ԱՄՆ պետդեպում տեղյակ չեն ադրբեջանական դիվերսիայի մանրամասներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարությունում տեղյակ չեն ադրբեջանական դիվերսիայի մանրամասներին և խոստացել են ուսումնասիրել փաստերը: Այս մասին ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում հայնտել է ԱՄՆ պետդեպի մամուլի խոսնակի տեղակալ Մարի Հարֆը` միաժամանակ կոչ անելով կողմերին խուսափել բռնությունից և խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհներով: Լրագրողը խնդրել է Պետքարտուղարութան դիրքորոշումը ներկայացնել հունվարի 19-ի լույս 20-ին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի հարձակման և հայ զինվոր Արմեն Հովհաննիսյանի սպանության կապակցությամբ: «Ես տեղյակ չեմ կոնկրետ միջադեպին: Ուրախ կլինեմ այն ստուգել և մեկնաբանություն ստանալ ձեզ համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պատասխանել է Հարֆը: Լրագրողը մեջբերել է ԱՄՆ-ի հայկական կազմակերպությունների և վերլուծաբանների մեղադրանքներն այն մասին, որ ադրբեջանական սպառնալիքների կամ հարձակումների պարագայում, ինչպես տեղի էր ունեցել մի քանի օր առաջ, Պետդեպարտամենտը, փոխանակ քննադատելու բռնության ակտը և հրադադարը խախտած կողմին` այս դեպքում Ադրբեջանին, հանդես է գալիս շատ ընդհանրական հայտարարություններով:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի երկուուղղությությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձ է կատարել: ԼՂՀ զինված ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանականդիվերսիոն խմբերի գործողությունները, երկու ուղղություններով էլ անցել են կազմակերպվածպաշտպանության և, հակառակորդին պատճառելով զգալի մարդկային և նյութական կորուստ, հետշպրտել ելման դիրքերը: Բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենայինվիրավորումից` հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում իր առջև դրվածմարտական խնդիրը արիաբար կատարելու ժամանակ զոհվել է կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը: Արցախինախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել էր հրամանագիր, համաձայն որի՝ ԼՂՀ պետականսահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար ԼՂՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով։

U.S. Department of State not aware of details of Azerbaijani subversive act
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The U.S. Department of State is not aware of the details of the Azerbaijani subversive act, but promises to examine the facts. As reports “Armenpress”, the U.S. Department of State Deputy Spokesperson Marie Harf stated this at the course of daily press briefing held on January 22 in Washington, DC. Also, Marie Harf called on parties to try to refrain from violence and to work through issues through peaceful means. A journalist addressed a question to Harf and stated: “There was a violation of ceasefire in Nagorno-Karabakh two days ago. Azerbaijani groups crossed the border and an Armenian soldier was killed. Do you follow? Do you have any statements from this building about that?” Responding the query Marie Harf stated: “I’m not aware of the specific incident. I’m happy to check with our folks and get you a comment.” Among other things the journalist stated that every time Azerbaijan threatens to launch an attack – or launches an attack, apparently, like couple of days ago – the State Department merely makes very general statements limited to calling both parties to remain calm instead of criticizing the act of violation and the party which violated the ceasefire – this case in Azerbaijan.
Previously it was reported that simultaneous attempts of penetration by the Azerbaijani subversive groups were recorded between 23:50 and 00:15 on January 19-20 in the north-eastern (Jraberd) and south-eastern (Korgan) directions of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies.
The Press Service of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic informed “Armenpress” that the front units of the Armed Forces of the Nagorno Karabakh Republic noticed the actions of the Azerbaijani subversive groups and started an organized defense in both directions. The rival was thrown back suffering palpable human and material losses.
Junior Sergeant Armen L. Hovhannisyan died from the wounds he received during the exchange of fire in the north-eastern direction.
An investigation has been launched to reveal the details of the incident.
On 20 January Artsakh Republic President Bako Sahakyan signed a decree on awarding posthumously NKR Defense Army’s N division's junior sergeant Armen Hovhannisyan for bravery shown during the defense of the NKR state border with the "For Courage" medal.