Հայ եկեղեցականները 100 հազար դոլար են փոխանցել քեսաբահայության աջակցության ֆոնդին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովում հաստատված Հայ Եկեղեցու սոցիալական հիմնադրամի կողմից ապրիլի 15-ին 100 հազար ԱՄՆ դոլար է փոխանցվել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության հաշվեհամարին` ի զորակցություն քեսաբահայության: Այս մասին գրառում է կատարել Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքիվրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին` Թուրքիայի սահմանի մի քանի կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, hայերի մեծամասնությունը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայկական շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ անհրաժեշտ պարագաներով և սննդով ապահովել է բնակիչներին:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում մարտի 24-ին հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ` հրավիրելով միջազգային հանրության ուշադրությունը: Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ մեկնել են Սիրիա`տեղում ծանոթանալու Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին, քեսաբահայության վիճակին, Քեսաբքաղաքում եւ հարակից բնակավայրերում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին: Վերադառնալուց հետո նրանք Ազգային ժողովին են ներկայացրել ստեղծված իրավիճակը: Նրանք եղել են Լաթաքիայում, հանդիպել նաեւ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կոչ է հղել հայրենաբնակ եւ սփյուռքահայ բոլոր անհատներին եւ կազմակերպություններին բարոյական եւ նյութական աջակցությամբ սատարել ծանր օրեր ապրող քեսաբահայությանը եւ բացել է հաշվեհամար եւ արդեն հավաքված առաջին մասը` 63 060 (վաթսուներեք հազար վաթսուն) ԱՄՆ դոլարը Սիրիայում ՀՀ դեսպանության միջոցով փոխանցվել է Լաթակիայի շտապօգնության մարմնին: Հանգանակության ակցիաներ են իրականացրել նաեւ հասարակական, բարեգործական հայրենակցական կազմակերպություններ:

Армянская церковь направила 100 тыс. долларов для помощи армянам Кессаба
Социальный фонд Армянской церкви, учрежденный Епископальным собором ААЦ, 15 апреля перевел на счет Католикосата Великого Дома Киликийского 100 тыс. долларов для предоставления помощи кесаабским армянам. Как сообщает Арменпресс, об этом оставил запись на своей страничке в соцсети Фейсбук руководитель пресс-канцелярии Св. Эчмиадзина Ваграм Меликян.
Армянонаселенный Кессаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы, подвергся нападению 21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кесабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
Ряд армянских структур диаспоры через дипломатические каналы поднимает вопрос Кессаба и привлекает внимание международного сообщества к событиям в Кессабе, требуя заставить Турцию прекратить поддержку боевиков, обеспечить безопасность армян Кессаба и возращение их в родные места.
Общеармянский фонд «Айастан» призвал граждан и организации Армении и диаспоры оказать моральную и материальную помощь армянам Кессаба, открыв с этой целью специальный расчетный счет в банке.
Группа депутатов НС РА Самвел Фарманян, Арман Саакян, Наира Карапетян, Теван Погосян, Эдмон Марукян и Левон Мартиросян отбыли в Сирию, чтобы на месте ознакомиться с проблемами депортированных из Кессаба армян и событиями, имевшими место в Кессабе и близлежащих армянонаселенных пунктах Сирии. Депутаты встречались с кессабскими армянами, а 27 марта с президентом Сирии Башаром Асадом.