«Այն, ինչ նոր է, չպետք է ժխտի հինը». ԵԹԿՊԻ նոր ռեկտոր Դավիթ Մուրադյանը լի է նոր գաղափարներով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յոթանասունամյա ավանդույթներ ունեցող Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի նորանշանակ ռեկտոր, գրող, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը բազմաթիվ ծրագրեր ու նախաձեռնություններ ունի հատկապես մոտակա երկու տարիների համար: «Արմենպրես» -ի թղթակցի հետ զրույցում ԵԹԿՊԻ նորընտիր ռեկտորը նշեց, որ արվեստի բուհի խնդիրն է ձևավորել գեղարվեստական անհատականություններ և օգնել, որ նման անհատականությունները կայանան, ինչպես նաև կրթվեն որպես գրագետ պրոֆեսիոնալներ:
«Մեր կրթօջախն այս տարի նշում է ստեղծմանը 70-ամյակը: Սա նշանակում է, որ մի հսկայական ավանդույթների ժառանգություն և հարստություն ունենք: Միևնույն ժամանակ`բարեփոխումներ: Սա էլ իր հերթին նշանակում է նոր իրողություններ և դրանցից բխող նորացվող ուսումնակրթական քաղաքականություն: Այս համատեքստում առաջին քայլերի մասին դժվար է խոսել, որովհետև արդեն մեկուկես ամիս է`ռեկտորի պաշտոնակատարն էի, և որոշ նախապատրաստական քայլեր կատարված էին: Մեր խնդիրն է այնպիսի մի սերունդ նախապատրաստել, որը կարողանա մշակույթ թելադրել շուկայում: Սովորաբար շուկան է թելադրում մշակույթ, բայց եկել է հակառակ գործընթացի ժամանակը»,-ընդգծեց Մուրադյանը:
ԵԹԿՊԻ ռեկտորը, հենվելով սերունդ կրթող վարպետների վրա, ցանկություն ունի նաև համալսարան ներգրավել նոր մասնագետների, որոնք վերջին 15-20 տարիների ընթացքում կայացել են թատրոնի և կինոյի բնագավառներում: «Ժամանակն է, որ իբրև այս շրջանի մարդիկ, իրենք աշխատեն երիտասարդների հետ: Այստեղ հավասարակշռված քաղաքականություն է պետք, որովհետև այն, ինչ նոր է, չպետք է ժխտի հինը, այլ պետք է դրան ինչ-որ բան ավելացնի»,-նշեց ռեկտորը:
Դավիթ Մուրադյանը ցանկանում է ուսանողների մասնագիտական կրթությունը համատեղել արտադրատեխնիկական պրակտիկայի հետ: «Մենք ինստիտուտի տարածքում ունենք 500 քմ տարածք` ուսումնական կինո-հեռուստաստուդիա ստեղծելու համար: Փորձում ենք այդ տարածքում կազմակերպել ստուդիա, որը ծախսեր պահանջում է, և ինստիտուտի ֆինանսական հնարավորություններից վեր է, սակայն պիտի փորձենք գտնել պետական և մասնավոր աջակցություն: Հույս ունենք 1-1,5 տարվա ընթացքում այն ունենալ: Շատ կարևոր համալիր է, ամբողջ աշխարհում բուհական հաստատություններն ունեն նման կենտրոններ: Հնարավոր է նաև պատվերներ ընդունենք, որը պակաս կարևոր չէ: Միայն լսարանում հնարավոր չէ ամեն ինչ սովորել: Զուգահեռաբար ցանկանում ենք ստեղծել ուսանողական թատրոն: Բուհում գործում է ուսումնական թատրոնը, որն օգնում է դիպլոմային ներկայացումներ կազմակերպել, իսկ ուսանողական թատրոնը պարբերաբար ներկայացումներ է տալու»,-հավելեց Դավիթ Մուրադյանը:
Ռեկտորը կարևորում է նաև միջբուհական և միջազգային կապերը: Ռուսական երկու հայտնի բուհերի` Թատերական արվեստի ռուսական համալսարանի և Ս. Գերասիմովի անվան Կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական համալսարանի հետ նախնական պայմանավորվածություն կա դասախոսների փոխայցերի և հատուկ դասընթացների կազմակերպման վերաբերյալ: «Հորիզոնները մշտապես պետք է ընդլայնել»,-համոզված է Մուրադյանը:
Բացի այդ, կզարգանա բուհի գիտական վեկտորը, կկազմակերպվեն գիտական նստաշրջաններ: Բուհում առկա են ուսումնական ծրագրերի հարստացման որոշակի խնդիրներ, անհրաժեշտ են փոփոխություններ և վերանայումներ:
Այժմ բուհում պատրաստվում են ընդունելության քննությունների: Շուտով մի քանի տասնյակ պատանիներ ոտք կդնեն ԵԹԿՊԻ և կդառնան 70-ամյա բուհի ավանդույթների շարունակողները:
Գրող, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր է ընտրվել այսօր` հունիսի 2-ին: Նրա օգտին քվեարկել են բուհի կառավարման խորհրդի անդամները. քվեարկությանը մասնակցել է 23 անդամ, քանի որ մեկը գտնվում էր արտասահմանում: Մուրադյանին դեմ է քվեարկել մեկ մարդ, անվավեր է ճանաչվել մեկ քվեաթերթիկ: Այսպիսով, նոր ռեկտորին կողմ է քվեարկել խորհրդի 21 անդամ:

Новое не должно отрицать старое, а должно что-то прибавить к нему – ректор Ереванского государственного института тетра и кино
Новоназначенный ректор Ереванского государственного института тетра и кино, писатель, киновед Давид Мурадян имеет многочисленные программы и инициативы на предстоящие два года. В беседе с Арменпресс ректор отметил, что задача искусствоведческого вуза заключается в формировании художественных личностей и содействии им, чтобы подобные индивидуальности состоялись и получили профессиональное образование.
«Наш институт в этом году отмечает свое 70-летие. Это значит, что у нас есть огромное наследие традиций и богатство. Вместе с тем и реформы. А это значит новые реалии и исходящая из них учебно-образовательная политика. В этом контексте трудно говорить о первых шагах, так как в течение полутора месяцев я был и.о. ректора, и некоторые подготовительные шаги были сделаны. Наша задача – подготовить такое поколение, которое сможет диктовать культуру на рынке. Обычно рынок диктует культуру, однако настало время обратного процесса», - подчеркнул Мурадян.
Ректор желает вовлечь новых специалистов, которые в течение последних 15-20 лет состоялись в сфере театра и кино. «Настало время, чтобы они, как представители этой эпохи, работали с молодежью. Здесь нужна взвешенная политика, так как новое не должно отрицать старое, а должно что-то прибавить к нему», - отметил он.
Мурадян желает совмещать профессиональное образование студентов с производственно-технической практикой. «У нас в институте есть территория размером в 500 кв.м. для создания образовательной кино-телестудии. Мы пытаемся организовать на этой территории студию. Это требует затрат и выше финансовых возможностей института, однако попытаемся найти государственное и частное содействие.
Надеемся создать эту студию в течение 1-1,5 лет. Это очень важный комплекс, во всем мире вузы имеют подобные центры. Возможно, будем принимать и заказы, что не менее важно. Невозможно учить всему только в аудиториях. Параллельно желаем создать также студенческий театр. В вузе действует театр, который помогает организовывать дипломные работы, а студенческий театр будет периодически представлять постановки», - отметил ректор.
Он также придал важность межвузовским и международным связям. Есть предварительная договоренность с двумя российскими вузами об обмене визитами преподавателей и организации спецкурсов. «Горизонты постоянно надо расширять», - уверен Мурадян.
Кроме этого, будет развиваться научный вектор вуза, будут организованы научные сессии. В вузе есть проблемы с обогащением образовательных программ, необходимы изменения.
Отметим, что Давид Мурадян избран ректором Ереванского государственного института тетра и кино 2 июня.