Սերգեյ Խաչատրյանը ճանաչվել է աշխարհի լավագույն երիտասարդ երաժիշտ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերած հայ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը ստացել է շվեյցարական Credit Swiss բանկի ամենամյա մրցանակը` ճանաչվելով «Աշխարհի լավագույն երիտասարդ երաժիշտ»: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով novostink.ru կայքը, ջութակահարին պարգևատրելու արարողությունը տեղի է ունեցել Վիեննայում հունվարի 18-ին: Ժյուրիի կազմը գլխավորել է Լյուցեռնի փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Միխայիլ Գաֆլիգերը:
Միաժամանակ Սերգեյ Խաչատրյանն արժանացել է նաև մրցանակի` շվեյցարական 75 հազար ֆրանկ գումարի չափով, ինչը երաժշտական բնագավառում «ամենաթանկ» մրցանակներից մեկն է: Մրցանակը նաև ենթադրում է, որ ջութակահարը կմասնակցի Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ համերգի: Այն Գուստավո Դուդամելյայի ղեկավարությամբ կկայանա սեպտեմբերի 13-ին:Google+ համակարգում շվեյցարական բանկի վերջին հրապարակային գրվածքը վերաբերում է հայ երիտասարդ երաժշտին. նրան շնորհավորել են հաջողության ու կոչմանն արժանանալու համար:
Սերգեյ Խաչատրյանի վերջին համեգը Երևանում կայացել է 2013 թ. սեպտեմբերի 15-ին, երբ նա «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես եկավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ: Սերգեյ Խաչատրյանը նվագում է 1740 թ. Ջ.Գվարներիի ստեղծած «Իզայի» ջութակով, որը նրան սիրով տրամադրել է ճապոնական Nippon երաժշտականհիմնադրամը: Համերգի նախօրեին հրավիրված ասուլիսում Խաչատրյանը խոստովանել էր, որ սեփական ժողովրդի համար նվագելը յուրահատուկ զգացողություն է, որն այլ բեմերում հնարավոր չէապրել։

Сергей Хачатрян признан лучшим молодым музыкантом мира
Всемирно известный армянский скрипач Сергей Хачатрян получил ежегодную премию швейцарского банка Credit Swiss как «Лучший молодой музыкант мира». Обэтом сообщает Арменпресс со ссылкой на novostink.ru.
Согласно информации, о награждении армянского скрипача 18 января в Вене объявило жюри, возглавляемое исполнительным и художественным руководителем Люцернского фестиваля Михаэлем Гафлигером.
Одновременно с этой наградой Сергей Хачатрян получит и приз в 75 000 швейцарских франков (это одна из самых «дорогих» наград в музыкальной сфере). Награда также предполагает, что скрипач примет участие в концерте с Венским филармоническим оркестром, который состоится 13 сентября под руководством дирижера Густаво Дудамеля.
Последний концерт Сергея Хачатряна в Ереване состоялся 15 сентября 2013 года, когда он выступил с Государственным молодежным оркестром Армении в концертном зале имени Арама Хачатуряна.
Сергей Хачатрян играет на скрипке «Изали, созданной Гварнери в 1740 году, предоставленной этому музыканту японским музыкальным фондом Nippon. На пресс-конференции, предшествующей его ереванскому концерту, музыкант признался, что играть для родного народа – особое чувство, которое не возможно испытать на других сценах.