Մանկական բեսթսելեր 2/2. Հեքիաթների գրքերը մեծ պահանջարկ ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Մանկական բեսթսելեր» հեղինակային նախագծի այս շաբաթվա առաջատարը բոլոր ժամանակների ամենապահանջված հեղինակներից մեկի`Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթներ» ժողովածուն է: Թումանյանի ստեղծագործությունները և, մասնավորապես, հեքիաթները, որոնք թարգմանվել են աշխարհի տարբեր լեզուներով, մշտապես հետաքրքրել են ընթերցողներին: Դրանք պահանջված են բոլոր սերունդների կողմից, հաճույքով են ընթերցում նաև մեծահասակները: Հեքիաթների հիմքում ընկած են ժողովրդական թեմաներն ու պատումները:
ՍմբատԳյուրջյանի«Իմ առաջին այբուբենը+ֆլոմաստեր» գիրքն այս շաբաթ զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը:Այն շաբաթներ շարունակ ընդգրկվել է վարկանիշային աղյուսակում: Գիրքը հրաշալի ուղեցույց է նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար և փոքրիկներին հնարավորություն է տալիս ինչպես սովորել այբուբենը, այնպես էլ «կախարդական» ֆլոմաստերի օգնությամբ գրել տառերը:
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ամենաշատը վաճառված գրքերի ցանկն են համալրում նաև «ՎէՄ» հրատարակչության«Իմառաջինգիրքը»ընդհանուր խորագիրը կրող հանրագիտարանները: Շարքի տարբեր հատորները երեխաներին ծանոթացնում են ընտանի ու վայրի կենդանիների, թվերի ու տառերի, մրգերի ու բանջարեղենի, մարմնի մասերի և այլ պատկերների հետ: Մատենաշարն արդեն մի քանի շաբաթ պարբերաբար ընդգրկվում է վարկանիշային աղյուսակում: Հրատարակության նպատակներից է նաև վերականգնել հայոց լեզվի մաքրությունը և լայն շրջանառության մեջ դնել առօրյայում գործածվող բազմաթիվ բառերի հայերեն համարժեքները: Հայերեն լույս է տեսել«Իմառաջինգիրքը»մատենաշարի 10 անուն գիրք:
«Բուկինիստ» հրատարակչության«Մաշանուարջը.թռչողցախավելը»գիրքը կրկին վարկանիշային աղյուսակում է:Ինչպես ժամանակակից մուլտֆիլմերի դրվագների մասին պատմող այլ հեքիաթներ, այնպես էլ «Մաշանուարջը. թռչողցախավելը»շատ կարճ ժամանակում գրավել է փոքրիկներին: Մանկականգիրքը պատմում էՄաշայի արկածներիևկախարդականցախավելիմասին: Հեքիաթը գրվել է «Մաշան և արջը» հայտնի մուլտֆիլմի հիման վրա: Այնտեղ ներկայացվում է, թե ինչպես ավելը կարելի է օգտագործել ոչ միայն տուն մաքրելու, այլև տեղաշարժվելու համար:
Հինգերորդ տեղում«Երեքխոզուկներ.գունավորիրջրով»մանկական հեքիաթն է: Գիրքը փոքրիկներին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն ծանոթանալ երեք խոզուկների արկածներին, այլև գունավորել գիրքը` կիրառելով իրենց նկարչական հմտությունները:
Համաշխարհային համբավ ունեցող գերմանացի հեքիաթագիրներԳրիմԵղբայրների «Հեքիաթներ»-նայս շաբաթ վեցերորդ հորիզոնականում է: Նրանց հեքիաթներից շատերն էկրանավորվել են: Գրիմ Եղբայրների գործերում պատժվում են ծուլությունն ու անբանությունը, խրախուսվում աշխատասիրությունն ու ջանասիրությունը:Դրանց մեծ մասը գրված է իրական պատմությունների հիման վրա:
ՀանսՔրիստիանԱնդերսենի«Հեքիաթներ»-ըևս ընդգրկվել է «Մանկական բեսթսելերի» այս շաբաթվա ցանկում: Անդերսենյան հեքիաթներըքաջ հայտնի են բոլոր փոքրիկներին ոչ միայն գրքերի, այլ նաև մուլտֆիլմերի ու լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմերի տեսքով, քանի որ դրանց զգալի մասն էկրանավորվել է:
«Արևիկ» հրատարակչության «Հայ ժողովրդական հեքիաթներ» ժողովածուն վերադարձել է բեսթսելերի ցանկ: Այն այս շաբաթ զբաղեցնում է ութերորդ հորիզոնականը:Իններորդ հորիզոնականում կրկին Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթներն են` այս անգամ ամփոփված «Կռունկ» հրատարակչության«Հեքիաթներ»ժողովածուում:«Մանկական բեսթսելեր»-ն այս շաբաթ եզրափակում է «ՄՀՄ գրատան» հրատարակածՀովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթների մոլորակ» ժողովածուն:

Детский бестселлер 2/2: Мир сказок по-прежнему сохраняет свое немеркнущее очарование для детей
Рейтинговую таблицу спецпроекта «Детский бестселлер» информационного агентства Арменпресс на этой неделе возглавляют «Сказки» великого армянского сказочника и поэта Ованеса Туманяна. Переведенные на языки народов мира, они и сегодня, по-прежнему, не теряют своего очарования и притягательности для детей дошкольного и школьного возраста, не оставляя равнодушными и взрослых.
Книга Смбата Гюрджяна «Мой первый букварь + фломастер» издательства GSM – на 2-м месте. Это прекрасный путеводитель для детей дошкольного возраста: дети знакомятся с буквами армянского алфавита и учатся их писать с помощью «волшебного» фломастера.
Маленькая энциклопедия «Моя первая книга» издательства «ВЭМ» – 3-е место. Это очень ценное издание, поскольку разные его тома открывают перед детьми целый мир: животных, букв, цифр, фруктов, овощей и многое другое, что еще предстоит им познать на протяжении жизни. Эта энциклопедия на протяжении нескольких последних недель постоянный участник нашей рейтинговой таблицы. Уже вышли в свет 10 томов «маленькой энциклопедии».
«Маша и медведь: летающая метла» издательства «Букинист», которая уже не раз занимала первые позиции в нашем рейтинговом списке, на сей раз заняла 4-ое место. Она рассказывает о приключениях Маши и волшебной метлы. Книга написана по «следам» хорошо знакомой всем сказки «Маша и медведь» и одноименного мультфильма на ее основе. Прочитав эту книгу, дети узнают, что можно использовать метлу не только для уборки дома, но и как средство передвижения.
Сказка-альбом «Три поросенка: раскрась водой» GSM - 5-е место. Дети обожают раскрашивать картинки, так что им предстоит заняться своим любимым делом, а заодно и узнать историю этих поросят.
Сказки знаменитых немецких сказочников Братьев Гримм на этой неделе заняли 6-е место в нашем рейтинге. Они частые гости нашего спецпроекта и любимы как дошкольниками, так и школьниками.
«Сказки» Ханса Христиана Андерсена - 7-е место. Это сказки всех времен и народов, известные детям не только по книгам, но и мультфильмам и фильмам, поскольку многие из них экранизированы.
Снова вернулись в наш список «бестселлеров» - «Армянские народные сказки» издательства «Аревик» - 8-е место.
На 9-м – опять сказки Ованеса Туманяна, но уже издательства «Крунк».
А замыкает нашу рейтинговую таблицу сборник «Планета сказок» Ованнеса Туманяна – 10-е место. В него включены несколько самых популярных сказок великого армянского поэта и сказочника.