Էդվարդ Նալբանդյանը լատվիացի գործընկերոջը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է իր լատվիացի գործընկերոջ՝ Էդգարս Ռինկևիչի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, ողջունելով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին՝ Լատվիայի արտգործնախարարն ասել է, որ ջերմությամբ է հիշում Երևան կատարած իր այցելությունը, և ուրախ է, որ այդ ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի են կոչվում։
Զրույցի ընթացքում նախարարներ Նալբանդյանն ու Ռինկևիչը գոհունակությամբ նշել են, որ Հայաստանի և Լատվիայի միջև հարաբերությունները վերջին շրջանում դինամիկ զարգանում են. անցած տարիների ընթացքում տեղի են ունեցել երկու երկրների Նախագահների, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարների փոխադարձ այցելություններ, մի շարք հանդիպումներ միջազգային համաժողովների շրջանակներում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էդգարս Ռինկևիչը անդրադարձել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպման, երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական բնագավառներում հարաբերությունների զարգացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին։
Նախարարներն ընդգծել են, որ իրենց ղեկավարած գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունները լավ հիմք են ստեղծում համագործակցության առավել զարգացման համար:
Բանակցությունների օրակարգում էին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության և միմյանց թեկնածությունների աջակցության հարցերը:
Երկուստեք նշվել է, որ վերջին շրջանում առավել ընդլայնվել է Հայաստանի և Լատվիայի միջև իրավապայմանագրային դաշտը և հարկավոր է այն համալրել կրթական, գիտական և մշակութային փոխգործակցության խորացմանը միտված համաձայնագրերով։
2015թ. առաջին կեսին Եվրոպական միությունում Լատվիայի նախագահության համատեքստում քննարկվել է Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցությունը:
Նախարարական հանդիպման օրակարգում էին առևտրատնտեսական համագործակցության առավել ամրապնդման ու ընդլայնման հարցերը: Այդ առումով կարևորվել է գործարար համաժողովների կազմակերպումը։
Էդվարդ Նալբանդյանը լատվիացի գործընկերոջը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային արդի խնդիրների՝ ուկրաինական ճգնաժամի, Սիրիայում տիրող իրավիճակի, Իրաքում տեղի ունեցող զարգացումների, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր լատվիացի գործընկերոջը հրավիրել է այցելել Հայաստան:
Նախարարների հանդիպումից հետո նրանք հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Ռիգայում Էդվարդ Նալբանդյանը այցելել է հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որտեղ հանդիպում է ունեցել Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Глава МИД Армении представил своему латвийскому коллеге усилия Еревана по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 27 июня встретился в Риге с главой МИД Латвии Эдгарсом Ринкевичсом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя главу внешнеполитического ведомства Армении, Эдгарс Ринкевичс сказал, что с теплотой вспоминает свой визит в Ереван, и рад, что достигнутые в ходе этого визита договоренности претворяются в жизнь.
В ходе беседы Налбандян и Ринкевичс с удовлетворением отметили, что отношения между Арменией и Латвией в последнее время динамично развиваются: в последние годы состоялись взаимные визиты президентов, а также глав МИД двух стран, ряд встреч в рамках международных форумов.
Собеседники коснулись вопросов организации высокопоставленных взаимных визитов, развития отношений в политической, экономической, культурной и образовательной сферах, а также шагов по расширению договорно-правового поля.
Министры подчеркнули, что периодические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран служат хорошей основой для еще большего развития сотрудничества.
В повестке встречи были также вопросы сотрудничества и поддержки кандидатуры друг друга в рамках международных организаций.
Двусторонне было отмечено, что в последнее время еще более расширилось договорно-правовое поле между Арменией и Латвией, и необходимо его пополнить соглашениями, направленными на углубление образовательного, научного и культурного взаимодействия.
В контексте председательства Латвии в ЕС в первой половине 2015 года было обсуждено сотрудничество Армения-ЕС.
Собеседники также обсудили вопросы укрепления и расширения торгово-экономического сотрудничества. В этом контексте была отмечена важность организации бизнес-форумов.
Эдвард Налбандян представил латвийскому коллеге усилия Армении и Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Собеседники обменялись мнениями вокруг актуальных региональных проблем: украинского кризиса, ситуации в Сирии, развитий в Ираке, процесса вокруг ядерной программы Ирана.
Налбандян пригласил своего латвийского коллегу посетить с визитом Армению. После встречи министров состоялась совместная пресс-конференция.
В Риге Эдвард Налбандян посетил армянскую церковь Св. Григория Просветителя, где встретился также с представителями армянской общины Латвии.