ՀՀ Նախագահը Տավուշի մարզ այցի շրջանակում այցելեց Բերդի վերանորոգված թիվ 2 մանակապարտեզ
ԲԵՐԴ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանի Տավուշի մարզ աշխատանքային այցելության առաջին կանգառը Բերդի թիվ 2 մանկամպարտեզն էր: Նախադպրոցական այդ հաստատությունում երկրի ղեկավարը շրջայց կատարեց և ծանոթացավ վերանորոգման աշխատանքներին ու ստեղծված պայմաններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Բերդի թիվ 2 մանկապարտեզի տնօրեն Շուշան Գալստյանը լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրեց մանկապարտեզի առօյան` հավելելով, որ տարիներ շարունակ կառույցը չի ջեռուցվել, և սենյակները տաքացվել են փայտով; «Անձնակազմն ստիպված էր առավոտյան ժամը 6-ից գալ մանկապարտեզ, վառել փայտի վառարանները, որպեսզի մինչև ժամը 8-ը երեխաների համարկարողանայինք ապահովել նորմալ ջերմաստիճան: Վերանորոգման աշխատանքներից հետո թե' ջեռուցման համակարգն է փոխվել, թե' գույքն է նորացվել, ինչն ստեղծում է աշխատանքի անհամեմատ ավելի լավ պայմաններ»,- ասաց Շուշան Գալստյանը:
Բերդի թիվ 2 մանկապարտեզը կառուցվել է 1984 թվականին: Թեեւ այն նախատեսված է 160 երեխայի համար, սակայն այսօր մանկապարտեզ է հաճախում 220 երեխա: 2012 թվականին վերանորոգվել է մանակապարտեզի տանիքը, իսկ հաջորդ տարի վերանորոգման համար ՀՀպետբյուջեից հատկացվել է 41 մլն դրամ: Աշխատանքներն ավարտվել են 2013թ. տարեվերջին` Հայաստանի Սոցիալական հիմնադրամի տրամադրած 119,4 մլն դրամով, որից համայնքի ներդրումը 11,9 մլն դրամ է: Ներկա դրությամբ` մանկապարտեզի ևս երկու մասնաշենք հարդարման կարիք ունի:

В рамках визита в Тавушскую область президент Серж Саргсян посетил отремонтированный детсад в Берде
Первой остановкой президента Армении Сержа Саргсяна в рамках рабочего визита в Тавушскую область стал детсад № 2 Берда. Президент обошел это дошкольное учреждение, ознакомился с созданными условиями.
Как передает Арменпресс, директор бердского детсада № 2 ШушанГалстян в беседе с журналистами рассказала о буднях детсадика, в котором годами не было централизованного отопления и приходилось отапливать его дровяными печами. «Персонал вынужденно приходил на работу в 6 утра и растапливал печку, чтобы к 8 часам, к приходу детей, было уже тепло. После ремонта изменилось все: и топят нормально, и мебель новая, и условия для работы несравненно лучше», - сказала директор.
Бердский детсад № 2 был построен в 1984г. на 160 детей, но сегодня его посещают 220. В 2012г. отремонтировали крышу, а на следующий год из госбюджета на ремонт была выделена сумма в 41 млн. драмов. Работы завершились в 2013г. – с финансовой помощью Армянского социального фонда – на 119,4 млн, 11,9 млн из которых предоставила община. В настоящее время детсад нуждается еще в двух корпусах.