Ռուսիո պատրիարք Կիրիլ Առաջինն ամեն ինչ անում է Սիրայում խաղաղության հաստատման համար
ՄՈՍԿՎԱ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս ուղղափառ եկեղեցու, Մոսկվայի եւ համայն Ռուսիոպատրիարք, նորին սրբություն Կիրիլ Առաջինն ամեն ինչ անում է Սիրիայում խաղաղության հաստատման և այնտեղ իրենց հայրենի հողի վրա մնացող քրիստոնյաներին սատարելու համար: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է պատրիարքարանի մամլո ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Վոլկովը` մեկնաբանելով Ռուս ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդի ուղերձը Սիրիայի Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդին:
Երեքշաբթի մամուլում հայտնվել էր տեղեկատվություն, որի համաձայն` Սիրիայում Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդ, եպիսկոպոսԱրմաշ Նալբանդյանը խնդրել է պատրիաք Կիրիլ Առաջինին աշխարհին հասցնել Սիրայում կատարվող իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը և աղոթել այդ երկրում խաղաղության հաստատման համար: Ինչպես նաև Նալբանդյանը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի Ռուս ուղղափառ եկեղեցու, Մոսկվայի եւ համայն Ռուսիոպատրիարք, նորին սրբություն Կիրիլ Առաջինը այցելություն կատարի Սիրիա:
«Սիրական հակամարտության ողջ ընթացքում Ռուս ուղղափառ եկեղեցին մեծ ջանքեր է գործադրել այն բանի համար, որպեսզի կանխի կամ նվազագույնի հասցնի այս համակամարտության հետևանքները: Սրբագույն պատրիարք Կիրիլը բոլոր մակարդակներում դիմում է Սիրայում իրավիճակի խաղաղ կարգավորման համար: Ռուսաստանում և արտերկրում ու բոլոր հրապարակներում, որտեղ հնարավոր է, պատրիարքը դիմում է իշխանություններին, որոնք որևէ կերպ կարող են առնչվել իրավիճակի կարգավորմանը Սիրիայում»,- ասել է Վոլկովը: Նա ընդգծել է, որ ցանկացած այցելության համար պետք է լինի որևէ ծանրակշիռ և նպատակահարմար դրդապատճառ, և հիշեցրել է, պատրիարք Կիրիլը այցելել է Սիրիա հակամարտության սկսվելու գրեթե նախօրեին` 2011 թվականի նոյեմբերին, և շփվել հոգևորականնների և քաղաքական գործիչների հետ:
Վոլկովը բավական արդարացված է և հասկանալի է համարել Սիրիայի Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդի կոչը: «Պատրիարք Կիրիլն անում է ամեն հնարավորը, ինչը կախված է իրենից, որպեսզի հրավիրի միջազգային հանրության ուշադրությունը այս մեծ հումանիտար խնդրի վրա, որը գոյություն ունի հիմա»,- հավելել է նա:
Ըստ աղբյուրի` Մոսկվայում մարտի վերջին ընդունելով Սիրիայի դեսպանին, պատրիարք Կիրիլը նշել է, որ Ռուս ուղղափառ եկեղեցին շարունակելու է ամեն ինչ անել Սիրիայի հոգևոր համայնքներում կյանքի կարգավորման համար և կշարունակի օժանդակել այս երկրի ժողովրդին: Նրա տվյալներով` Սիրայում ճգնաժամն արդեն տևում է երե տարի, և այդ ընթացքում երկիրը լքել է ավելի քան 1 միլիոն մարդ, մահացել է ավելի քան 100 հազարը: Դեսպանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ զինյալները հակամարտության ընթացքում ավերել են 98 ուղղափառ եկեղեցիներ, ոչնչացրել 1600 դպրոց և 1900 մզկիթ:

Патриарх Кирилл делает все возможное для мира в Сирии
Патриарх Московский ивсея Руси Кирилл делает все возможное дляумиротворения ситуации вСирии иподдержки христиан, остающихся наэтой исконной дляних земле. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «РИА Новости», об этом завил руководитель патриаршей пресс-службы диакон Александр Волков, комментируя обращение кпредстоятелю Русской православной церкви главы Армянской апостольской церкви вСирии.
Во вторник вСМИ появилась информация, что возглавляющий Армянскую апостольскую церковь вСирии епископ Армаш Налбандян просит патриарха Кирилла доносить домира правду опроисходящем вСирии, молиться омире вэтой стране, атакже хотел бы, чтобы предстоятель РПЦ посетил ее.
«На протяжении всего сирийского конфликта Русская православная церковь прикладывает значительные усилия длятого, чтобы предотвратить илиминимизировать последствия этого конфликта. Святейший патриарх Кирилл навсех уровнях обращается кпредставителям власти, которые имеют какие-то возможности дляпомощи вумиротворении ситуации вСирии. И вРоссии, иза рубежом, навсех площадках, где это возможно, патриарх взывает кмиру вСирии иобращает внимание всех политических структур наопасность исчезновения христиан наБлижнем Востоке»,— сказал Волков.
Он отметил, что «для любого визита должна быть веская причина, повод должен быть целесообразным», инапомнил, что патриарх Кирилл посещал Сирию практически накануне эскалации конфликта (в ноябре 2011 года) иобщался сцерковными иполитическими деятелями.
«Так что это обращение сирийского иерарха вполне оправдано ипонятно. Патриарх Кирилл делает все зависящее отнего, чтобы обратить внимание мирового сообщества нату огромную гуманитарную проблему, которая существует сейчас»,— добавил собеседник агентства.
Принимая вконце марта вМоскве посла Сирии вРФ Рияда Хаддада, патриарх Кирилл заверил, что Русская церковь будет делать все отнее зависящее длянормализации жизни религиозных общин вСирии ипродолжит оказывать гуманитарную помощь народу этой страны. По его данным, врезультате столкновений, продолжающихся уже три года, Сирию покинуло более 1 миллиона человек, более 100 тысяч— погибли, среди них много христиан. Хаддад, всвою очередь, сообщил, что завремя вооруженного конфликта вСирии боевиками были разрушены 98 православных церквей, уничтожены около1600 школ и1900 мечетей.