Լևոն Անանյանի կարծիքներն ու մտորումներն ամփոփվել են «Ժամանակ և ոգի» գրքում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին տարբեր գրողներ իրենց հրատարակություններն ու գործերը նվիրել են գրող, հրապարակախոս Լևոն Անանյանին: Դրանցից է գրող, թարգմանիչ Սարգիս Կիրակոսյանի «Ժամանակ և ոգի» հրապարակախոսական ժողովածուն: Գրքում ամփոփված են Լևոն Անանյանի մտքերը, կարծիքներն ու հրապարակախոսությունը` կյանքի, հայ ազգի, հայոց պատմության և գրականության մասին: Այս մասին Լևոն Անանյանին նվիրված հուշ-ցերեկույթի ժամանակ նշեց Հայաստանի գրողների միության նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Միլիտոնյանը: «Դժվար է առանց Լևոնի պատկերացնել Գրողնեի միությունը: Լևոնի արած գործը շատերս գիտենք որպես գործողություն և աշխատանքային պարտականություն, բայց նաև քիչ չէ նրա հսկայական աշխատանքը որպես լրագրող, հրապարակագիր, թարգմանիչ, բանաստեղծ ու արձակագիր»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` շեշտեց Էդուարդ Միլիտոնյանը:
Գրքի հեղինակ Սարգիս Կիրակոսյանը նշեց, որ այս աշխատության նախաձեռնողը Լևոն Անանյանն է, իսկ ինքը դա իրագործողն է: Սարգիս Կիրակոսյանիբնութագրմամբ` ինչպես իր կյանքում էր անդադար աշխատում, այնպես էլ նույն ռիթմով «գրողներին ու հասարակությանը մատնեց ահավոր ու ալեխռով կացության»: «Գիրքն ամփոփում է հետանկախացման վերջին 20 տարիների ընթացքում հայ ժողովրդի կյանքը բոլոր երեսներով` ազգային, պետական, սոցիալական և ապագայի պայծառ տեսլականով: Այս գիրքը վայրկյան առ վայրկյան ապրած արվեստագետի ժամանակաշրջանը պատկերող հրաշագործ է»,- նշեց գրողը` հավելելով, որ «Ժամանակ և ոգի» հրապարակախոսական ժողովածուն հավերժի ուղեկից է մեզ համար:
Երևանում, սեպտեմբերի 2-ին, 67 տարեկանում կյանքից հեռացավ Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
Լևոն Զաքարի Անանյանը ծնվել է 1946թ. հոկտեմբերի 13-ին, Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում։ 1964թ. ավարտել է Կողբի միջնակարգ դպրոցը, 1968թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը։ Աշխատել է մի շարք պարբերականներում և միաժամանակ խմբագրել «Մանկավարժ» թերթը։ 1975թ. աշխատանքի է անցել «Գարուն» գրական ամսագրի խմբագրությունում, 1990թ. ընտրվել է «Գարուն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր։ 1992թ. հիմնադրել է «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն առաջին անգամ բնագրից թարգմանությամբ հայ ընթերցողներին ներկայացրեց համաշխարհային գրականության մի շարք ստեղծագործություններ։ 2001թ. ընտրվել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ։ Դասախոսել է Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում։ «Նոյեմբերյան» հասարակական կազմակերպության ղեկավարն է 2002 թվականից։ Գրել, կազմել և խմբագրել է բազմաթիվ գրքեր, հարյուրավոր հրապարակախոսական հոդվածներ, առաջաբաններ։ 2008թ. մայիսի 26-ին նրան շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ պատվավոր կոչումը։
Ցերեկույթին ներկա էր նաև Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը: Նա ցավով, բայց միաժամանակ նաև հպարտությամբ էր հիշում Լևոն Անանյանին, նրա կատարած աշխատանքն ու կյանքի ռիթմը: «Ամենքին տրված չէր ստեղծագործել ու միաժամանակ լինել լիդեր: Լևոն Անանյանը կարողանում էր դա անել: Այդ իսկ պատճառով ես ուզում եմ նրան հետմահու հանձնել Ժուռնալիստների միության հուշամեդալը: Ցավում եմ, որ չկարողացա դա անել նրա կենդանության ժամանակ»,- նշեց նա:
Հոկտեմբերի 13-ին լրացավ գրող, հրապարակախոս Լևոն Անանյանի ծննդյան 67-ամյակը: Այս առիթով Լիբանանահայ գրող Սարգիս Կիրակոսյանը Բեյրութում տպագրել և Հայաստան էր տեղափոխել գրողի հիշատակին նվիրված «Ժամանակ և ոգի» հրապարակախոսական ժողովածուն:

Thoughts and opinions of Levon Ananyan to summarize in “Time and spirit”
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. In recent days, various writers have devoted their publications and works to the writer, publicist Levon Ananyan. Among them is the book "Time and spirit" written by the writer, translator Sargis Kirakosyan.As reports Armenpress, it has been published in Antelias, which encloses the selected works by the former Chairman of the Writers Union of Armenia Levon Ananyan. The aforesaid book has been published in the classical Armenian language. The volume, which was published a month after the demise of the prominent Armenian intellectual, introduces a number of literary and publicistic works, publications, and speeches by Levon Ananyan. The acting President of the Writers' Union of ArmeniaEduardMilitonyan pointed out it at the commemorative-matinee devoted to Levon Ananyan: "It is difficult to imagine the Writers’ Union without Levon Ananyan. The work done by him is known to us as activity and working duty, but the great activity as a journalist, publicist, translator, poet and writer is really worth mentioning".
In a conversation with "Armenpress" the editor of the publication Sargis Kirakosyan underscored: "We had promised Ananyan to hand the volume over to him personally on his birthday, as the volume was almost ready. But the cruel monster called destiny turned out to be too coldhearted to let us to realize our desire." On September 2 the President of the Writers' Union of Armenia Levon Ananyan passed away in Yerevan at the age of 67.
Levon Ananyan was born on October 13, 1946 in Koghb village of Tavush region. In 1964 he graduated from secondary school in Tavush. Levon Ananyan is a graduate of the Yerevan State University, Department of Philology. He has worked for a number of state journals. For approximately 25 years he worked for the "Garoun" monthly. In 1989, he became a member of the Writers Union of Armenia, and from 1990 – 2001 he was chief editor for "Garoun". In 2001, he was elected the President of the Writers' Union of Armenia. He lectured at the Yerevan State University Department of Journalism. He is the president of the Noyemberyan NGO. He is also a member of the Journalists' Union. He has authored many articles on social and political issues, which have been printed in the state press. He has also translated and published Russian and English books to the Armenian language; he founded "Apollo" Publishers (The biography according to Wikipedia free encyclopedia).