Մանկական բեսթսելեր 2/6. Թումանյանի հեքիաթների ժողովածուները կրկին ամենապահանջված գրքերն են
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալության «Մանկական բեսթսելեր» հեղինակային նախագծի այս շաբաթվա առաջատարը բոլոր ժամանակների ամենապահանջված հեղինակներից մեկի` ՀովհաննեսԹումանյանի, «Հեքիաթներ»ժողովածուն է: Թումանյանի ստեղծագործությունները և, մասնավորապես, հեքիաթները, որոնք թարգմանվել են աշխարհի տարբեր լեզուներով, մշտապես հետաքրքրել են ընթերցողներին: Դրանք պահանջված են բոլոր սերունդների կողմից, հաճույքով են ընթերցում նաև մեծահասակները: Հեքիաթների հիմքում ընկած են ժողովրդական թեմաներն ու պատումները:
Երկրորդ հորիզոնականում է 1Print հրատարակչության «Ամերիկյան հնդկացիների հեքիաթներ» ժողովածուն: Գիրքն «Աշխարհի ժողովուրդների հեքիաթներ» մատենաշարից է:
«Երեքխոզուկներ.գունավորիրջրով»մանկական հեքիաթը երրորդ հորիզոնականում է: Գիրքը հնարավորություն է տալիս փոքրիկներին ոչ միայն ծանոթանալ երեք խոզուկների արկածներին, այլև գունավորել այն` կիրառելով իրենց նկարչական հմտությունները:
ՀանսՔրիստիանԱնդերսենի«Հեքիաթներ»-ըևս ընդգրկվել են «Մանկական բեսթսելերի» այս շաբաթվա ցանկում: Անդերսենյան հեքիաթներըքաջ հայտնի են բոլոր փոքրիկներին ոչ միայն գրքերից, այլ նաև մուլտֆիլմերի ու լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմերից, քանի որ դրանց զգալի մասն էկրանավորվել է:
ՍմբատԳյուրջյանի«Իմառաջինայբուբենը+ֆլոմաստեր»գիրքն այս շաբաթ զբաղեցնում է վեցերորդ հորիզոնականը:Այն շաբաթներ շարունակ ընդգրկվել է վարկանիշային աղյուսակում: Գիրքը հրաշալի ուղեցույց է նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար և փոքրիկներին հնարավորություն է տալիս ինչպես սովորել այբուբենը, այնպես էլ «կախարդական» ֆլոմաստերի օգնությամբ գրել տառերը:
«Բուկինիստ» հրատարակչության«Մաշանու արջը.թռչողցախավելը»գիրքն այս շաբաթ յոթերորդ հորիզոնականում է: Ինչպես ժամանակակից մուլտֆիլմերի դրվագների մասին պատմող այլ հեքիաթներ, այնպես էլ «Մաշան ու արջը. թռչող ցախավելը» շատ կարճ ժամանակում գրավել է փոքրիկներին: Մանկական գիրքը պատմում է Մաշայի արկածների և կախարդական ցախավելի մասին: Այնտեղ ներկայացվում է, թե ինչպես ավելը կարելի է օգտագործել ոչ միայն տուն մաքրելու, այլև տեղաշարժվելու համար:
Ութերորդ հորիզոնականում կրկին Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթներն» են` այս անգամ ՄՀՄ գրատան հրատարակությամբ:
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ամենաշատը վաճառվել են «ՎէՄ» հրատարակչության«Իմ առաջինգիրքը»խորագիրը կրող հանրագիտարանները: Շարքի տարբեր հատորները երեխաներին ծանոթացնում են ընտանի ու վայրի կենդանիների, թվերի ու տառերի, մրգի ու բանջարեղենի, մարդու մարմնի մասերի և այլ պատկերների հետ: Մատենաշարն արդեն մի քանի շաբաթ պարբերաբար ընդգրկված է վարկանիշային աղյուսակում: Հրատարակության նպատակներից է նաև վերականգնել հայոց լեզվի մաքրությունը և լայն շրջանառության մեջ դնել առօրյայում գործածվող բազմաթիվ բառերի հայերեն համարժեքները: Հայերեն լույս են տեսել«Իմառաջինգիրքը»մատենաշարի 10 անուն գրքեր:
«Մանկական բեսթսելեր»-ն այս շաբաթ եզրափակում է համաշխարհային համբավ ունեցող գերմանացի հեքիաթագիրներԳրիմԵղբայրների «Հեքիաթներ»-ը: Նրանց հեքիաթներից շատերն էկրանավորվել են: Գրիմ Եղբայրների գործերում պատժվում են ծուլությունն ու անբանությունը, խրախուսվում աշխատասիրությունն ու ջանասիրությունը:Դրանց մեծ մասը գրված է իրական պատմությունների հիման վրա:

Детский бестселлер 2/6: Сказки, сказки и еще раз сказки
Рейтинговую таблицу спецпроекта «Детский бестселлер» информационного агентства Арменпресс на этой неделе возглавляют «Сказки» великого армянского сказочника и поэта Ованнеса Туманяна. Переведенные на языки народов мира, они и сегодня, по-прежнему, не теряют своего очарования и притягательности для детей дошкольного и школьного возраста, не оставляя равнодушными и взрослых.
На 2-м месте – сборник «Сказки американских индейцев» издательства 1Print из популярного цикла “Сказки народов мира”.
Сказка-альбом «Три поросенка: раскрась водой» GSM - на 3-м месте. Дети обожают раскрашивать картинки, так что им предстоит заняться своим любимым делом, а заодно и узнать историю этих поросят.
«Сказки» выдающегося армянского писателя и педагога Газароса Агаяна – 4-е место – они переведены на многие языки. Большая часть его произведений считается за рубежом общественным достоянием, только переводы и произведения писателя более позднего периода защищены авторскими правами.
«Сказки» Ханса Христиана Андерсена - 5-е место. Это сказки всех времен и народов, известные детям не только по книгам, но и мультфильмам и фильмам, поскольку многие из них экранизированы.
«Маша и медведь: летающая метла» издательства «Букинист», которая уже не раз занимала первые позиции в нашем рейтинговом списке, на сей раз, на 7-м месте. Она рассказывает о приключениях Маши и волшебной метлы. Книга написана по «следам» хорошо знакомой всем сказки «Маша и медведь» и одноименного мультфильма на ее основе. Прочитав эту книгу, дети узнают, что можно использовать метлу не только для уборки дома, но и как средство передвижения.
На 8-м – опять “Сказки” Ованнеса Туманяна, но уже издательства МГМ.
Маленькая энциклопедия «Моя первая книга» издательства «ВЭМ» – 9-е место – пользовалась особым спросом на этой неделе. Это очень ценное издание, поскольку разные его тома открывают перед детьми целый мир: животных, букв, цифр, фруктов, овощей и многое другое, что еще предстоит им познать на протяжении жизни. Эта энциклопедия на протяжении нескольких последних недель постоянный участник нашей рейтинговой таблицы. Уже вышли в свет 10 томов Маленькой энциклопедии.
А замыкают нашу рейтинговую таблицу «Сказки» знаменитых немецких сказочников Братьев Гримм – 10-е место. Они частые гости нашего спецпроекта и любимы как дошкольниками, так и школьниками.