«Զվարթնոց»-ում նախորդ տարվա մարտի համեմատ ուղևորահոսքն աճել է 19 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օդային փոխադրումների ոլորտում վերջին վեց ամիսներին արձանագրվել է ուղևորների և չվերթերի թվի կանոնավոր աճ, ինչը ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված «Բաց երկնքի» քաղաքականության արդյունք է: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից, 2014թ. մարտին 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 19 տոկոսով: Եթե 2013թ. փետրվարին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 102 295 ուղևոր, ապա 2014թ. մարտի ցուցանիշը կազմում է 122 056 ուղևոր:
Չվերթերի աճն այդ ժամանակահատվածում կազմել է 17 տոկոս: 2014թ. մարտին կատարվել է 1517 չվերթ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1295 չվերթի համեմատ: Եթե 2013թ. մարտին դեպի «Զվարթնոց» կանոնավոր չվերթեր իրականացնում էին 27 ավիաընկերություններ, ապա այժմ դրանց թիվը 33 է: Բացի այդ, ավիաընկերություններից շատերն ավելացրել են իրենց հաճախականությունները բոլոր ուղղություններով, ինչը հանգեցրել է ավիատոմսերի գնի նվազմանը:

Passenger flow increased by 19% in "Zvartnots" International Airport
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. For the past 6 months there has been observed a regular increase in the number of passengers and flights, this being the result of the “open sky” policy adopted by the Government of the Republic of Armenia. “Armenia International Airports” CJSC informed “Armenpress” that as compared to March 2013, a 19% increase in passenger flow was observed at the “Zvartnots” International Airport of Yerevan in the 3rd month of 2014. In March 2014 the Airport served 122 056 passengers against 102 295 of the past March.
The number of flights in the same period rose by 17%. Instead of the 1295 flights in past March the number of flights operated in March 2014 was 1517.
If 27 airlines operated regular flights to Zvartnots in March 2013, now their number is 33. Also most of the airlines increased frequencies to all destinations, which resulted in reduction of air ticket prices.