Արգենտինայի հայ երիտասարդները դուրս են եկել բողոքի ադրբեջանական ստերի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի հայ երիտասարդները Բուենոս-Այրեսում բողոքի ցույց են իրականացրել ընդդեմ ադրբեջանական այն ֆիլմի, որը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասին ստեր է պատմում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Prensaarmenia կայքը, ֆիլմը ցուցադրվել էր Equilibrium Global մեդիա ընկերության և Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատան աջակցությամբ:
Հիշեցնելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռասիստական և քսենոֆոբիական այն արտահայտությունները, որոնցում ասվում էր` «Մեր հիմնական թշնամիները աշխարհի հայերն են և նրանց վերահսկողության տակ գտնվող կեղծ ու կոռումպացված քաղաքական գործիչները», Հարավային Ամերիկայի հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի անդամները նշել են, որ նման պարագայում Արգենտինայի նախկին նախագահ Ռաուլ Ալֆոնսին (ով հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հայտարարությամբ) կամ նախկին մեկ այլ նախագահ Նեստոր Կիչները Արգենտինայի ազգային Սենատի (ընդունել է օրենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին) հետ մեկտեղ, ըստ Ադրբեջանի, «կոռումպացված են», «կեղծավոր» և գտնվում են «հայկական վերահսկողության տակ»: Ցուցարարները քննադատել են նաև Ադրբեջանի վարած այն քաղաքականությունը, համաձայն որի` այն անձինք, ովքեր այցելում են ԼՂՀ, հայտնվում են «սև ցուցակում»: Նրանք մեղադրել են Պաուլո Բոտային` «ակադեմիական ժխտողին, ով կրկնում է թուրքական ստերը», և լրագրող Դիեգո Վելասկեսին, ով իր Equilibrium Global ընկերության միջոցով աջակցել էր ֆիլմի ցուցադրմանը:
«Ցանկացած ոք, ով մեղսակից է հանցագործություններին և ադրբեջանական ստերին, կդատապարտվի և կմերժվի ոչ միայն հայկական համայնքի, այլև` ողջ աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանների կողմից»,- ասել են ցույցի կազմակերպիչները:

Армянская молодежь Аргентины выступила с акцией протеста против азербайджанских измышлений
Представители армянской молодежи Аргентины организовали в Буэнос-Айресе акцию протеста в связи с азербайджанским фильмом, фальсифицирующем события, происходящие в Нагорно-Карабахской Республике. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на сайт Prensaarmenia, фильм демонстрировался медиа-компанией Equilibrium Global при содействии посольства Азербайджана в Аргентине.
Напоминая расистские и ксенофобские высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева, в частности: «Наши главные в мире враги – это армяне и находящиеся под их контролем лживые и коррумпированные политические деятели», члены Армянской молодежной федерации Южной Америки отметили, что в этом случае и бывший президент Аргентины (выступивший с заявлением о признании Геноцида армян) или бывший председатель Сената Аргентины Рауль Кичнер (при котором был принят закон о признании Геноцида армян) также, по логике Азербайджана, были «коррумпированными», «лживыми» и находились «под армянским контролем».
Демонстранты выступили с резкой критикой политики Азербайджана, согласно которой, те лица, которые посещают НКР, оказываются в «черном списке». Они обвинили Пауло Ботайя из «академических кругов», который повторяет турецкие измышления и журналиста Диего Веласкеса, компания которого содействовала показу этого фильма.
«Каждый, кто причастен к преступлениям и азербайджанским фальсификациям, будет осужден и отторгнут не только армянской общиной, но правозащитниками всего мира», - заявили организаторы акции протеста в Агрентине.