armenian Church of St. Etchmiadzin located in Tbilisi, which was motivated by ethnic and religious hatred. At around 4 pm, a provocation was organized on a territory adjacent to the yard of the Church. After an unsuccessful attempt to drive from the territory adjacent to the yard of the Church, a person got outraged and began to reproach a clergyman, whose car was allegedly blocking her way. Soon, two openly aggressive men arrived on the scene and helped to take out the vehicle. The clergyman entered the administrative building of the Armenian Diocese in Georgia, while young deacons, who stood outside, heard the men using foul language against Armenians. When people began to protest this move, the man got off the vehicle, took a truncheon, continued to use obscene language, picked up a stone, and attempted to hit the representatives of the Armenian Diocese. When the personnel of the Armenian Diocese heard these voices, they rushed outside hoping to calm down the situation. At this time, one of the employees of the Diocese was hit in the back, and a short fight ensued.
About two hours later following this incident, the above-mentioned man mobilized a group of about 50 males, some of them equipped with cold arms. These men approached the Church and began to fight with the clergy and the personnel of the Diocese, using obscene language against Armenians. During this situation, a baptizing ceremony was held in the Church; the ceremony participants ran outside the Church at the scream and were also assaulted by the attackers. Shocked by the situation, women and children sought shelter in the Church. Notably, this situation was supposedly being watched by a group of individuals, who looked well dressed. As a result of this attack, the clergymen and the personnel of the Armenian Diocese were inflicted injuries, while one of the clergymen was ripped off a cross taken by the attackers.
We urge the Georgian Law Enforcement Authorities to categorize these actions and investigate them as a crime committed based on ethnic and religious hatred.
To a certain degree, this incident is a result of anti-Armenian campaign pursued by some of the Media sources, and sadly, by some of the representatives of the Georgian Orthodox Church. We call on the Media to refrain from spreading the anti-Armenian sentiments in society. We call on the Supreme Hierarchs of the Georgian Orthodox Church to publicly condemn any actions motivated by the ethnic and religious hatred and to preach the Christian kindness and love.
We cherish the internal stability of Georgia and centuries-old inter-ethnic and inter-religious relations in the country and urge the Georgian Authorities to take all appropriate measures to prevent a schism in the Georgian society, based on ethnic and religious grounds.”