ՌԴ ինքնաթիռը քեսաբահայերին է հասցրել Ռուսաստանի հայերի հավաքած օգնությունը
ՄՈՍԿՎԱ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ինքնաթիռն ապրիլի 23-ին սիրիական Լաթաքիա քաղաք է տեղափոխել 34 տոննա անհապաղ մարդասիրական օգնություն` շարժական էլեկտրական սարքեր, հագուստ, սնունդ, վրաններ, վերմակներ, կենցաղային պարագաներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության կայքը, օգնության մի մասը հավաքել է Ռուսաստանի հայկական սփյուռքը և նպատակաուղղված է մասնավորապես Քեսաբ քաղաքից տեղահանված հայ բնակչության համար: Նրանք մարտի վերջին հարձակման էին ենթարկվել ծայրահեղականների կողմից, տեղահանվել ու ապաստանել էին Լաթաքիայում:
Սիրիացիներին օգնություն տեղափոխած ինքնաթիռը Մոսկվա վերադառնալիս իր հետ բերել է նաև սիրիական կողմի նվերը` 20 տոննա նարինջ, որը կբաժանվի մայրաքաղաք Մոսկվայի և Մոսկվայի մարզի մանկատներին:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը կշարունակի անհարժեշտ օգնություն տրամադրել Սիրիայի խաղաղ բնակիչներին, ինչպես նաև Սիրիայից հարևան երկրներ գաղթած փախստականներին:

Самолет РФ доставил кессабским армянам помощь Союза армян России
23 апреля самолет МЧС России доставил в сирийский город Латакию 34 тонны груза срочной гуманитарной помощи (передвижная электростанция, палатки, одеяла, комплекты посуды, одежда, продукты питания).
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на сайт МИД РФ, часть помощи собрана армянской диаспорой России и предназначена, в частности, для преимущественно армянского населения города Кессаб, подвергшегося в конце марта с.г. атаке вооруженных экстремистов.
Обратным рейсом в Москву было доставлено 20 тонн апельсинов, переданных сирийской стороной в дар для распределения в детских домах города Москвы и Московской области.
Российская Федерация продолжит предоставлять необходимую гуманитарную помощь для гражданского населения Сирии, а также для сирийских беженцев в соседних странах региона.