Ռուբեն Սաֆրաստյանը հավանական չի համարում Սիրիայում իրաքյան սցենարի կրկնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում քիմիական զենք կիրառելու շուրջ ստեղծված իրադրության ֆոնին ԱՄՆ ռազմական միջամտության մասին խոսելը վաղաժամ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին նշեց արեւելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Ես կարծում եմ, որ վաղ է դրա մասին հիմա խոսելը: Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում եւ որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մոտեցնում են իրենց ուժերը Սիրիայի սահմանին վկայում է այն մասին, որ դեռեւս նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում, եւ ես համոզված չեմ, որ ամերիկացիները վերջնական որոշում ընդունել են»,- ասաց արեւելագետը:
Սաֆրաստյանը կարեւորեց Ռուսաստանի դերը ԱՄՆ ռազմատենչ նախապատրաստությունները կանխելու հարցում՝ հիշեցնելով օգոստոսի 25-ին խնդրի առնչությամբ ՌԴ արձագանքը: Նրա համոզմամբ՝ անհրաժեշտ է ոչ թե ընդհանուր հայտարարությունների հիման վրա եզրակացություններ անել Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման եւ կիրառողների մասին, այլ ՄԱԿ-ի փորձագետների գնահատականի: Սաֆրաստյանը հիշեցրեց, որ Սիրիայի իշխանությունները օգոստոսի 25-ին թույլատրել են ՄԱԿ-ի փորձագիտական խմբին՝ ուսումնասիրել քիմիական զենքի կիրառման տարածքը: «Ամենակարեւորն առաջին հերթին պետք է սպասել ՄԱԿ-ի մասնագիտացված խմբի եզրակացությանը»,- ասաց արեւելագետը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ կողմից Սիրիայի իշխանություններին ներկայացվող մեղադրանքը քիմիական զենք կիրառելու մասին չի կարելի ընդունել որպես հիմք, քանի որ կան նաեւ այլ մեղադրանքներ: «Կան մեղադրանքներ, որ քիմիական զենքը կիրառվել է ապստամբական ուժերի կողմից եւ կարծես թե այդ մեղադրանքներն ավելի հիմնավոր են»,- նկատեց Սաֆրաստյանը:
Նա հավանական չհամարեց Իրաքի սցենարի կրկնությունը՝ ներկայիս աշխահաքաղաքական իրադրությունը հաշվի առնելով: «Հիմա աշխարհում այլ է իրադրությունը, հիմա Ռուսաստանը այլ է: Ռուսաստանի պոտենցիալ հնարավորությունները եւ քաղաքական վճռականությունն ավելի բարձր մակարդակի վրա են»,- եզրափակեց արեւելագետը:
Սիրիայում իրավիճակը սրվել էր օգոստոսի 21-ին, երբ լրատվամիջոցները հայտնեցին Դամասկոսի արվարձաններում կառավարության զինված ուժերի կողմից քիմիական զենքի օգտագործման մասին: Նախնական տվյալներով, հարձակմանը զոհ է գնացել 600 մարդ: Սիրիայի ընդդիմադիր կոալիցիան հայտարարել է, թե զոհերի թիվը կարող է հասնել մինչեւ 1300-ի: Միջադեպից հետո կողմերը ոչ մեկ անգամ հայտարարեցին զենքի կիրառմանն իրենց չմասնակցելու մասին` միմյանց մեղադրելով դրանում: ԱՄՆ-ը մեծացրել է Սիրիայի շուրջ ռազմական ներկայությունը՝ ակտիվացնելով ռազմական միջամտության սցենարի քննարկումները: Սիրիայի կառավարությունը օգոստոսի 25-ին թույլատրել է ՄԱԿ-ի փորձագետներին այցելել քիմիական հարձակման հնարավոր վայրերը:

Рубен Сафрастян не считает вероятным повторение иракского сценария в Сирии
На фоне ситуации, связанной с применением химического оружия в Сирии, говорить о военном вмешательстве США – преждевременно. Это мнение в беседе с Арменпресс высказал востоковед Рубен Сафрастян. «Думаю, пока рано об этом говорить. То, что сейчас происходит и то обстоятельство, что США приближают свои ВС к границам Сирии свидетельствует о том, что пока идут подготовительные работы. Я не уверен, что американцы приняли окончательное решение по этому вопросу», - заявил востоковед.
Сафрастян подчеркнул роль России в предупреждении воинственных подготовок со стороны США, напомнив о реакции РФ 25 августа. По его мнению, необходимы не общие заявления и рассуждения о применении химического оружия в Сирии и о тех, кто его применил, а оценка экспертов ООН.
Востоковед напомнил, что власти Сирии 25 августа дали разрешение экспертной группе ООН ознакомиться с территорией применения химического оружия. «Самое важное, дождаться заключения экспертной группы ООН», - сказал Сафрастян, добавив, что обвинения, озвученные США в адрес властей Сирии относительно применении последними химического оружия, нельзя принимать за основу, поскольку есть и другие обвинения. «Есть обвинения в том, что химическое оружие было использовано повстанцами и эти обвинения, как будто. более аргументированы», - отметил Сафрастян.
Он не считает вероятным повторение иракского сценария в Сирии, учитывая нынешнюю внешнеполитическую ситуацию. «Сейчас в мире другая ситуация, сейчас и Россия – другая. Потенциальные возможности РФ и политическая решимость находятся на более высоком уровне», - приходит заключению Рубен Сафрастян.
Ситуация в Сирии обострилась 12 августа, когда СМИ сообщили об использовании химического оружия в пригородах Дамаска со стороны правительственных сил. По предварительным данным, жертвами химической атаки стали 600 человек. Оппозиционная коалиция Сирии заявила о том, что число жертв может достигнуть до 1300 человек.
После этого инцидента стороны не раз выступали с обвинениями в адрес друг друга по поводу применения химического оружия.
США увеличили свое присутствие вокруг Сирии, активизировав обсуждения сценария о военном вмешательстве.
25 августа правительство Сирии разрешило экспертам ООН ознакомиться с возможными местами применения химического оружия.