Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Արսեն Խոջոյանի մոտ է հայտնաբերվել է մաշկային հիվանդություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 23-ամյա Արսեն Խոջոյանի մոտ սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, «Հրազդանի» բժշկական կենտրոնում ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության մասնագետների մասնակցությամբ Արսենին բուժզննության ենթարկելուց հետո վերցվել է արյան նմուշ` պարզելու` Արսեն Խոջոյանն ունի՞ բակտերիոլոգիական ուինֆեկցիոն ախտանիշներ, թե՞ ոչ:
Հերթական հետազոտության արդյունքում սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել, սակայն հաստատվել է մաշկային հիվանդություն` փսորիաս:
ՀՀ ԱՆ մաշկաբանության և սեռավարակաբության բժշկագիտական կենտրոնի մաշկային բաժնի ղեկավար Տիգրան Գևորգյանի խոսքով, մաշկային այս հիվանդությունը վարակիչ չէ, զարգանում է սթրեսի, նյութափոխանակության խանգարման, մի շարք այլ պատճառներով, պայմանավորված է լինում նաև արտաքին ազդեցությամբ: Արսեն Խոջոյանին նշանակվել է դեղորայքային բուժում: Ըստ անհրաժեշտության` Արսեն Խոջոյանը դարձյալ կենթարկվի բժշկական հետազոտության:
Մարտի 7-ին 12:30-ի սահմաններում Թովուզում տեղաբնակները գերեվարել են խիտ ամպամածության պատճառով մոլորվելով հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Տավուշի շրջանի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի 23-ամյա հովիվ Արսեն Խոջոյանին: Գերեվարված հայ երիտասարդին բնակիչներն անմիջապես հանձնել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակիցներին: Արսեն Խոջոյանը ադրբեջանական գերությունից մարտի 4-ին վերադարձված եւ այնտեղ խոշտանգումների ենթարկված Հայաստանի 77-ամյա քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի հեռու ազգականն է: Ապրիլի 10-ին Արսեն Խոջոյոնը հայրենիք է վերադարձվել:

Arsen Khojoyan diagnosed with skin disease after being released from captivity in Azerbaijan
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. After being released from captivity in Azerbaijan, 23-year-old resident of Verin Karmiraghbyur village of Tavush region Arsen Khojoyan is reported to have no sexually transmitted infection. As "Armenpress" was informed from the Ministry of Health of the Republic of Armenia, after medical examination at "Hrazdan" hospital by the specialists of the DepartmentofHealth Policy of the Ministry of Health, blood sample has been taken form Arsen Khojoyan to determine whether he has bacteriological and infection symptoms or not.
In the result of medical examination no sexually transmitted infection has been found, but a skin disease, psoriasis is confirmed.
The head of the Department of Dermatology of theMedical CentreofDermatologyandSexuallyTransmitted Infections of MOH Tigran Gevorgyan says that this skin disease is not contagious, develops as a result of stress, metabolism disorder, a number of other reasons. Medicine treatment is prescribed for Arsen Khojoyan. If necessary, Arsen Khojayan will undergo another medical examination.