Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի առաջնորդն այցելել է Լաթաքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի առաջնորդ Տեր Շահան արք. Սարգիսյանը մայիսի 4-ի առավոտյան ուղևորվել է Լաթաքիա: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Բերիո լուրեր» ֆեյսբուքյան էջից: Նրան ուղեկցել են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության երկու միաբան հայրեր: Այցելության նպատակն է ծանոթանալ Քեսաբի գաղթականների վիճակին և հանդիպել պատասխանատու մարմինների ներկայացուցիչներին:
Տեր Շահան արք. Սարգիսյանը արդեն 2-րդ անգամն է այցելում Լաթաքիա: Առաջին անգամ երկօրյա այցելություն է կատարել մարտի 29-ին և 30-ին: Այնտեղ նա հանդես է եկել ուժ և կորով ներշնչող կոչով: Նա անձամբ հետևել է Ծովափի շտապ օգնության մարմնի աշխատանքներին: Արք. Սարգիսյանը բարձրաձայն աղոթել է Սիրիայի խաղաղության համար, ապա հորդորել է քեսաբահայերին հույսով և հավատով զինվել և միասնականությամբ հաղթահարել դժվարությունները:
Քեսաբի շրջանի վրամարտի 21-ին զինյալների հարձակումից հետո քեսաբահայերի մի մասը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու երկու սրահներում, մյուսները տներ են վարձել կամ բնակվում են իրենց ազգականների մոտ:

Руководитель национальной епархии Берио ААЦ посетил Латакию
Руководитель национальной епархии Берио ААЦ архиепископ Шаан Саркисян 4 мая отбыл в сирийскую Латакию. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на страничку «Новости Берио» в соцсети Фейсбук.
Архиепископа сопровождали служители катиликосата Великого Дома Киликийского. Целью визита – ознакомиться с ситуацией нашедших в Латакии приют кессабских армян, а также провести встречи с представителями ответственных органов.
Шаан Саркисян посещает Латакию уже во второй раз. Первый визит состоялся 29-30 марта. Тогда он призвал всех армян набраться силы и мужества. Он лично следил за работой органа «Скорой помощи».
Шаан Саркисян помолился за мир в Сирии, призвал кессабских армян вооружиться надеждой и верой и совместно преодолевать трудности.
Напомним, что армянонаселенный Кессаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы, подвергся нападению 21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кесабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.