Եվրոպական ազատ դաշինքի վեհաժողովում ԼՂՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Արցախի ինքնորոշման ուղին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախագահ, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 14-ին մասնակցել է Եվրոպական ազատ դաշինքի (ԵԱԴ) 12-րդ վեհաժողովին:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից, Ղուլյանն Իսպանիայի Սանտյագո դե Կոմպոստելա քաղաք է ժամանել նախօրեին՝ ԵԱԴ-ի քաղաքական ղեկավարության հրավերով:
Լիագումար նիստի քննարկումների ժամանակ, որը նվիրված էր մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանը, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրականացման ուղին, ընդգծելով, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն կազմակերպվել և ընթացել է գործող օրենսդրության և միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, որը կարելի է առաջին հաջողված դեպքը համարել Եվրոպայի տարածքում:
Նախատեսվում են Ղուլյանի հանդիպումները Եվրոպայի ազատ դաշինքի նախագահության (բյուրոյի) անդամների հետ, ինչպես նաև ԵԱԴ-ի կազմի մեջ մտնող մի շարք եվրոպական կուսակցությունների ղեկավարների հետ:
Եվրոպական ազատ դաշինքը Եվրոպական քաղաքական կազմակերպություն է, որը միավորում է քաղաքական ինքնիշխանության կամ իրենց երկրի ու տարածաշրջանի ինքնակառավարմանը ձգտող տարբեր եվրոպական կուսակցությունների։ Դաշինքը ինքնորոշման իրավունքի ջատագովներից է և պաշտպանում է իրենց ապագան տնօրինելու ժողովուրդների իրավունքը: Ինքնորոշման իրավունքն առանցքային տեղ ունի ԵԱԴ-ի ծրագրում և գաղափարախոսության մեջ:
Եվրոպական ազատ դաշինքի կազմում են մոտ 40 ազգային, տարածաշրջանային և ինքնավար կուսակցություններ Եվրամիության ավելի քան 17 երկրներից, որոնք ներկայացնում են պետականություն չունեցող ժողովուրդներին, Եվրոպայի ավանդական փոքրամասնություններն ու տարածաշրջանները։ Այդ երկրների շարքում են Ավստրիան, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իսպանիան, Ֆրանսիան և այլն։ ԵԱԴ-ն ներկայացված է Եվրախորհրդարանում՝ 7 անդամով, որոնք Եվրախորդարանի թվով չորրորդ քաղաքական միավորի՝ Կանաչների խմբակցության մաս են կազմում:

YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS: The President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic, President of the Artsakh Democratic Party Ashot Ghulyan on Friday took part in the 12th General Assembly of the European Free Alliance (EFA). The Press Service of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic informed Armenpress that the President of the Artsakh parliament had arrived a day earlier in Santiago de Compostela of Spain at the invitation of the political leadership of the EFA.
During the plenary sessions dedicated to fundamental rights and freedoms, Ashot Ghulyan presented the path of implementation of the right of self-determination of the people of Artsakh, underlining that the Referendum on Independence conducted on December 10, 1991 was held in full compliance with the then acting legislation and the norms of the international law and could be considered the first success story in the European area.
The meetings of Ashot Ghulyan with the leadership (Bureau) of the European Free Alliance and a number of leaders of the EFA member parties will take place on the sidelines of the congress.
The European Free Alliance is a European political organization gathering different European parties striving for sovereignty or self-government for their respective region or country. The Alliance is a strong supporter of the right of self-determination and advocates the right of people to decide their own future. The right to self-determination is the key element in the EFA’s program and ideology.
The European Free Alliance has around 40 national and regional member parties from over 17 countries of the EU, that represent stateless people, the national minorities and regions of Europe. Among those countries are Austria, Belgium, Great Britain, Germany, Greece, Spain, France, etc. The AFA is represented in the European Parliament by 7 MPs who are members of the fourth largest faction in the European Parliament - the Greens.