«Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոնը» կարող է հյուրընկալել մինչ 10 հազար այցելուի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում օգոստոսի 18-ինկանցկացվի մեղրի և հատապտուղների փառատոն, որի նապատակը բիզնես ոլորտի հետաքրքրությունը այդ տարածաշրջանի նկատմամբ մեծացնելն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Տավուշի «Հոգևոր վերածնունդ» հիմնադրամի նախագահ Հայկ Չոբանյանը: «Տավուշը մեծ ներուժ ունի, որը հատուկ քաղաքականություն մշակելու արդյունքում կարելի է զարգացնել: Մենք նպատակ ունենք խթանել հետաքրքրությունը Տավուշի նկատմամբ բիզնես ոլորտում»,- ասաց նա: Հայաստանում Նորվեգիայի պատվո հյուպատոս Թիմոթի Սթրեյթը, ով Բերդը (նախկին Շամշադին) համարում է Հայաստանում իր երկրորդ տունը Երևանից հետո, ևս համակարծիք է, որ մեծ Տավուշում կան ուշադրության արժանի ռեսուրսներ: «Այս փառատոնը լինելու է շարունակական և մեր նպատակն այն է, որ մասնակիցները հմտանան կազմակերպչական աշխատանքներում ու հետագայում իրենք շարունակեն դրանց իրականացումը»,- ասաց պատվո հյուպատոսը:
Մեղրի և հատապտուղների հավաքման ու վերամշակման ուղղություների ընտրությունը պատահական չի կատարվել, քանի որ դրանով կազմակերպիչները հետապնդում են մարզում այդ ուղղությունների զարգացումն ապահովելու նպատակ: «Տավուշը հայտնի է իր գողտրիկ բնությամբ, այն գրավիչ է հատկապես էկոտուրիզմի զարգացման համար: Փառատոնը գործիք է, որ գրավենք տարբեր անձանց ու կազմակերպությունների ուշադրությունը բիզնես ծրագրեր իրականացնելու համար»,-նշեց Հայկ Չոբանյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ նախորդ տարի փառատոնին մասնակցել է մի քանի հազար մարդ, և այս տարի կազմակերպիչները կարող են հյուրընկալել մինչ 10 հազար այցելուի: Նա նաև նշեց, որ միջոցառմանը մասնակցում են Տավուշի մարզի բոլոր գյուղերի բնակիչները: «Տավուշը բավականին խաղաղ տարածաշրջան է: Այս միջոցառման միջոցով պետք է ցույց տանք, որ պետք չէ վախենալ այցելել այնտեղ, քանի որ Տավուշը շատ հանգիստ և անվտանգ տարածք է»,- ասաց նա:
Փառատոնի ժամանակ կներկայացվեն տեղի վարպետների ձեռքի աշխատանքները, կլինեն ցուցահանդեսներ, համերգային ծրագիր` տեղի արտիստների ու խմբերի մասնակցությամբ, կգործի հատապտուղների ավան, որտեղ կվաճառվեն տեղում հատապտուղներից պատրաստված ըմպելիքներ և կերակրատեսակներ,կներկայացվեն Տավուշին բնորոշ խոհանոցի կերակրատեսակները: «Անցյալ տարի բանահավաքչական մի ակցիա կազմակերպեցինք. դպրոցներում երեխաները գրեցին շարադրություն իրենց ընտանիքներում պատրաստվող յուրահատուկ ուտելիքների վերաբերյալ, և հենց դրանք էլ կպատրաստվեն փառատոնի ընթացքում»,-ասաց Հայկ Չոբանյանը:
«Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոնը» տեղի կունենա Բերդի Սորայի այգում: Փառատոնն անցկացվում է Տավուշի «Հոգևոր վերածնունդ» և «Հայրենիքի զարգացման նախաձեռնություն» հիմնադրամների կողմից:

“Honey and berries festival of Shamshadin” can host up to 10 000 visitors
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS: In Berd city of Tavush region on August 18 will be held money and berries festival which has the aim to increase business interest towards that region. “Armenpress” reports that about this mentioned president of “Spiritual revival” foundation Hayk Chobanyan during press conference on August 13. “Tavush has great potential which can be developed in case of proper special policy. We have the aim to stimulate interest towards Tavush in business sphere,” he said. Honorary consul of Norway to Armenia Timothy Strait who considers Berd his second home in Armenia after Yerevan, has the opinion. He thinks that there are great resources in Tavush. “This festival will be continuing and our aim is to help organizers gain skills and in future to continue their implementation,” he said.
Hayk Chobanyan informed that ladt year in the festival took part several thousands people and this year organizers can host up to 10000 visitors. He also mentioned that inhabitants of all villages in Tavush take part in it. “Tavush is rather calm region. We should show with the help of this festival that people must not be afraid to visit it as if ti svery calm and safe region,” added Chobanyan.
At the festival handmade works of local masters will be introduced, will be exhibitions, concert program in participation of local artists and groups, berry township will operate where will be sold drinks and dishes made in place. “Last year we organized an action according to which pupil wrote essays about specific dishes which are being made int heir families and we will make those dishes,” he said.
“Honey and berries festival of Shamshadin” is held by foundations “Spiritual revival” and “Homeland development initiative”.