Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2013թ. մրցանակի հանձնման արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահի նստավայրում այսօր երեկոյան տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2013 թվականի մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, իպատիվ մրցանակի արժանացած՝ Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոյի և նրա տիկնոջ՝ Կումիկո Մակիմոտոյի, հրավիրված ընդունելությանը Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՀՏՏ) մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը ներկայացրել է մրցանակակրի ընտրման ընթացակարգը, նախորդ տարիներին մրցանակի արժանացածներին, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում Հայաստանի մրցակցային առավելությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ տարիներ անց կարձանագրվի, որ այս մրցանակաբաշխության արդյունքում համաշխարհային տեխնոլոգիական գիտակրթական և բիզնես միջավայրի ամենալուսավոր ու հեղինակավոր մարդիկ, դառնալով մրցանակակիր, կգան Հայաստան՝ իրենց հետ բերելով բարձրագույն տեխնոլոգիական ժամանակակից մշակույթ և ամբողջ աշխարհում կբարձրացնեն մեր պետության ճանաչողությունն ու վարկանիշը՝ որպես գիտելիքին և ինտելեկտին ապավինող երկիր: Հայաստանի մրցակցային առավելությունները, Հովիկ Մուսայելյանի խոսքով, սերտորեն կապված են ՏՏ ոլորտի հետ, և Հայաստանն ունի բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալներն ու ներուժը՝ դառնալու տարածաշրջանային կենտրոն և կարևոր դերակատար: Իր խոսքում մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահը մեջբերել է նաև 2011թ.-ի ՀՀ Նախագահի մրցանակին արժանացած հանրահռչակ Սթիվ Վոզնյակի խոսքերը. «Չկա Նոբելյան մրցանակ ՏՏ ոլորտում, բայց այս մրցանակն ինձ համար հավասար է Նոբելյանին, այն ստանում եմ Հայաստանի Նախագահից և հպարտ եմ դրա համար»:
Հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանն ընդունելության մասնակիցներին համառոտ ներկայացրել է մրցանակի արժանացած Ցուգիո Մակիմոտոյի կենսագրությունը:
Ընդունելությանը մասնակցող Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիկահիտո Հարադան երախտագիտություն է հայտնել ՏՏ ոլորտում նշանակալի հաջողությունների հասած իր հայրենակցի՝ աշխարհահռչակ Ցուգիո Մակիմոտոյի վաստակը Հայաստանի կողմից գնահատելու և նման բարձր մակարդակով մրցանակի արժանացնելու համար, ինչը, նրա համոզմամբ, վկայում է հայ-ճապոնական դինամիկ զարգացող ամուր բարեկամական հարաբերությունների մասին:
Մրցանակի հանձնման առիթով տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
Մրցանակակիր Ցուգիո Մակիմոտոն իր շնորհակալական խոսքում երախտագիտություն է հայտնել ՏՏ ոլորտի ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկին արժանանալու կապակցությամբ, ներկայացրել իր գործունեությունը և խոսել աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
Իր շնորհավորական խոսքում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է.
«Հարգելի՛ պարոն Մակիմոտո,
Այսօր ես հաճելի պարտականություն եմ կատարել` դոկտոր Ցուգիո Մակիմոտոյին հանձնել եմ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակը: Դոկտոր Մակիմոտոն Ճապոնիայի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արդյունաբերության ամենաակնառու դեմքերից է: Նա հեռատես է այնքան, որ նրա պատկերացումներն ու առաջարկները միշտ էլ առաջ են անցել ժամանակից: Վերջին տասնհինգ տարիների ընթացքում ականատես ենք եղել մարդկանց և նույնիսկ մասնագետների մոտեցումները հեղափոխող տարաբնույթ ապրանքների և հարթակների ստեղծմանը, ինչպիսիք են սմարթ-քարտերը, սմարթ-հեռախոսները, էլեկտրոնային գրքերը և այլն: Դրանց ակունքներում նաև պարոն Մակիմոտոյի գաղափարներն են:
Այս մրցանակով Հայաստանի ժողովուրդը իր հիացմունքն ու երախտագիտությունն է հայտնում նրանց, ովքեր առաջ են տանում մարդկային քաղաքակրթությունը և իրենք էլ դառնում են ժամանակի յուրօրինակ խորհրդանիշներ: Այս մրցանակով մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում ոչ միայն պարոն Մակիմոտոյին, այլև նրա հայրենիքին` Ճապոնիային, որտեղ ապրում են խիզախ ու աշխատասեր, իմաստուն ու տաղանդավոր մարդիկ: Մենք վկան եղանք Ճապոնիայում տեղի ունեցած ահավոր երկրաշարժի, և հատկապես այն փաստի, թե ինչպիսի տոկունությամբ է ժողովուրդը կանգնում բնության տարերքի դեմ և ինչպիսի կազմակերպվածությամբ ու համախմբվածությամբ է բուժում իր վերքերը: Բազում երկրաշարժեր տեսած մեր երկրի ու ժողովրդի համար դա իսկական դաս էր:
Ճապոնիայի տնտեսական և տեխնոլոգիական նվաճումները տպավորիչ են և ուսանելի ոչ միայն մեր, այլև աշխարհի համար: Այս մրցանակով մենք նաև ցանկանում ենք մեր երիտասարդների հատուկ ուշադրությունը հրավիրել հաջողված գործերի և հաջողակ մարդկանց վրա: Ցանկանում ենք նրանց տալ ճիշտ ուղենիշներ և օրինակներ: Համոզված ենք, որ երկրի ամենամեծ հարստությունը մարդն է, և Ճապոնիայի օրինակն էլ դրա վառ ապացույցն է:
Հարգարժա՛ն պարոն Մակիմոտո,
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Համոզված եղեք, որ, Ձեր հայտնաբերած «Մակիմոտոյի ալիքը», եթե պատկերավոր արտահայտվենք, կտրել է ծովեր ու օվկիանոսներ և հասել է Հայաստան: Մեր երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ամենաարագ զարգացող բնագավառն է, և մենք լուրջ հույսեր ենք կապում այս հեռանկարային ճյուղի հետ: Ձեզ նման մարդկանց շնորհիվ այսօր աշխարհում բոլոր գործընթացները, այդ թվում` և քաղաքական, ձեռք են բերել նոր արագություններ: Այսօրվա երիտասարդները նույնիսկ չգիտեն, թե վաղը ինչ նոր մասնագիտություններ են ի հայտ գալու: Այս պայմաններում մեծանում է առանց բացառության բոլորի պատասխանատվությունը, որը մեզ առաջնորդում է քայլել ժամանակին համընթաց:
Հարգարժա՛ն դոկտոր Մակիմոտո,
Մաղթում եմ Ձեզ և Ձեր ընտանիքին առողջություն և ամենայն բարիք, նորանոր հաջողություններ Ձեր շնորհակալ գործում: Համոզված եղեք, որ այդ հաջողություններով մենք այստեղ ուրախանալու ենք:
Շնորհակալ եմ, որ եկել եք Հայաստան: Շնորհակալ եմ նաև Ձեր այն աշխատանքի համար, որ այս 10-12 օրերի ընթացքում Դուք կատարելու եք Հայաստանում:

Armenia’s President receives recipient of 2013 Presidential Award Ceremony for Global Contribution in area of IT
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS: Tonight, the Presidential Award Ceremony of the Republic of Armenia for Global Contribution in area of IT for 2013 took place at the Presidential Palace.
“Armenpress” was informed from the Department for Mass Media and Public Relations of the President’s staff of the Republic of Armenia that at the reception held in honor of Mr. Tsugio Makimoto, the President of Semiconductor Industry Association, former CEO of the Hitachi Company and Mrs. Kumiko Makimoto, the President of the Executive Council of the Award Committee of the World Information Technologies (WIT) Hovik Musayelyan presented the procedure of selecting the Award winners, named previous winners of the Presidential Award, spoke about the concept behind the Presidential Award and its goal, as well as about Armenia’s competitive advantage in the IT area. He expressed hope that some years from now, it will be noted that thanks to this Award, the most brilliant and outstanding individuals of the world science, education and business, becoming the recipients of the this Award, will come to Armenia, bringing with them the contemporary culture of high-tech and will promote the image of our country and make it recognizable all over the world as a country which stands on knowledge and intellect. According to Hovik Musayelyan, Armenia's competitive advantage is linked closely to the IT area and our country has every necessary prerequisite and potential to become a regional hub and important player in that area. In his remarks, the President of the Executive Council of the Award Committee also quoted the winner of the RA Presidential Award for 2011, famous Steve Wozniak, “There is no Noble Prize in the IT area but for me this award equals Noble Prize. I receive it from the President of Armenia, and I am proud for that.” A member of the Commission, Tony Moroyan briefly presented to the guests of the reception the biography of the Award winner Tsugio Makimoto. Present at the reception was the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Tikahito Harada who expressed gratitude for the recognition by Armenia of the significant input made by the world-famous Tsugio Makimoto to the IT area and for bestowing him with such a high award, which according to the Ambassador proves the existence of dynamically developing strong friendly ties between Armenia and Japan. At the reception held on the occasion of the Award ceremony, President Serzh Sargsyan made a statement. In his thank-you remarks, the Awardee Tsugio Makimoto expressed gratitude for being awarded one of the most prestigious awards in the IT area spoke about his work and prospects of development of information technologies in the world.
Congratulatory remarks by the President of Armenia at the Presidential Award Ceremony of the Republic of Armenia for the Global Contribution to the Area of Information Technologies
Respectable Mr. Makimoto,
Today, I have performed a very enjoyable duty: I have handed to Mr. Tsugio Makimoto the RA Presidential Award for the Global Contribution to the area of the Information Technologies. Dr. Makimoto is one of the most distinguished personalities in Japan’s IT industry. He is so farsighted that his vision and proposals are always ahead of times. In the last fifteen years, we have witnessed creation of various revolutionary goods and platforms which have changed the approaches of the public and even of the specialists, among them Smart cards, Smart phones, electronic books, etc. All this was inspired also by Dr. Makimoto’s ideas. With this Award, the people of Armenia manifest their admiration and gratitude to those who are moving forward the human civilization and in their own way become symbols of their times. With this Award we pay tribute not only to Dr. Makimoto but also to his native land – Japan, the home of brave and diligent, wise and talented people. We witnessed how a horrific earthquake shattered Japan; we also witnessed how the people withstood tenaciously that natural catastrophe and how united and organized they work for healing their wounds. For our country and our nation, which have witnessed multiple earthquakes, it is a real lesson. Japan’s economic and technological achievements are remarkable and instructive not only for us but also for the entire world. With this Award, we also strive to attract attention of our young people to effective deeds and successful people. We want to give our young people right examples and true guidelines. We strongly believe that people are the greatest treasure of the land, and Japan is a strong proof of that.
Dear Mr. Makimoto,
I once again congratulate you on this Award. Please be assured that the Makimoto’s Wave discovered by you has, so to speak, crossed the ocean and reached Armenia. The IT area is the most rapidly developing area in Armenia and we pin great hopes on this promising field. Thanks to the individuals like yourself all processes in today’s world, including political, have acquired a new speed. Today’s young people have no idea what new professions will emerge tomorrow. In situation like this every one, no exceptions, has a greater responsibility which makes us move in step with times.
Respectable Doctor Makimoto,
I wish you and your family good health and all the best, new achievements in your gratifying work. Please be assured that your success will make us here, in Armenia very happy. Thank you for coming to Armenia, I also thank you for the works you will be performing in Armenia in next ten or twelve days.