Հայկական երկու հանրապետությունների նախագահները Արցախում մասնակցել են եռատոնի միջոցառումներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանը եւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 9-ին Ստեփանակերտ եւ Շուշի քաղաքներում մասնակցել են Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 22-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված տոնական միջոցառումներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հայկական երկու հանրապետությունների նախագահները Ստեփանակերտի հուշահամալիրում ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Մեծ Հայրենականում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ Արցախյան ազատամարտի նահատակների շիրիմներին:
Նույն օրը Բակո Սահակյանը եւ Սերժ Սարգսյանն այցելել են Շուշի, որտեղ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել տանկ-հուշարձանի պատվանդանին եւ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին: Այնուհետեւ նախագահներն այցելել են քաղաքում կազմակերպված ցուցահանդես-տոնավաճառ:
Շուշիում տեղի ունեցած տոնական միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սահակյանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին է հանձնել «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշան:
Տոնական միջոցառումներին մասնակցում էին ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, Արցախի եւ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հյուրեր Սփյուռքից եւ արտերկրից:

Bako Sahakyan and Serzh Sarkisyan partook in solemn events organized in Stepanakert and Shoushi
On 9 May Artsakh Republic President Bako Sahakyan and President Serzh Sarkisyan of the Republic of Armenia partook in solemn events organized in Stepanakert and Shoushi within the frameworks of the Victory Holiday, the Day of the Artsakh Republic Defense Army and the 22st anniversary of the Shoushi liberation. In the Stepanakert Memorial Complex Presidents of the two Armenian states laid a garland and flowers to the monument commemorating martyrs perished in World War II and the Artsakh Liberation Struggle. On the same day Bako Sahakyan and Serzh Sargsyan visited the town of Shoushi where they laid garlands and flowers to the pedestal of the “Tank” monument and to the monument of Sparapet Vazgen Sargsyan. The Presidents were thereupon visited the exhibition-fair organized in the town. During the festive event held in Shoushi President Sahakyan handed the “Grigor Lousavorich” order to the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan for exclusive services rendered to the Nagorno Karabagh Republic.
NKR second President Arkady Ghoukasyan, Primate of Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Armenian National Assembly speaker Galoust Sahakyan, NKR National Assembly speaker Ashot Ghulyan, premier Ara Haroutunyan, RA and NKR officials, guests from the Diaspora and abroad partook in the festive events.