Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Արսեն Խոջոյանի մոտ է հայտնաբերվել է մաշկային հիվանդություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 23-ամյա Արսեն Խոջոյանի մոտ սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, «Հրազդանի» բժշկական կենտրոնում ՀՀ առողջապահության նախարարության բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության մասնագետների մասնակցությամբ Արսենին բուժզննության ենթարկելուց հետո վերցվել է արյան նմուշ` պարզելու` Արսեն Խոջոյանն ունի՞ բակտերիոլոգիական ուինֆեկցիոն ախտանիշներ, թե՞ ոչ:
Հերթական հետազոտության արդյունքում սեռավարակներ չեն հայտնաբերվել, սակայն հաստատվել է մաշկային հիվանդություն` փսորիաս:
ՀՀ ԱՆ մաշկաբանության և սեռավարակաբության բժշկագիտական կենտրոնի մաշկային բաժնի ղեկավար Տիգրան Գևորգյանի խոսքով, մաշկային այս հիվանդությունը վարակիչ չէ, զարգանում է սթրեսի, նյութափոխանակության խանգարման, մի շարք այլ պատճառներով, պայմանավորված է լինում նաև արտաքին ազդեցությամբ: Արսեն Խոջոյանին նշանակվել է դեղորայքային բուժում: Ըստ անհրաժեշտության` Արսեն Խոջոյանը դարձյալ կենթարկվի բժշկական հետազոտության:
Մարտի 7-ին 12:30-ի սահմաններում Թովուզում տեղաբնակները գերեվարել են խիտ ամպամածության պատճառով մոլորվելով հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Տավուշի շրջանի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի 23-ամյա հովիվ Արսեն Խոջոյանին: Գերեվարված հայ երիտասարդին բնակիչներն անմիջապես հանձնել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակիցներին: Արսեն Խոջոյանը ադրբեջանական գերությունից մարտի 4-ին վերադարձված եւ այնտեղ խոշտանգումների ենթարկված Հայաստանի 77-ամյա քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի հեռու ազգականն է: Ապրիլի 10-ին Արսեն Խոջոյոնը հայրենիք է վերադարձվել:

У вернувшегося из азербайджанского плена Арсена Ходжояна обнаружено дерматологическое заболевание
У вернувшегося из азербайджанского плена, 23-летнего жителя села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении Арсена Ходжояна не обнаружено венерических заболеваний. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения Армении, после медицинского осмотра в медцентре Раздана у Ходжояна взяли кровь на анализ, чтобы выяснить, есть ли бактеориологические и инфекционные заболевания.
В результате обследования венерических заболеваний не было обнаружено, однако была выявлена дерматологическое заболевание – псориаз.
По словам главы дерматологического отдела Научно-медицинского центра дерматологии венерологии Тиграна Геворгяна, данная болезнь не заразительна, развивается из-за стресса, нарушения обмена веществ и по ряду других причин, в том числе и внешнего влияния. Ходжояну назначено лечение. В случае необходимости, он снова пройдет медобследование.
7 марта около 12.30 жители Товуза взяли в плен 23-го жителя села Верин Кармирахпюр Тавушской области, заблудившегося из-за сильного тумана и пересекшего по неосторожности армяно-азербайджанскую границу. Армянского юношу местные жители тут же передали сотрудникам министерства национальной безопасности Азербайджана.
Арсен Ходжоян – дальний родственник возвращенного 4 марта из азербайджанского плена 77-летнего Мамикона Ходжояна, подвергавшегося пыткам в Азербайджане. 10 апреля Арсен Ходжоян был возвращен армянской стороне.