Եվրոպական ազատ դաշինքի վեհաժողովում ԼՂՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Արցախի ինքնորոշման ուղին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախագահ, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 14-ին մասնակցել է Եվրոպական ազատ դաշինքի (ԵԱԴ) 12-րդ վեհաժողովին:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից, Ղուլյանն Իսպանիայի Սանտյագո դե Կոմպոստելա քաղաք է ժամանել նախօրեին՝ ԵԱԴ-ի քաղաքական ղեկավարության հրավերով:
Լիագումար նիստի քննարկումների ժամանակ, որը նվիրված էր մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանը, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրականացման ուղին, ընդգծելով, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն կազմակերպվել և ընթացել է գործող օրենսդրության և միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, որը կարելի է առաջին հաջողված դեպքը համարել Եվրոպայի տարածքում:
Նախատեսվում են Ղուլյանի հանդիպումները Եվրոպայի ազատ դաշինքի նախագահության (բյուրոյի) անդամների հետ, ինչպես նաև ԵԱԴ-ի կազմի մեջ մտնող մի շարք եվրոպական կուսակցությունների ղեկավարների հետ:
Եվրոպական ազատ դաշինքը Եվրոպական քաղաքական կազմակերպություն է, որը միավորում է քաղաքական ինքնիշխանության կամ իրենց երկրի ու տարածաշրջանի ինքնակառավարմանը ձգտող տարբեր եվրոպական կուսակցությունների։ Դաշինքը ինքնորոշման իրավունքի ջատագովներից է և պաշտպանում է իրենց ապագան տնօրինելու ժողովուրդների իրավունքը: Ինքնորոշման իրավունքն առանցքային տեղ ունի ԵԱԴ-ի ծրագրում և գաղափարախոսության մեջ:
Եվրոպական ազատ դաշինքի կազմում են մոտ 40 ազգային, տարածաշրջանային և ինքնավար կուսակցություններ Եվրամիության ավելի քան 17 երկրներից, որոնք ներկայացնում են պետականություն չունեցող ժողովուրդներին, Եվրոպայի ավանդական փոքրամասնություններն ու տարածաշրջանները։ Այդ երկրների շարքում են Ավստրիան, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իսպանիան, Ֆրանսիան և այլն։ ԵԱԴ-ն ներկայացված է Եվրախորհրդարանում՝ 7 անդամով, որոնք Եվրախորդարանի թվով չորրորդ քաղաքական միավորի՝ Կանաչների խմբակցության մաս են կազմում:

Ашот Гулян принял участие в генеральной ассамблее Европейского свободного альянса
Председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики принял участие в генеральной ассамблее Европейского свободного альянса 14 февраля председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики, руководитель Демократической партии Арцаха Ашот Гулян принял участие в 12-ой генеральной ассамблее Европейского свободного альянса (ЕСА). Спикер парламента Арцаха прибыл в город Сантьяго-де-Компостела в Испании 13 февраля по приглашению политического руководства ЕСА.
Как сообщилиАрменпрессвпресс-службе Национального Собрания НКР, во время пленарного заседания, посвященного защите основополагающих прав и свобод человека, председатель НС НКР рассказал о пройденном народом Арцаха пути реализации своего права на самоопределение, подчеркнув, что референдум о независимости, организованный и состоявшийся 10 декабря 1991 года в соответствии с требованиями действующего законодательства и норм международного права, можно считать первым успешным примером на территории Европы. В ходе визита предусматриваются также встречи А.Гуляна с членами председательства (бюро) ЕСА и руководителями ряда европейских партий, входящих в его состав. Европейский свободный альянс - европейская политическая организация, объединяющая различные европейские партии, стремящиеся к политическому суверенитету или самоуправлению своей страны и региона. Альянс является одним из поборников права на самоуправление и защищает право народов самим распоряжаться своим будущим. Право на самоопределение занимает ключевую роль в программе и идеологии ЕСА. В состав ЕСА входят около 40 национальных, региональных и автономных партий из 17 стран Европейского союза (Австрия, Бельгия, Великобритания, Германия, Греция, Испания, Франция и пр.), которые представляют народы, не имеющие своей государственности, а также национальные меньшинства и регионы Европы. ЕСА представлен в Европарламенте семью парламентариями, входящими в четвертую по величине политическую единицу – фракцию Зеленых.