«Անելիք բանկ»-ի նոր ռազմավարության մեջ առաջնային կլինի ՓՄՁ մանրածախ բանկային ծառայությունների մատուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանյան «Կրեդիտ Բանկ Ս.Ա.Լ.» ընկերությունը, դառնալով «Անելիք բանկ»-ի 100 տոկոս բաժնետեր, կկապի Հայաստանի ֆինանսական շուկան երկու ամենախոշոր հայ համայնքներ ունեցող երկրների՝ Ռուսաստանի և Լիբանանի հետ։ Այս մասին «Անելիք Բանկ»-ի հրավիրած ընդունելության ժամանակ ասաց «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։ Նրա խոսքով՝ բանկի որդեգրած նոր ռազմավարության մեջ առաջնային են լինելու փոքր և միջին ձեռնարկությունների ուղղված մանրածախ բանկային ծառայությունների մատուցման ոլորտները։ «Այդ գործում, անկասկած, մեծ է լինելու «Կրեդիտ Բանկ Ս.Ա.Լ.»-ի աջակցությունը՝ փորձի փոխանցման, ծրագրային և այլ տեխնիկական ապահովվածություն տրամադրելու առումով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Կարամանուկյանը։
«Կրեդիտ Բանկ Ս.Ա.Լ.»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ֆրեդի Զրեյն իր հերթին նշեց. ««Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի ամենահին բանկերից է, որը շուրջ քառորդ դար գործում է Հայաստանի ու ԱՊՀ երկրների ֆինանսական շուկայում։ Դառնալով բանկի բաժնետոմսերի սեփականատերը՝ մենք կանենք առավելագույնը, որպեսզի այն հաջողություններ գրանցի իր գործունեության բոլոր ոլորտներում։ Վստահ ենք, որ բանկի նոր ղեկավարությունը՝ ի դեմս բանկի վարչության նախագահ Ներսես Կարամանուկյանի, կկարողանա բանկի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները հասցնել այնպիսի մակարդակի, որ այն համալրի Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների շարքերը»։
Մինչ «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնետեր դառնալը լիբանանյան «Կրեդիտ Բանկ»-ին էր պատկանում «Անելիք Բանկ»-ի բաժնետոմսերի 89,95%-ը: «Կրեդիտ Բանկ»-ը Մերձավոր Արևելքի ֆինանսական շուկայում առաջատար բանկերից է` ակտիվների ավելի քան 2,5 մլրդ դոլար ծավալով: Բանկն Արաբական բանկերի Միության անդամ է և ակտիվորեն մասնակցում է արաբական երկրների միջև ֆինանսական հարաբերություններ զարգացմանը: «Կրեդիտ Բանկ Ս.Ա.Լ.»-ըի գործառնական ցանցը ներառում է 20 մասնաճյուղ Լիբանանում, «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն՝ Հայաստանում, «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ն՝ Ռուսաստանում։

По новой стратегии банка «Анелик» приоритетными будут сферы предоставления банковских услуг представителям малого и среднего бизнеса
Ливанский «Credit Bank S.A.L.» консолидировал 100 процентов акций ЗАО «Банк Анелик». Банк будет связывать армянский финансовый рынок с двумя странами, имеющими самые крупные армянские общины – Ливаном и Россией. Как сообщает Арменпресс, об этом объявил председатель правления банка Нерсес Караманукян.
По его словам, в новой стратегии банка первостепенными будут сферы предоставления банковских услуг представителям малого и среднего бизнеса. «В этом деле, бесспорно, будет большое содействие «Credit Bank S.A.L.» в плане обмена опытом, предоставления программного и другого технического обеспечения», - отметил он.
Генеральный исполнительный директор ливанского «CreditBank»-а Фреди Зрей в свою очередь отметил: «ЗАО «Анелик Банк» является одним из самых старых банков Армении, который действует уже около четверти века в финансовых рынках Армении и стран СНГ. Став 100%-ым акционером банка, мы сделаем все возможное, чтобы он зафиксировал успехи во всех сферах деятельности. Мы уверены, что новое руководство банка в лице председателя правления Нерсеса Караманукяна сможет довести финансовые показатели до такого уровня, чтобы банк пополнил ряды лидеров банковской сферы Армении».
Ранее ливанский CreditBank, имевший долю в 89,95%, приобрел оставшиеся 10,05% акцийбанка «Анелик Банка».