Հայ-հունական տնտեսական, քաղաքական ու ռազմական կապերի մասին ՀՀ-ում Հունաստանի դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ և հույն ժողովուրդներին կապում է դարավոր փոխգործակցության պատմությունը: Հայկական և հունական երկու հին քաղաքակրթությունները մշտապես պայքարել են` իրենց անկախությունն ու ազատությունը պահպանելու համար: «Արմենպրես»-ը Հունաստանի ազգային տոնին ընդառաջ զրուցել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ` երկկողմ հարաբերությունների սերտացման, տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության և այլ հարցերի շուրջ:
-Պարոն դեսպան, մարտի 25-ին նշվում է Հունաստանի ազգային տոնը: Հունաստանում ի՞նչ միջոցառումներ են սովորաբար անցկացվում այդ օրը: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում նշել տոնը: Հայաստանում որևէ միջոցառում նախատեսո՞ւմ եք կազմակերպել:
-Մարտի 25-ը Հունաստանի ազգային օրն է, տարեդարձ իրադարձությունների, որոնք ծնեցին ժամանակակից Հունաստանը: Որպես այդպիսին` այն տոնվում է բոլոր մակարդակներով` ամբողջ երկրի տարածքով: Այդ օրը Երևանում Հունաստանի դեսպանատունը կազմակերպում է մշակութային իրադարձություն` նվիրված Հայաստանում հունական համայնքի պատմությանը:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-հունական հարաբերությունների ներկա մակարդակը. ինչպե՞ս է զարգանում քաղաքական երկխոսությունը:
-Հայ-հունական հարաբերությունները զարգանում են ակտիվորեն` երկու ժողովուրդների հնագույն ժամանակներից եկող բարեկամության ամուր հիմքի վրա: Հունաստանի խորհրդարանի խոսնակ պարոն Մեիմարակիսի, պաշտպանության նախարար պարոն Ավրամոպոուլոսի, Հայաստանի պաշտպանության նախարար պարոն Օհանյանի, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ պարոն Գերոնտոպոուլոսի վերջին այցերը զգալիորեն ամրապնդել են երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունները` բարձրացնելով մեր քաղաքական երկխոսությունը նոր` ավելի բարձր մակարդակի վրա:
-Գոհացնո՞ւմ է Ձեզ տնտեսական կապերի ներկա մակարդակը. որքա՞ն է ապրանքաշրջանառության ծավալը, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում դրա ավելացման նպատակով:
-Երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները մեր սպասումները չեն արդարացնում, չնայած 2013-ին ապրանքաշրջանառությունն արձանագրել է 13 տոկոսի աճ` հասնելով 10,7 միլիոն եվրոյի: Հետևողական ջանքեր են իրականացվում հայ և հույն գործարարներին մերձեցնելու և նրանց ծանոթացնելու մյուս երկրի բիզնես միջավայրին: Այս ուղղությամբ նախատեսում ենք մայիսին Երևանում անցկացնել հայ-հունական գործարար համաժողով:
-Նախատեսվո՞ւմ են արդյոք բարձրաստիճան փոխայցելություններ առաջիկայում:
-Երկու կողմերից էլ նախատեսված են բարձր մակարդակի պաշտոնական այցեր, որոնք մեծապես կամրապնդեն մեր երկկողմ հարաբերությունները: Այս տարի` ավելի ուշ ակնկալվող միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հանդիպումը կնպաստի մեր առևտրատնտեսական փոխանակումներին և կբարձրացնի երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մակարդակը:
-2014 թվականին Հունաստանը ստանձնել է Եվրամիության վեցամսյա նախագահությունը: Ի՞նչ ծրագրեր և միջոցառումներ եք ձեռնարկում Հայաստանի և կառույցի համագործակցությունը սերտացնելու նպատակով:
- Հունաստանն այս տարվա առաջին կիսամյակում ստանձնել է Եվրամիության նախագահությունը: Դա շատ կարևոր ժամանակաշրջան է ոչ միայն այն պատճառով, որ Եվրախորհրդարանի ընտրությունները մայիսին են, այլև պայմանավորված է այն զարգացումներով, որոնք ներկայումս տեղի են ունենում մեր մայրցամաքում: Հայաստանը կիսում է եվրոպական արժեքները և մասնակցում է ԵՄ Արևելյան գործընկերությանը: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթաժողովի ընթացքում Հայաստանը և ԵՄ-ն ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որով վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը` հետագայում իրենց համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ: Հունաստանը պատրաստ է օգնել Հայաստան- ԵՄ կապերն ամրապնդելու գործում:
-Երկու երկրները մշտապես իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և պարբերաբար թարմացնում են պայմանագրային բազան. ի՞նչ նոր ծրագրեր են նախատեսվում այդ հարթության վրա:
-2013-ին երկու երկրների պաշտպանության նախարարների փոխայցերը մատնանշեցին հայ-հունական հարաբերություններում պաշտպանական համագործակցության բաղադրիչի նշանակությունը և մտադրությունն այն է, որ երկու կողմերը տարեցտարի հարստացնեն ամենամյա համագործակցության ծրագիրը: Ընթացիկ տարում այն, ի թիվս այլ միջոցառումների, իր մեջ ներառում է ռազմական ուսումնական հաստատությունների աշակերտների փոխանակում, սպաների փոխադարձ այցելություններ և վերապատրաստումներ` միջազգային խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու համար:
-Հայաստանում մեծ թվով հույն ուսանողներ ստանում են կրթություն, բացի դրանից, հունարեն է դասավանդվում հայ-հունական պետական քոլեջում: Ինչպե՞ս եք գնահատում հումանիտար համագործակցության մակարդակը: Փոխանակման ինչպիսի՞ ծրագրեր են իրականացվում կրթության ոլորտում:
-Հունարենի ուսումնասիրությունը բավականին տարածված է Հայաստանում: Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական և Երևանի պետական համալսարաններում կան հունարենի դասընթացներ: Հունարեն է նաև դասավանդվում է հայ-հունական զբոսաշրջության քոլեջում: Կրթաթոշակներ են նաև առաջարկվում հունական հաստատությունների կողմից` բուհերն ավարտածների համար` հունական համալսարաններում սովորելու նպատակով; Բացի դրանից, համապատասխան երկկողմ ծրագիրը նախատեսում է փոխադարձ փոխանակում` գիտնականների և հետազոտողների համար:
-Ինչպես հայկական մշակույթը, այնպես էլ հունականն ունի բազմադարյան պատմություն: Երկու երկրների մշակույթները ճանաչելու համար նախատեսվա՞ծ է կազմակերպել մշակույթի օրեր Հայաստանում և Հունաստանում:
-Ինչպես Դուք արդարացիորեն նշեցիք, որ հույն և հայ մշակույթների միջև եղել է շատ երկար և բազմակողմանի համագործակցություն: Տարբեր մշակութային միջոցառումներ են կազմակերպվում և Հունաստանում, և Հայաստանում` համապատասխան դեսպանատների կողմից, ինչպես նաև տեղական համայնքների աջակցությամբ, պարտադիր չէ, որ ինստիտուցիոնալացված ձևով:
-Որպես զբոսաշրջային գրավիչ երկիր համարվող Հունաստանի դեսպան, ի՞նչ եք կարծում, ունի Հայաստանը ներուժ գրավելու զբոսաշրջիկներին, ավելի շատ շեշտն ինչի՞ վրա պետք է դնի երկիրն` ավելացնելու իր տուրիստական գրավչությունը:
-Զբոսաշրջությունն իրոք, հունական տնտեսության կենսական ոլորտն է: Ես խորապես հավատում եմ, որ Հայաստանը ունի նաև լավ ներուժ այս ոլորտում և արդեն առաջընթաց է կատարում: Իմ կարծիքով, եզակի հայկական մշակութային ժառանգության հետ մեկտեղ` երկրի լեռները կարող են լինել խիստ գրավիչ` զբոսաշրջության տարբեր տիպերի համար` ամբողջ տարվա ընթացքում:
-Պարոն դեսպան, Դուք արդեն հասցրել եք որոշ չափով ծանոթանալ Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Արդյոք գտնու՞մ եք նմանություններ հայ և հույն ժողովուրդների միջև:
-Հույները և հայերը դարեր շարունակ ապրել են կողք կողքի և դա ազդել է բազմաթիվ ընդհանուր տարրերի` իրենց համապատասխան մշակույթներում: Սա ակնհայտ է մեր ավանդույթներում, ամենօրյա կյանքում և մեր մտածելակերպում և ապրելաձևում:

YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS: The Armenian and Greek nations are connected with the history of the centuries-old cooperation. The two ancient Armenian and Greek civilizations have always struggled to maintain their independence and freedom.Ahead of the National Day of Greece Armenpress had a talk with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the Republic of Armenia Ioannis Tais on the development of the bilateral ties and the cooperation in different fields.
- Mr. Ambassador, on 25 March the National Day of Greece is marked. What events are held usually on that day in Greece? How are you going to celebrate the holiday? Are you going to organize something in Armenia as well?
- 25 March is the National Day of Greece, the anniversary of the course which gave birth to the modern state of Greece.As such it is celebrated at all levels throughout the country.On that day in Yerevan the Greek Embassy is organizing a cultural event dedicated to the history of the Greek community in Armenia.
- How do you evaluate the current state of the Armenian-Greek relations? How is the political dialogue developing?
- Greek-Armenian relations are developing actively on the solid basis of the ever since ancient times strong friendship between the two peoples.The recent visits of the Speaker of the Greek Parliament Mr. Meimarakis, the Minister of Defence Mr. Avramopoulos, the Armenian Minister of Defence Mr. Ohanyan, the Deputy Minister of Foreign Affairs Mr. Gerontopoulos, to name the latest, have significantly enhanced the bilateral relationship of the two countries raising our political dialogue to a new higher level.
- Are you satisfied with the current state of the economic ties? How much is the volume of the trade turnover and what steps do you make to increase it?
- The economic relations between the two countries are not up to our expectations though in 2013 the trade turnover recorded a 13% increase reaching 10,7 million Euros. Consistent efforts are made to bring closer Armenian and Greek business people and familiarize them with the business environment of the other country. In this direction there are plans to hold in Yerevan, next May, an Armenian-Greek business forum.
-Willtherebeanyhigh-levelvisitsinthenearestfuture?
- There are initiatives from both sides for high level visits which will greatly strengthen our bilateral relations.The anticipated meeting of the Joint Intergovernmental Committee later this year will boost our trade and economic exchanges and will upgrade the economic interaction of the two countries.
- In 2014 Greece assumed the EU presidency for six months. What programs and events do you intend to organize to make the cooperation between the structure and Armenia closer?
-Greece has assumed the Presidency of the EU Council for the first half of this year.It is a very important period not only because of the European Parliament elections next May but also due to the developments that currently take place in our continent. Armenia shares the European values and participates in the EU Eastern Partnership. In Vilnius summit last November, Armenia and the EU adopted a joint statement which reconfirms their commitment to further develop their cooperation. Greece is ready to help strengthen the ties between Armenia and EU.
- The two countries have always kept the military and technical cooperation in the center of attention and regularly update the agreement base. What new programs are intended to be developed in that sector?
- The exchanges of visits of the two Ministers of Defense in 2013 point out the significance of the defense cooperation component of the Greek Armenian relations and it is the intention of both sides to enrich year by year the annual cooperation program.For the current year it includes among other activities, exchanges of military school students, mutual visits and training of officers for participation in international peace-keeping operations.
- Quite many Greek students are getting education in Armenia. Besides, Greek is taught in the Armenian-Greek State College. How do you evaluate the level of the humanitarian cooperation? What exchange programs do you implement in the field of education?
- Greek language studies are quite popular in Armenia and there are Greek courses in the Bryusov Linguistic University and the State University of Yerevan.Greek is also taught in the Armenian-Greek Tourism College. Scholarships are also offered by Greek institutions for post graduate studies in Greek universities. Besides, the relevant bilateral program provides for mutual exchanges of scholars and researchers.
- Both the Armenian and Greek cultures have centuries-old history. Do you intend organizing cultural days in Armenia and Greece to raise the awareness of the society about the cultures of the two countries?
- As you rightly pointed out there has been a very long and versatile interaction between Greek and Armenian cultures.Different cultural events are organized both in Greece and in Armenia by the respective Embassies, with the support also of the local communities, not necessarily in an institutionalized form.
- As the Ambassador of a country, which is considered to be attractive for tourists, what do you think, does Armenia have the potential to attract the tourists and what should Armenia do in this direction to increase its attractiveness for tourists?
- Tourism really makes up a vital sector of the Greek economy.I firmly believe that Armenia has also a good potential in this field and is already making progress. In my personal view, together with the unique Armenian cultural heritage, the mountains of the country can be highly attractive for different sorts of tourism throughout the year.
- Mr. Ambassador, you have already managed to get acquainted with Armenia and its people to some extent. Do you find any similarities between the Armenians and the Greek?
- Greeks and Armenians lived side by side centuries long and this resulted in many common elements in their respective cultures.It is evident in our traditions, the everyday life, and the way we think and live.