Հայ-հունական տնտեսական, քաղաքական ու ռազմական կապերի մասին ՀՀ-ում Հունաստանի դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ և հույն ժողովուրդներին կապում է դարավոր փոխգործակցության պատմությունը: Հայկական և հունական երկու հին քաղաքակրթությունները մշտապես պայքարել են` իրենց անկախությունն ու ազատությունը պահպանելու համար: «Արմենպրես»-ը Հունաստանի ազգային տոնին ընդառաջ զրուցել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ` երկկողմ հարաբերությունների սերտացման, տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության և այլ հարցերի շուրջ:
-Պարոն դեսպան, մարտի 25-ին նշվում է Հունաստանի ազգային տոնը: Հունաստանում ի՞նչ միջոցառումներ են սովորաբար անցկացվում այդ օրը: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում նշել տոնը: Հայաստանում որևէ միջոցառում նախատեսո՞ւմ եք կազմակերպել:
-Մարտի 25-ը Հունաստանի ազգային օրն է, տարեդարձ իրադարձությունների, որոնք ծնեցին ժամանակակից Հունաստանը: Որպես այդպիսին` այն տոնվում է բոլոր մակարդակներով` ամբողջ երկրի տարածքով: Այդ օրը Երևանում Հունաստանի դեսպանատունը կազմակերպում է մշակութային իրադարձություն` նվիրված Հայաստանում հունական համայնքի պատմությանը:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-հունական հարաբերությունների ներկա մակարդակը. ինչպե՞ս է զարգանում քաղաքական երկխոսությունը:
-Հայ-հունական հարաբերությունները զարգանում են ակտիվորեն` երկու ժողովուրդների հնագույն ժամանակներից եկող բարեկամության ամուր հիմքի վրա: Հունաստանի խորհրդարանի խոսնակ պարոն Մեիմարակիսի, պաշտպանության նախարար պարոն Ավրամոպոուլոսի, Հայաստանի պաշտպանության նախարար պարոն Օհանյանի, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ պարոն Գերոնտոպոուլոսի վերջին այցերը զգալիորեն ամրապնդել են երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունները` բարձրացնելով մեր քաղաքական երկխոսությունը նոր` ավելի բարձր մակարդակի վրա:
-Գոհացնո՞ւմ է Ձեզ տնտեսական կապերի ներկա մակարդակը. որքա՞ն է ապրանքաշրջանառության ծավալը, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում դրա ավելացման նպատակով:
-Երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները մեր սպասումները չեն արդարացնում, չնայած 2013-ին ապրանքաշրջանառությունն արձանագրել է 13 տոկոսի աճ` հասնելով 10,7 միլիոն եվրոյի: Հետևողական ջանքեր են իրականացվում հայ և հույն գործարարներին մերձեցնելու և նրանց ծանոթացնելու մյուս երկրի բիզնես միջավայրին: Այս ուղղությամբ նախատեսում ենք մայիսին Երևանում անցկացնել հայ-հունական գործարար համաժողով:
-Նախատեսվո՞ւմ են արդյոք բարձրաստիճան փոխայցելություններ առաջիկայում:
-Երկու կողմերից էլ նախատեսված են բարձր մակարդակի պաշտոնական այցեր, որոնք մեծապես կամրապնդեն մեր երկկողմ հարաբերությունները: Այս տարի` ավելի ուշ ակնկալվող միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հանդիպումը կնպաստի մեր առևտրատնտեսական փոխանակումներին և կբարձրացնի երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մակարդակը:
-2014 թվականին Հունաստանը ստանձնել է Եվրամիության վեցամսյա նախագահությունը: Ի՞նչ ծրագրեր և միջոցառումներ եք ձեռնարկում Հայաստանի և կառույցի համագործակցությունը սերտացնելու նպատակով:
- Հունաստանն այս տարվա առաջին կիսամյակում ստանձնել է Եվրամիության նախագահությունը: Դա շատ կարևոր ժամանակաշրջան է ոչ միայն այն պատճառով, որ Եվրախորհրդարանի ընտրությունները մայիսին են, այլև պայմանավորված է այն զարգացումներով, որոնք ներկայումս տեղի են ունենում մեր մայրցամաքում: Հայաստանը կիսում է եվրոպական արժեքները և մասնակցում է ԵՄ Արևելյան գործընկերությանը: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթաժողովի ընթացքում Հայաստանը և ԵՄ-ն ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որով վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը` հետագայում իրենց համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ: Հունաստանը պատրաստ է օգնել Հայաստան- ԵՄ կապերն ամրապնդելու գործում:
-Երկու երկրները մշտապես իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և պարբերաբար թարմացնում են պայմանագրային բազան. ի՞նչ նոր ծրագրեր են նախատեսվում այդ հարթության վրա:
-2013-ին երկու երկրների պաշտպանության նախարարների փոխայցերը մատնանշեցին հայ-հունական հարաբերություններում պաշտպանական համագործակցության բաղադրիչի նշանակությունը և մտադրությունն այն է, որ երկու կողմերը տարեցտարի հարստացնեն ամենամյա համագործակցության ծրագիրը: Ընթացիկ տարում այն, ի թիվս այլ միջոցառումների, իր մեջ ներառում է ռազմական ուսումնական հաստատությունների աշակերտների փոխանակում, սպաների փոխադարձ այցելություններ և վերապատրաստումներ` միջազգային խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու համար:
-Հայաստանում մեծ թվով հույն ուսանողներ ստանում են կրթություն, բացի դրանից, հունարեն է դասավանդվում հայ-հունական պետական քոլեջում: Ինչպե՞ս եք գնահատում հումանիտար համագործակցության մակարդակը: Փոխանակման ինչպիսի՞ ծրագրեր են իրականացվում կրթության ոլորտում:
-Հունարենի ուսումնասիրությունը բավականին տարածված է Հայաստանում: Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական և Երևանի պետական համալսարաններում կան հունարենի դասընթացներ: Հունարեն է նաև դասավանդվում է հայ-հունական զբոսաշրջության քոլեջում: Կրթաթոշակներ են նաև առաջարկվում հունական հաստատությունների կողմից` բուհերն ավարտածների համար` հունական համալսարաններում սովորելու նպատակով; Բացի դրանից, համապատասխան երկկողմ ծրագիրը նախատեսում է փոխադարձ փոխանակում` գիտնականների և հետազոտողների համար:
-Ինչպես հայկական մշակույթը, այնպես էլ հունականն ունի բազմադարյան պատմություն: Երկու երկրների մշակույթները ճանաչելու համար նախատեսվա՞ծ է կազմակերպել մշակույթի օրեր Հայաստանում և Հունաստանում:
-Ինչպես Դուք արդարացիորեն նշեցիք, որ հույն և հայ մշակույթների միջև եղել է շատ երկար և բազմակողմանի համագործակցություն: Տարբեր մշակութային միջոցառումներ են կազմակերպվում և Հունաստանում, և Հայաստանում` համապատասխան դեսպանատների կողմից, ինչպես նաև տեղական համայնքների աջակցությամբ, պարտադիր չէ, որ ինստիտուցիոնալացված ձևով:
-Որպես զբոսաշրջային գրավիչ երկիր համարվող Հունաստանի դեսպան, ի՞նչ եք կարծում, ունի Հայաստանը ներուժ գրավելու զբոսաշրջիկներին, ավելի շատ շեշտն ինչի՞ վրա պետք է դնի երկիրն` ավելացնելու իր տուրիստական գրավչությունը:
-Զբոսաշրջությունն իրոք, հունական տնտեսության կենսական ոլորտն է: Ես խորապես հավատում եմ, որ Հայաստանը ունի նաև լավ ներուժ այս ոլորտում և արդեն առաջընթաց է կատարում: Իմ կարծիքով, եզակի հայկական մշակութային ժառանգության հետ մեկտեղ` երկրի լեռները կարող են լինել խիստ գրավիչ` զբոսաշրջության տարբեր տիպերի համար` ամբողջ տարվա ընթացքում:
-Պարոն դեսպան, Դուք արդեն հասցրել եք որոշ չափով ծանոթանալ Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Արդյոք գտնու՞մ եք նմանություններ հայ և հույն ժողովուրդների միջև:
-Հույները և հայերը դարեր շարունակ ապրել են կողք կողքի և դա ազդել է բազմաթիվ ընդհանուր տարրերի` իրենց համապատասխան մշակույթներում: Սա ակնհայտ է մեր ավանդույթներում, ամենօրյա կյանքում և մեր մտածելակերպում և ապրելաձևում:

Посол Греции в Армении о двусторонних экономических, политических и военных связях
Армянский и греческий народы связывают вековые исторические контакты. Эти две древние цивилизации всегда отстаивали в борьбе свою независимость и право на существование. В преддверии национального праздника Греции Арменпресс побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным послом этой страны Иоаннисом Тайсом о сближении двусторонних связей, о сотрудничестве в разных сферах жизни и других вопросах, представляющих взаимный интерес.
Г-н посол, 25 марта отмечается Национальный праздник Греции. Какие традиционные мероприятия организуются в этот день в самой Греции и планируется ли Вы какие-либо мероприятия в связи с этим в Армении?
25 марта – Национальный праздник Греции. Это очередная годовщина событий, которым мы обязаны современной Грецией. Эта знаменательная дата отмечается на всех уровнях и по всей территории страны. В этот день посольство Греции в Ереване также инициирует культурную акцию, посвященную истории греческой общины в Армении.
Как Вы оцениваете нынешний уровень армяно-греческих отношений, как развивается политический диалог?
Двусторонние отношения развиваются активно, ведь дружеские связи между двумя народами уходят корнями в глубь веков. Последние визиты спикера греческого парламента г-на Меимаракиса, министра обороны г-на Аврамопоулоса, министра обороны Армении г-на Оганяна, замминистра иностранных дел Греции г-на Геронгтопулоса заметно укрепили двусторонние отношения, обеспечив и более высокий уровень политического
Вы удовлетворены нынешним уровнем экономических связей? Каков объем двустороннего товарооборота и какие шаги предусматриваются для его увеличения?
Честно говоря, экономические связи между Арменией и Грецией не оправдывают наши ожидания, несмотря на то, что в 2013 году был зарегистрирован рост товарооборота на 13%: этот показатель достиг 10,7 млн евро. Мы постоянно работаем над активизацией бизнес-связей между армянскими и греческими предпринимателями, взаимным ознакомлением с бизнес-средой двух стран. В связи с этом планируем в мае провести в Ереване армяно-греческий бизнес-форум.
Планируются ли в ближайшие время высокопоставленные визиты?
Визиты высокого уровня предусматриваются с обеих сторон, поскольку они во многом способствуют укреплению двусторонних отношений. Планируемая в этом году встреча совместной межправительственной комиссии также будет содействовать торгово-экономическому обмену и повысит уровень экономического сотрудничества двух стран.
В 2014 году к Греции перешло председательство в Евросоюзе. Какие программы предусматривает Греция для сближения Армения-ЕС?
Греция будет председательствовать в ЕС в течение первых 6 месяцев этого года. Это очень важный период, и не только потому, что в мае ожидаются выборы в Европарламент, но и в связи с развитием событий на нашем континенте.
Армения разделяет европейские ценности и участвует в Восточном партнерстве ЕС. В ноябре прошлого года на саммите в Вильнюсе Армения и ЕС подписали совместную Декларацию, которой подтвердили свою приверженность развитию сотрудничества. Греция готова помочь Армении в укреплении связей с ЕС.
В центре внимания двух стран постоянно находятся вопросы военно-технического сотрудничества, периодически обновляется договорная база, какие новые программы планируются в этой сфере?
Обмен визитами министров обороны двух стран в 2013 году констатировал значимость составляющей оборонного сотрудничества в армяно-греческих отношениях и обозначил намерения сторон год от года расширять рамки этого сотрудничества. В этом году, в числе других мероприятий это сотрудничество включает также обмен воспитанниками военно-учебных заведений, визиты и стажировку офицеров для участия в международных миротворческих действиях.
В Армении образование получают многие греческие студенты, греческий преподается в армяно-греческом колледже. Как Вы оцениваете уровень гуманитарного сотрудничества между двумя странами, какие программы обмена реализуются в сфере образования?
Преподавание, изучение греческого языка получило довольно большое распространение в Армении. Курсы греческого есть в Лингвистическом университете имени Брюсова и Ереванском госуниверситете. Греческий преподается и в армяно-греческом колледже туризма. Предусмотрены также стипендии от греческих заведений для выпускников вузов, желающих учиться в греческих университетах. Кроме того, предусматривается также двусторонняя программа обмена для ученых и исследователей.
Как армянская, так и греческая культура имеют многовековую историю. Для взаимного обмена и знакомства предусмотрена ли организация перекрестных Дней культуры?
Действительно, между армянской и греческой культурой существует многолетнее и многостороннее сотрудничество. Разные культурные мероприятия в Армении и Греции организуют посольства двух стран при содействии местных общин. Не обязательно, чтобы они носили институциональный характер…
Вы, как посол страны, безусловно, привлекательной для туристов, какого мнения о потенциале Армении в этой сфере и какие шаги посоветовали бы предпринять в этом направлении?
Туризм, действительно, жизненно важная сфера для греческой экономики. Я совершенно уверен, что Армения имеет хороший потенциал в этой сфере и уже добилась прогресса на этом пути. На мой взгляд, наряду с уникальным культурным наследием Армении, не менее привлекательны для туристов и армянские горы, причем для разных видов туризма и в течение всего года.
Г-н посол, Вы уже в какой-то мере знакомы с Арменией и армянским народом. Вы видите что-то общее между армянским и греческим народами?
Греки и армяне веками жили бок о бок друг с другом и, конечно, что-то переняли, как-то повлияли друг на друга: это общее ощущается и в наших традициях, обыденной жизни, менталитете и образе жизни.