Նախագահը հաստատել է ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգը հաստատելու մասին որոշումը. Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, որոշման մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 56-րդ հոդվածով և հիմք ընդունելով Ազգային անվտանգության խորհրդի 2013 թվականի սեպտեմբերի 5-ի նիստի առաջարկությունը` որոշում եմ.
1. Հաստատել Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգը` համաձայն հավելվածի:
2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` վեցամսյա ժամկետում մշակել և հաստատել Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող 2014-2020 թվականների միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցը:
3. Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմին` յուրաքանչյուր կիսամյակ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացնել ամփոփ տեղեկատվություն Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների և դրանց իրականացումն ապահովող 2014-2020 թվականների միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցի իրականացման վերաբերյալ»:

YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan signed the decree on the energy security concept. The Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office informed Armenpress that the decree says in particular: “Guided by the 56th article of the Constitution of the Republic of Armenia and based on the proposal made at the session of the National Competitiveness Council on September 5 2013, I decide to:
- Approve the concept of the energy security of the Republic of Armenia in accordance with the Appendix.
- Instruct the Government of the Republic of Armenia in six months to develop and approve the program schedule of the events to be held in 2014-2020 providing for the energy security concept.
- Instruct the staff of the National Competitiveness Council to present to the President of the Republic of Armenia detailed information about the implementation of the energy security concept and program schedule of the events to be held in 2014-2020 providing for the energy security concept”.