Հալեպում հրասանդների պայթյունի հետևանքով մի քանի հայեր են վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում անցած մի քանի օրերի ընթացքում հրասանդների ընկնելու հետևանքով մի քանի հայեր են վիրավորվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Հալեպի աղբյուրը՝ ավելացնելով, որ մի քանի օր առաջ հրասանդներ են ընկնել հայկական Նոր Գյուղ թաղամասի վրա, որի հետևանքով հայեր են վիրավորվել: «Նրանցից մեկի լյարդն է վնասնվել, իսկ մյուսների վիճակը կայուն է, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- նշեց աղբյուրը՝ հավելելով, որ Հալեպում ընդհանուր իրավիճակը կայուն է, մեծ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել, չնայած որ մերթընդմերթ հրասանդներ են ընկնում քաղաքի տարբեր թաղամասերի վրա՝ պատճառելով նյութական վնասներ: Հրասանդներ են ընկել Ազիզիե թաղամասում գտնվող Լատինաց եկեղեցու վրա այն ժամանակ, երբ եկեղեցում պատարագ էր մատուցվում:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրականությանը, ապա աղբյուրը նշեց, որ քաղաքում էլեկտրամատակարարումը համեմատաբար երկարատև է, թեև օրվա ընթացքում մի քանի անգամ հոսանքազրկում, այդուհանդերձ, լինում է:
Ոչ պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն՝ Սիրիայում 2011թ.-ի մարտից սկսված հակակառավարական շարժումների հետևանքով զոհվել է 120 հազար մարդ, այդ թվում` մի քանի տասնյակ հայեր:

В результате взрыва снаряда в Алеппо несколько армян получили ранения
В сирийском городе Алеппо в результате артиллерийского обстрела было ранено несколько армян. Об этом в беседе с Арменпресс сказал источник из Алеппо, добавив, что несколько дней назад снаряд упал на армянский квартал Ждейда, в результате чего были ранены армяне.
«Повреждена печень одного из них, а положение остальных стабильное, больших изменений не произошло, хотя время от времени падают снаряды на разные кварталы города, нанося материальный ущерб», - отметил источник.
По его словам, снаряд упал на Латинскую церковь в квартале Азизие в то время, когда в церкви проходила служба.
Что касается электричества, то, по словам источника, электроснабжение в городе немного длиннее, и хотя несколько раз в день электричество отключается, однако снова восстанавливается,
По неофициальным данным, с марта 2011 года в результате антиправительственного движения в Сирии погибло около 120 тысяч человек, в том числе несколько десятков армян.