«Արագիլ»-ն այժմ կճախրի ՀՀ առաջին տիկնոջ «Աղոթքի» ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արագիլ» վերարտադրողական բժշկության աջակցության հիմնադրամը նոր հիմներգի հնչյունների ներքո կշարունակի իր գործունեությունը։ ՀՀ Առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հեղինակած «Աղոթք» երգը հիմնադրամի նոր հիմն է։ Վերարտադրողական բժշկությանը նվիրված կոնֆերանսի ժամանակ ՀՀ առաջին տիկինը ուրախությամբ նշեց, որ «Արագիլ»-ն արդեն բացել է իր թևերը։ «Հույս ունեմ, որ սա կդառնա այն բարի արագիլը, որը երեխաներին կբերի և կհասցնի իրենց ընտանիք։ Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ, սիրելի՛ բժիշկներ, և մաղթում, որ լինեք զգույշ և բարխիղճ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Ռիտա Սարգսյանը։ «Արագիլ» հիմադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ռիտա Սարգսյանը նշեց, որ ուրախությամբ է հեղինակել երգը, որն այժմ հիմնադրամի խորհրդանիշներից մեկն է։
«Արագիլ» հիմնադրամը կոչված է օգնելու անպտղությամբ տառապող զույգերին: Հիմնադրամը Հայաստանի հեռավոր մարզերում և ԼՂՀ-ում անպպտղության բուժման կենտրոններ հիմնելու ծրագիր է մշակում, քանի որ այդ շրջանների բնակիչներին դժվար է բուժման համար Երևան հասնել։ Հիմադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ գինեկոլոգ Կարինե Փոխունցը նշեց, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ զույգեր, որոնք չեն կարող երեխա ունենալ, և այժմ նրանք կգտնվեն հիմնադրամի օժանդակության ներքո։ «Հիմնադրամի ստեղծման նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության դեմոգրաֆիկ խնդիրների լուծմանն աջակցելը, վերարտադրողական բժշկության կազմակերպումը: Հիմնադրամի գործունեությունը հիմնվում է ժողովրդավարության, մարդասիրության, հանրամատչելիության, ազգային և համամարդկային արժեքների զուգորդման, անձի ազատ զարգացման, ինքնավարության ու կրթության աշխարհիկ բնույթի սկզբունքների վրա: Մենք իրականացնում ենք ֆինանսական աջակցություն անապահով ընտանիքներին՝ անպտղության բուժման նպատակով»,- նշեց Փոխունցը։
Հայաստանում մոտավորապես 9000 զույգ այսօր կարիք ունի արտամարմնային բեղմնավորման։ Այս հարցը որոշ չափով լուծելու նպատակով Վերարտադրողական առողջության հայկական ասոցիացիան ստեղծել է «Արագիլ» հիմնադրամը, որի միջոցով հավաքված դրամաշնորհները կուղղվեն այն ընտանիքներին, որոնք ունեն դրա կարիքը:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS։ “Aragil” fund of assistance to reproductive medicine will continue its activities under the sounds of the new anthem. The song “Prayer”, authored by the first lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan, is the new anthem of the fund. At the conference dedicated to the reproductive medicine Rita Sargsyan stated that “Aragil” has already opened its wings. “I hope that this will be the kind stork, which will bring the children to their families”, - said the first lady of the Republic of Armenia, as reported by Armenpress.
The member of the Board of regents, the gynecologist Karine Pokhunts noted that in Armenia there are so many couples, who cannot give birth to children and now they will be under the assistance of the fund.
About 9000 couples in Armenia need insemination. To settle this issue to some extent, the Armenian Association of Reproductive Medicine founded “Aragil” fund, the collected means of which will be directed to the families with the abovementioned problem.
“Aragil” fund of assistance to reproductive medicine is a non-profit organization that pursues public health, charitable and other socially useful purposes, was founded on April 18th, 2011 according to the decision of the founder.
The purpose of the fund foundation is the assistance to the solution of demographic problems in the Republic of Armenia, the organization of reproductive medicine. Fund activity is based on a combination of democratic, humanistic, public, national and global values, on the principles of free development of a person, autonomy and ordinary nature of education.
The fund works under aegis of the first lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan. The Board of regents and the Head of Fund are the governing body of the fund.Members of the Board of regents fulfill their duties without remuneration, on a voluntary basis.
“Aragil” fund much hopes for close cooperation with all interested people. Medical communities, pharmaceutical companies, financial structures, corporations, insurance companies and certainly government bodies have to become our full and constant partners.