Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեծ ծրագրեր ունի այս տարվա համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համար 2014 թվականը կլինի մի շարք կարևոր ձեռքբերումների և նվաճումների տարի: Նվագախումբը շրջագայություններ կունենա մի քանի երկրներում, ինչպես նաև գերմանական հայտնի ընկերության նախաձեռնությամբ կթողարկի նոր ձայնասկավառակ: Բացի դրանից, Երևանյան 8-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը մի շարք անակնկալներ է խոստանում: Շատերն են պնդում, որ վերջին տարիներին նվագախումբը մեծ հաջողություններ է արձանագրել, որոնք հիմնականում ՀՊՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի և ֆիլհարմոնիկի երաժիշտների ամենօրյա աշխատանքի և նվիրումի արդյունքն են: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց մաեստրո Թոփչյանի հետ ֆիլհարմոնիկի հաջողությունների, այս տարվա ծրագրերի, շրջագայությունների և այլ հարցերի շուրջ:
-Մաեստրո, 2013 թվականն ինչո՞վ էր յուրահատուկ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համար: Ի՞նչ ձեռքբերումներ, հաջողություններ ունեցավ նվագախումբը նախորդ տարի:
-2013-ին նվագախմբի մակարդակը բավականին բարձրացավ: Ընդհանրապես, վերջին տարիներին իմ և բազմաթիվ այլ մասնագետների կարծիքով, նվագախումբը լուրջ աճի տեմպեր է արձանագրում, և սա ինձ գոհացնում է ու աշխատանքը շարունակելու ուժ տալիս: 2013 թվականին ունեցանք լեգիոներ երաժիշտներ, որոնց մասին տարիներ շարունակ խոսում էինք. նրանք նվագախումբ բերեցին իրենց գույնը և եվրոպական որոշ ավանդույթներ: ԱՄն-ում հիմնադրամ ունեցանք, սպասում ենք, որ այն պետք է մեծ թափով գործի: Տարվա վերջում, սակայն, «անակնկալ» եղավ. Չինաստանի մեր հյուրախաղերը չստացվեցին և տեղափոխվել են 2014 թվական: Այնուամենայնիվ, ելույթներ ունեցանք բազմաթիվ հայտնի մենակատարների հետ, ում տարիներ շարունակ ձգտում էինք բերել Հայաստան: Դաշնակահար Անդրեաս Ֆրյոլիխի հետ բացառիկ CD ենք ձայնագրել` Մոցարտի ստեղծագործություններով: Ֆիլհարմոնիկի կյանքում մեծ իրադաձություն էր նաև Բրուքների վերջին սիմֆոնիաների կատարումը: Ինձ համար ձեռքբերումները ստեղծագործական են: Ես ցանկանում եմ, որ նվագախումբը հասնի համաշխարհային բարձր մակարդակի:
-Նոր ձայնասկավառակը ե՞րբ է ներկայացվելու հանրությանը: Մոցարտի ո՞ր գործերն են ներառված CD-ում:
-Գարնան սկզբին մենք այն արդեն կներկայացնենք, վերջնական տարբերակն արդեն մեզ մոտ է: Շատ բարձր մակարդակով է արված, ավելին, քան ես էի սպասում: Այն ներառում է Մոցարտի «Ֆիգարոյի ամուսնությունը» և «Դոն Ժուան» օպերաների նախերգանքները, ինչպես նաև 6-րդ և 13-րդ դաշնամուրային կոնցերտները: Ուրախ եմ, որ գերմանական ընկերությունը մեզ հետ ցանկացավ Մոցարտ ձայնագրել: Հայ երաժիշտներին այսօր սովորաբար ընկալում են որպես միայն հայկական երաժշտություն կատարող, չնայած մենք դրա համար էլ ենք ուրախ: Հույս ունենք նույն ընկերության հետ ձայնագրել Արամ Խաչատրյանի երկրորդ սիմֆոնիան: Ձեռքբերումները շատ են, պետք է աշխատենք, և գուցե ավելի շատ լինեն:
-2014-ը Ֆիլհարմոնիկն արդեն պատմական համերգով է սկսել: Օրեր առաջ երաժիշտները ելույթ ունեցան լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու հետ:
-Պենդերեցկին ինձ համար այսօր ապրող ամենամեծ կոմպոզիտոր ու երաժիշտն է: Մեզ մոտ «շնորհքով», «ընդունակ», «տաղանդավոր», «հանճարեղ» գաղափարները մի տեսակ խառնվել են իրար: Օրեր առաջ մի հայ դիրիժորի մասին կարդացի, գրված էր «հանճարեղ» : Հանճարեղ բառը չի կարելի օգտագործել որևէ դիրիժորի մասին: Կլաուդիո Աբադոն, ով ամենամեծ դիրիժորներից էր, ևս հանճարեղ չէր, նա բացառիկ տաղանդի տեր լեգենդար դիրիժոր էր: Հանճարեղը Բեթհովենն է: Պենդերեցկին էլ է հանճարեղ: Կատարողը ևս հանճարեղ չի կարող լինել, կարող է լինել տաղանդավոր: Մենք այդ ամենը խառնում ենք: Պենդերեցկու դեպքում մենք կարող ենք ասել, որ մեր կողքին իսկական հանճար էր: Նա այսօրվա Բրամսն է: Մեզ համար մեծ ոգևորություն էր զրուցել նրա հետ, կատարել նրա երաժշտությունը: Նա ղեկավարեց մեր նվագախումբը, շատ գոհ մնաց և ասաց, որ Ֆիլհարմոնիկը շատ բարձր մակարդակ ունի: Մենք հատուկ այնպես էինք արել, որ իր երկրորդ սիմֆոնիան փորձելիս նա չմասնակցի ոչ մի փորձի, որովհետև ցանկանում էինք, որ կատարումն իր համար անակնկալ լինի: Պենդերեցկին ասաց, որ իր սիմֆոնիան լրիվ այլ կերպ տեսավ և նշեց. «Դուք ավելի լավ կատարեցիք, քան ես էի գրել սիմֆոնիան» : Այս սիմֆոնիան հանճարեղ է, և մենք ուրախ ենք , որ նա հավանեց մեր կատարումը:
-Այս տարի Ֆիլհարմոնիկն ի՞նչ անակնկալներ կմատուցի երաժշտասերներին, առաջիկայում ի՞նչ համերգներ են սպասվում:
-Փետրվարի 11-ին և 13-ին Հասմիկ Պապյանի հետ կներկայացնենք «Տոսկա» օպերան: Այս բարդ և շատ սիրված ստեղծագործությունը վաղուց չէր հնչել Հայաստանում, ուրախ եմ, որ Հասմիկ Պապյանի հետ պետք է այն իրականացնենք: Բացի դրանից, փետրվարի 15-ին կնշենք Արամ Սաթունցի 100 ամյակը:
-Փետրվարի 19-ին Ֆիլհարմոնիկն իր հարգանքի տուրքը կմատուցի լուսահոգի Կլաուդիո Աբադոյի հիշատակին և կկատարի Վերդիի «Ռեքվիեմը»: Մաեստրո, Դուք Աբադոյին ճանաչո՞ւմ էիք:
-Ես ոչ միայն նրան ճանաչում էի, նրա հետ 5 տարի շփվել եմ: Իրավունք ունեի մասնակցել նրա փորձերին, մոտենում էի փորձերից հետո նրան և հարցեր էի տալիս: Շատ հումանիստ և բարի մարդ էր, բայց այնքան էլ շփվող չէր: Վերդիի «Ռեքվիեմը» նա կատարել է բազմիցս, ես ներկա եմ եղել այդ ստեղծագործության 7 փորձերին և 3 համերգներին: Երբ «Ռեքվիեմը» կատարում եմ, ինձ թվում է, թե Աբադոն իմ հետևից ինձ ասում է` «այսպես արա, այնպես արա», և ես լսում եմ նրա ձայնը: Ես 2000 թվականից գիտեի, որ նա հիվանդ է, բայց Աստծոն շնորհակալություն եմ հայտնում, որ նա դրանից հետո 14 տարի ապրեց: 14 տարիների ընթացքում նա շատ նվաճումներ ունեցավ: Ծանր է, որ նա չկա: Առանց Աբադոյի դժվար է լինելու:
-Այս տարի նվագախումբը շրջագայություններ կունենա՞:
-Երկու կարևոր շրջագայություն ունենք: Օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 4-ը ելույթներ կունենանք Սլովենիայում և Իտալիայում, իսկ հոկտեմբերի 4-14-ը` Ավստրիայում, Իտալիայում և Գերմանիայում: Վերջին տարիներին արտասահմանում չենք եղել հիմնականում ֆինանսական պատճառներով: Մինչև 2016 թվականն իրար հետևից ծրագրած հյուրախաղեր ունենք, որոնց նպատակն, ըստ իս, նվագախումբն արտասահմանում ներկայացնելն է և մեր այսօրվա վիճակը ցույց տալը: Շրջագայությունների ընթացքում հիմնականում կներկայացնենք հայկական և ռուսական գործեր` Խաչատրյան, Շոստակովիչ, Չայկովսկի: Այնուհետև Գերմանիայում կկայանա մեր ձայնասկավառակի շնորհանդեսը:
-Գաղտնիք չէ, որ Ֆիլհարմոնիկը պարբերաբար ելույթներ է ունենում անվանի բազմաթիվ մենակատարների հետ: Այս տարի ինչպիսի՞ կատարողներով կզարմացնի մեզ նվագախումբը:
-Շատ մենակատարներ են լինելու, հատկապես` Երևանյան 8-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին: Նույնիսկ խնդիր ունենք, թե մի քանիսին ինչպես մերժենք: Այնպիսի մարդիկ, ինչպիսիք են Իզաբել Ֆաուստը և Կիրիլ Գերշտեյնը, ում հազիվ կարողացանք բերել Հայաստան, մեզ ասում են, որ կրկին գալու են մեր երկիր: Մենք ուրախ ենք դրա համար:
-2013-ի սկզբին Դուք հայտարարեցիք, որ ցանկություն ունեք Հայաստանում բացել ֆիլհարմոնիկի դպրոց-ակադեմիա: Ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում այդ ուղղությամբ:
-Մինչև հիմա առկա է մի խնդիր. մենք հարմար տարածք չենք գտնում: Պատկերացրեք, որ հովանավոր արդեն ունենք. Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը պատրաստ է իրականացնել ծրագիրը: Մենք նույնիսկ արդեն գիտենք, թե ով է դասավանդելու դպրոցում: Իմ նպատակն ինչ-որ դպրոց ունենալը չէ, քանի որ դա ինձ համար լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն կլինի: Պարզապես կցանկանամ, որ մեր երկրում կիրթ երաժիշտներ դաստիարակվեն:
-Մաեստրո, ըստ Ձեզ, մենք այսօր երիտասարդ լավ երաժիշտներ ունե՞նք:
-Գուցե մի քանիսը կան, բայց ապագայում ֆիլհարմոնիկն ու օպերային նվագախումբը ապահովելու համար բավարար երաժիշտներ չունենք: Պետք է փորձել կրթել 5 տարեկանից: Լավ կլիներ, եթե այսօր խորհրդային ժամանակների մի քանի երաժշտական դպրոց ունենայինք, ինչպես նախկինում Չայկովսկու կամ Սայաթ-Նովայի երաժշտական դպրոցներն էին:
Մենք տաղանդավոր ազգ ենք, ինչպես եղել ենք, սակայն ինչ-որ հանգամանքների պատճառով որակյալ երաժիշտներ քիչ ունենք:

Этот год будет не менее насыщенным и интересным для поклонников Филармонического оркестра Армении
Для Государственного филармонического оркестра Армении 2014 год станет годом новых программ и достижений. Ожидаются концертные турне в ряде стран, по инициативе известной немецкой компании выйдет в свет и новый аудиодиск в исполнении музыкантов оркестра. Кроме того, немало сюрпризов обещает и 8-ой Ереванский международный музыкальный фестиваль. Многие объясняют успехи этого оркестра в последние годы тем, что у «пульта» управления стоит художественны руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян, а также неутомимым трудом и преданностью своему делу музыкантов этого оркестра. Корр. Арменпресс беседовала с маэстро Эдуардом Топчяном о достижениях возглавляемого им Филармонического оркестра Армении, программах этого года, ожидаемых гастролях и на другие не менее интересные темы.
Маэстро, каким был 2013 год для Филармонического оркестра Армении, чем он особо запомнился?
По оценкам специалистов, уровень оркестра очень повысился и это нас очень воодушевляет и придает нам новые силы. В прошлом году у нас были музыканты-легионеры, которые привнесли в оркестр свои краски и определенные европейские традиции. У нас появился фонд в США, который мы надеемся будет активно действовать. Хотя намечаемые гастроли в Китае не состоялись, а точнее, отложены на 2014 год, нам удалось выступить со многими известными солистами, которых мы мечтали принять в Армении, а с пианистом Андреасом Фёлихом даже удалось записать уникальный CD - с произведениями Моцарта. Это колоссальное событие в жизни оркестра. Не менее важным событием стало и исполнение последних симфоний Брукнера. Все эти достижения – творческие. Я мечтаю о том, чтобы наш оркестр достиг высокого мирового уровня.
А когда Вы собираетесь представить новый диск армянской музыкальной общественности. Какие именно произведения Моцарта включены в этот диск?
По всей видимости, уже в начале весны, окончательный вариант уже у нас. Это сделано на высоком профессиональном уровне, мы даже не ожидали. В диск вошли увертюры к знаменитым операм Моцарта - «Женитьба Фигаро» и «Дон-Жуан», а также 6-ой и 13-ый фортепианный концерты. Мы рады, что немецкая компании пожелала записать Моцарта в нашем исполнении, поскольку нас пока воспринимают только как исполнителей армянской музыки, хотя и это неплохо. Надеемся с ними же записать и 2-ую симфонию Арама Хачатуряна. Мы многого добились и, надеюсь, благодаря нашим усилиям, добьемся еще большего.
Начало 2014 года ознаменовалось историческим концертом замечательного польского композитора и дирижера Кшиштофа Пендерецкого
Доя меня Пендерецкий самый выдающийся композитор и музыкант современности. Сегодня понятия «талантливый», «одаренный, «гениальный» как-то сместились и нивелировались. Этими эпитетами легко разбрасываются в наши дни.
Клаудио Абадо - один из выдающихся дирижеров нашего времени, тоже не гений, хотя и был легендарным дирижером, обладавшим уникальным талантом. Исполнитель не может быть гением. Гением был Бетховен….
О Пендерецком, можно сказать, что он гений, он Брамс наших дней. Нам было радостно работать с ним, и он остался доволен нашими музыкантами. Мы специально попросили его не присутствовать на репетиции его второй симфонии, чтобы наше исполнение стало для него сюрпризом. И, действительно, услышав ее в нашем исполнении, Пендерецкий сказал, что симфония открылась ему по-новому, «вы исполнили ее лучше, чем я написал». Это гениальная симфония, и мы рады, что наше исполнение понравилось автору.
Какие концерты Филармонического мы услышим в этом году?
11 и 13 февраля мы представим вместе с Асмик Папян оперу «Тоска». Это сложное и любимое многими произведение давно не звучало в Армении. Кроме того, 15 февраля мы собираемся отметить 100-летие Арама Сатунца.
Как известно, 19 февраля Филармонический собирается почтить память ушедшего недавно из жизни Клаудио Абадо и исполнить «Реквием» Верди. Маэстро, Вы лично были знакомы с Абадо?
Я не только был знаком с ним, но, волею судеб, контактировал с ним целых 5 лет: имел право присутствовать на его репетициях, имел возможность общаться с ним, задавать ему вопросы. Он был гуманным и добрым человеком, но не очень общительным. Абадо много раз дирижировал «Реквием» Верди и сегодня репетируя это произведение, я как будто слышу его голос – «здесь сделай так, а здесь так»… Жаль, что его уже нет с нами.
А в этом году оркестр поедет на гастроли?
Нас ожидают два важных концертных турне. С 25 августа по 4 сентября мы будем выступать в Словении и Италии, а 4-14 октября – в Австрии, Италии и Германии. В последние годы мы мало гастролировали из-за финансовых проблем. А в этом году и до 2015 года у нас насыщенный график гастролей, видимо с целью представить оркестр на известных сценических площадках мира. На гастролях мы, в основном, будем исполнять произведении армянских и русских композиторов – Хачатуряна, Шостаковича, Чайковского.
С какими музыкантами-легионерами мы встретимся в этом году?
Ожидается много солистов, в частности, в рамках 8-го Ереванского международного музыкального фестиваля. Изабел Фауст и Кирилл Герштейн, которых нам с трудом удалось в свое время «привезти» в Армению, сегодня сами говорят, что снова приедут в нашу страну. Мы очень рады этому.
В прошлом году Вы упомянули о своем желании создать в Армении филармоническую школу-академию. Какие шаги в этом отношении уже сделаны?
Пока проблема в подходящем для академии месте, в удобной для нас площадке. Представьте, спонсоры у нас уже есть: Всеобщий армянский благотворительный союз готов реализовать этот проект. Мы даже знаем, кто будет преподавать в этой школе, дело за местом…
Как Вы думаете, есть ли у нас сегодня хорошие молодые музыканты?
Наверное, есть несколько, но их явно недостаточно для пополнения в будущем состава филармонического оркестра и оперы. Необходимо воспитывать музыкантов с 5 лет. Было бы хорошо, если бы и сегодня, как в советское время, действовали несколько музыкальных школ, таких как музыкальная десятилетка имени Чайковского или школа Саят-Нова…